Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Wystawa pod papieskim oknem

W Krakowie czynna jest multimedialna wystawa zatytułowana „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi”. Ekspozycja została otwarta z okazji Międzynarodowego Kongresu „Ludzie i Religie”. Na wystawie zgromadzone są unikatowe zdjęcia, niektóre dotąd niepublikowane, także ze zbiorów prywatnych, należących do przyjaciół Jana Pawła II. Obok zdjęć ukazujących przyszłego Papieża, m.in. w młodych latach, na turystycznych szlakach, duszpasterskich wizytacjach - na wystawie prezentowany jest amatorski film nakręcony w czasie turystycznych wypraw, gdzie pokazane jest m. in., jak przyszły Papież śpiewa. - To interesujące przypomnienie postaci, działalności duszpasterskiej, tego wszystkiego, kim był Jan Paweł II, a dla przyszłych pokoleń - zapoznanie z tym wspaniałym człowiekiem, który żyje nadal w naszych umysłach, w naszym sercu - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas otwarcia ekspozycji.
Wiele zdjęć, archiwalnych materiałów filmowych z lat 60. również z pielgrzymek do Ojczyzny, a także sprzęt sportowy, który służył ks. Karolowi Wojtyle podczas wypraw kajakowych, górskich oraz narciarskich, można do końca września zobaczyć w specjalnym białym namiocie, ustawionym przed Kurią Metropolitalną w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3.

Adam Wojnar

Smutne statystyki

Polacy umierają zbyt młodo

Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, przygotowanego dla Komisji Europejskiej, Polska jest państwem, w którym wskaźnik przedwczesnej umieralności należy do najwyższych w Europie. Co roku umiera w naszym kraju około 100 tys. osób zdolnych do pracy, w wieku od 25 do 64 lat.
Mężczyźni umierają przedwcześnie dwa razy częściej niż kobiety. Tym, co najczęściej ich zabija, jest rak płuc. - To dlatego, że Polacy nadal nie nauczyli się o siebie dbać. Palą niemal najwięcej w Europie i nie robią na nich wrażenia ostrzeżenia, że nikotyna to poważne zagrożenie dla życia - tłumaczy dr Janusz Meder, szef Polskiej Unii Onkologii. Jego zdaniem, Polakom brakuje też właściwej edukacji zdrowotnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Elbląg

Zmarł bp Andrzej Śliwiński

Były biskup elbląski Andrzej Śliwiński zmarł 9 września. Miał 70 lat. Pogrzeb biskupa odbył się 14 września.
Bp Śliwiński urodził się 6 czerwca 1939 r. w Werblini k. Pucka. W latach 1956-61 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1961 r. W latach 1964-68 studiował na KUL-u, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii dogmatycznej. W latach 1970-86 sprawował urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. Nominację na biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej otrzymał w 1986 r., a nominację na biskupa diecezji elbląskiej - 25 marca 1992 r.
Bp Śliwiński od 1991 r. był krajowym duszpasterzem sportowców, a od 1992 r. - pierwszym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP.

Order dla Ireny Kwiatkowskiej

Komandoria dla aktorki stulecia

Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Irenie Kwiatkowskiej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej. Irena Kwiatkowska - znakomita aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, najsłynniejsza w Polsce „kobieta pracująca” - do wybuchu wojny grała w teatrach Warszawy, Poznania i Katowic. Żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Wspaniały człowiek i artystka uprawiająca perfekcyjnie swój zawód. Żarliwa katoliczka, co podkreśla niezmiennie w wywiadach. Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie, a od 1948 r. na scenach warszawskich. Zagrała ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych, nagrała wiele audycji radiowych. Za dokonania artystyczne otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. w 2008 r. nagrodę „Aktorki komediowej stulecia”. W tym roku wszedł na ekrany film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”, w którym aktorka zagrała jedną z ról. Irena Kwiatkowska niedawno skończyła 97 lat.

Alicja Dołowska

Krótko

Aż 52 mld zł ma wynieść przyszłoroczny deficyt budżetu państwa. Minister finansów Jacek Rostowski uspokaja, że nie ma powodów do obaw.

Możemy spać spokojnie. Podwyżki podatków nie będzie do końca tej kadencji parlamentu, czyli do 2011 r. Takie są obietnice rządu z polityką w tle, bo praktycznie zaczęła się już kampania wyborcza przed serią wyborów w 2010 i 2011 r.

Z dwudniową wizytą przebywał w Polsce ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko. Była to ostatnia wizyta przed rozpisanymi na styczeń 2010 r. wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Juszczenko ma w nich minimalne szanse na zwycięstwo. Polaków zbulwersowalo porównanie UPA do AK.

Prokuratorzy przesłuchali w charakterze świadka byłą żonę Jana Kulczyka Grażynę, w związku ze śledztwem dotyczącym zabójstwa gen. Marka Papały. Śledczy sprawdzali informacje o finansowaniu Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena, który jest podejrzewany o zlecenie zabójstwa.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego - to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 27 września, a uchwalone 11 września 1998 r. przez Sejm RP dla przypomnienia 27 września 1939 r., gdy w okupowanej jeszcze Warszawie powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Posłowie stwierdzili w uchwale: „To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej”.

Wszystkie akty prawne, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, będą dostępne od przyszłego roku w internecie - przewiduje nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych uchwalona przez Sejm.

Koło poselskie „Polska XXI” i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn domagają się od wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO), aby podał się do dymisji za to, że w wywiadzie prasowym stwierdził, że Katyń nie był ludobójstwem.

Czteroosobowa delegacja przedstawicieli służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej będzie uczestniczyć w szkoleniach w Polsce. Zapoznają się z pracą Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego i Straży Granicznej. Ich wizyta potrwa trzy dni - poinformowało MSWiA.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano. Stwierdziła jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi. Kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, wydał dekret. Komisja złożona była z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa. Biskup wziął pod uwagę także ekspertyzy zewnętrzne. W dekrecie stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca. Co więcej, rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej. Dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Na swej posesji ustawiła też skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Demony boją się Różańca

Egzorcyzm kojarzy się powszechnie z liturgicznym obrzędem, który ma na celu uwolnienie osoby opętanej od działania złego ducha. Okazuje się jednak, że każdy chrześcijanin może się czuć bezpieczniejszy wobec jego zgubnych mocy. Wystarczy wziąć do ręki różaniec.

Jakie znaczenie ma modlitwa różańcowa dla współczesnych chrześcijan? Na pewno napisano o Różańcu tysiące tekstów. Omawiany jest on w aspekcie historycznym i mistycznym. Warto przyjrzeć się obietnicom związanym z odmawianiem tej modlitwy, ze szczególnym uwzględnieniem czasów współczesnych. Mniej znane, a na pewno zasługujące na przytoczenie są np. obietnice dane bł. Alanowi de la Roche. Ten urodzony w 1428 r. dominikanin stworzył kształt koronki, który przetrwał do dzisiaj. Podzielił ją na 5 tajemnic składających się z 10 paciorków i nazwał ją Psałterzem Maryi. Jak dowiadujemy się z objawień błogosławionego, Różaniec ma być najpotężniejszą bronią przeciw piekłu, ma wyniszczyć pożądliwości, usunąć grzechy, wytępić herezje.

CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

2024-06-30 08:54

[ TEMATY ]

kultura

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zagrają wirtuozi z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego 7 lipca Srebrną Piszczałkę – nagrodę przewodniczącego KEP – otrzyma prof. Mieczysław Tuleja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję