Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiodącym tematem wakacyjnego numeru dwumiesięcznika „Jasna Góra” (nr 4/lipiec - sierpień 2009) jest zakończenie Roku Jubileuszowego, ogłoszonego z okazji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską. Redakcja publikuje najważniejsze wypowiedzi związane z tą historyczną uroczystością: homilię wygłoszoną na Szczycie Jasnogórskim przez kard. Tarcisio Bertone - watykańskiego sekretarza stanu podczas Sumy 3 maja 2009 r., jubileuszowe słowa podziękowania skierowane do Księdza Kardynała przez abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Akt Zawierzenia złożony w czasie Apelu Jasnogórskiego 2 maja 2009 r. Temat 700-lecia, podsumowania Roku Jubileuszowego oraz potrzeb i zamierzeń Zakonu Paulinów na przyszłość jest również podejmowany w świadectwach ojców i braci paulinów, których Redakcja poprosiła o wypowiedzi. W ważny nurt tematyki poświęconej życiu wpisują się artykuły: o. Romana Wita OSPPE, poświęcony stanowisku Kościoła wobec badań biomedycznych, oraz Barbary Szyc na temat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W numerze znajdziemy relację posługującego w Betlejem o. Jerzego Kraja OFM o majowej pielgrzymce Papieża Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Są również artykuły wyjaśniające, w jaki sposób można uzyskać odpusty w Roku Kapłańskim oraz jakie warunki trzeba spełnić, by odbyć duchową pielgrzymkę na Jasną Górę. O prowadzonych obecnie, zakrojonych na szeroką skalę, pracach konserwatorskich i remontowych na Jasnej Górze mówi administrator klasztoru o. Czesław Brud OSPPE w wywiadzie, który przeprowadził z nim z o. Robert Jasiulewicz OSPPE. Postać Marii Magdaleny, której wspomnienie przypada w lipcu, przedstawia s. Wiesława Kopij CSMM - magdalenka. Tematykę obecnego numeru ubogaca artykuł Eustachego Rakoczego OSPPE, przypominający postać Romana Winiarka - miłośnika historii, pasjonata dziejów Jasnej Góry, autora kilkuset publikacji prasowych o charakterze historycznym.

(akw)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-51, fax. (0-34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, miesiecznik@jasnagora.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kościół będzie miał dwóch nowych błogosławionych

2026-02-21 14:10

[ TEMATY ]

Watykan

@Vatican Media

Plac św. Piotra

Plac św. Piotra

W sobotę 21 lutego Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji Jego Eminencję Kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Podczas audiencji upoważnił tę dykasterię do ogłoszenia pięciu dekretów: jednego o potwierdzeniu kultu (beatyfikacja równoważna), jednego o cudzie (do beatyfikacji) oraz trzech o heroiczności cnót - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dekret o heroiczności cnót i potwierdzeniu kultu od niepamiętnych czasów (beatyfikacja równoważna) dotyczy Sługi Bożego Gabriela Marii (w życiu świeckim Gilberta Nicolasa), kapłana zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Obserwantów i współzałożyciela Zakonu Najświętszego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, urodzonego około 1460 roku w pobliżu Riom (Francja) i zmarłego 27 sierpnia 1532 roku w Rodez (Francja).
CZYTAJ DALEJ

Na pustyni ze Słowem Bożym – list pasterski metropolity warszawskiego na I niedzielę Wielkiego Postu

2026-02-22 11:27

[ TEMATY ]

Wielki Post

List Pasterski

Abp Adrian Galbas

archwwa.pl

Do wyjścia w czasie Wielkiego Postu na wewnętrzną pustynię - w większym skupieniu, milczeniu, na modlitwie i otwartości na Słowo Boże zachęca wiernych w czytanym dzisiaj w kościołach Archidiecezji Warszawskiej liście pasterskim abp Adrian Galbas.

Metropolita warszawski podkreśla, że aby stanąć na pustyni nie trzeba opuszczać swojego miejsca zamieszkania i donikąd wyjeżdżać. „Chodzi tu o pustynię wewnętrzną, na którą można się udać bez pakowania walizek i kupowania biletu”.
CZYTAJ DALEJ

Były rektor anglikańskiego seminarium w Oxfordzie został katolikiem

2026-02-22 18:01

X Robin Ward

Robin Ward, były rektor seminarium St. Stephen’s House w Oksfordzie, które kształciło pokolenia anglikańskich księży, ogłosił, że wstępuje do Kościoła katolickiego „bez żalu i wahania”.

„Zostałem przyjęty do Kościoła katolickiego. Proszę o modlitwę” – napisał 14 lutego w mediach społecznościowych. Do 2025 roku przez 19 lat kierował St. Stephen’s House, jedną z głównych instytucji teologicznych Kościoła Anglii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję