Reklama

Z Polski

Nagrodę za promowanie idei SKOK-ów otrzymał redaktor naczelny „Niedzieli”. Wręczono ją ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi 25 czerwca na konferencji w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XVII Krajowa Konferencja SKOK-ów

Żeby „Niedziela” była codziennie

Żeby „Niedziela” była codziennie - mówił prezes SKOK Grzegorz Bierecki, wręczając Szefowi „Niedzieli” statuetkę Feniksa. - SKOK-i nawiązują do polskiej tradycji patriotycznej i do tego wszystkiego, co Polskę stanowi. Nawiązaliśmy z nimi kontakt i w dużej mierze dzięki nim, jako naszym sponsorom, możemy lepiej funkcjonować - podkreślał ks. inf. Skubiś.
XVII Krajowa Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych odbyła się 25 czerwca w Warszawie. Głównym tematem obrad była edukacja ekonomiczna jako podstawowy czynnik w walce z finansowym wykluczeniem. - Pełny dostęp do wszelkich usług finansowych dla wszystkich grup społecznych staje się niezbędnym warunkiem pełnego udziału obywateli w życiu ekonomicznym i społecznym. Konieczna dla poprawy istniejącego stanu rzeczy jest szeroka edukacja społeczeństwa - akcentował Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.
Jak poinformował rzecznik SKOK-ów, w Toruniu został podpisany pakiet umów pomiędzy Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi a Fundacją „Lux Veritatis”, która reprezentowała osoby skupione wokół Radia Maryja, Telewizji Trwam, „Naszego Dziennika”, Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej oraz Fundacji „Nasza Przyszłość”. Umowy dotyczą współpracy w zakresie prowadzenia edukacji społecznej w dziedzinie ekonomii i finansów, co związane jest bezpośrednio ze zjawiskiem finansowego wykluczenia.
Przypomnijmy też, że w tym roku Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje dotyczące finansowego wykluczenia i potrzeby zapewnienia wszystkim obywatelom państw Unii dostępu do podstawowych usług finansowych. Jak bowiem wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, w starych krajach Unii dwóch dorosłych na dziesięciu nie ma dostępu do bankowych usług transakcyjnych, trzech na dziesięciu nie ma oszczędności, a czterech na dziesięciu nie ma zdolności kredytowej. W nowych krajach Unii jest jeszcze gorzej - 1/3 obywateli jest wykluczonych finansowo, co jest jedną z najważniejszych przyczyn wykluczenia społecznego.
Konferencję poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele Sióstr Wizytek. - Podstawą kryzysu jest grzech, zachłanność ludzkiej natury, która chce po prostu posiadać - mówił w homilii ks. inf. Skubiś, życząc uczestnikom konferencji, by umieli dotykać świata wartości. Przedstawiciele SKOK-ów modlili się również przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

(mk, pch)

Podsumowanie

Abp Nycz dziękuje

Serdeczne „dziękuję” usłyszeli od metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza przedstawiciele mediów, władz państwowych i samorządowych, Centrum Myśli Jana Pawła II, policji, straży miejskiej oraz wielu innych instytucji, które przyczyniły się do organizacji i nagłośnienia II Dnia Dziękczynienia w warszawskim Wilanowie. Abp Nycz osobno podziękował również „Niedzieli”. - Mam nadzieję, że rokrocznie dzień ten będzie obchodzony jako ogólnopolskie święto dziękczynienia, tym bardziej że już w tym roku do Wilanowa przybyli biskupi prawie ze wszystkich diecezji w Polsce - powiedział do gości zebranych w rezydencji arcybiskupów warszawskich. Natomiast Piotr Gaweł z Centrum Opatrzności Bożej podkreślił, że zarówno Świątynia Opatrzności Bożej, jak i Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego będą świadectwem historii dla pokoleń, które przyjdą po nas. Kolejny Dzień Dziękczynienia już za rok - w pierwszą niedzielę czerwca.

(mk)

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu

Krytyka ustawy medialnej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się 25 czerwca posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Przedstawiciele rządu i hierarchowie omawiali m.in. zagadnienia dotyczące ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych oraz projektu ustawy bioetycznej. Strona kościelna wystąpiła z głęboką krytyką ustawy medialnej. Podkreślono, że z uwagą obserwowane są działania wszystkich, od których zależy przyszły kształt ustawy medialnej. Wyrażono zaniepokojenie wieloma działaniami, które mogą zagrozić wprost istnieniu mediów publicznych. Według abp. Sławoja Leszka Głódzia, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, „rola mediów publicznych w demokratycznym społeczeństwie jest ewidentna” i dlatego Kościół poczuwa się do ich obrony.
W rozmowach w Kancelarii Premiera poruszono sprawę rozporządzenia MSWiA w sprawie kierowania ruchem podczas uroczystości religijnych, takich jak pielgrzymki, procesje czy kondukty pogrzebowe. Szef resortu wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiedział uproszczenie procedur, m.in. zmniejszenie opłat do symbolicznej złotówki i skrócenie szkolenia z 16 do 8 godzin.
Ze strony rządowej minister Michał Boni, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował przedstawicieli Episkopatu o zamiarach rządu w dziedzinie polityki na rzecz rodzin. Abp Głódź powiedział dziennikarzom, iż strona kościelna ukazała ten problem - jako „dramatycznie poważny”. - Kryzys, który dotknie całe społeczeństwo, najmocniej uderzy w rodziny wielodzietne, i to one wymagają szczególnego wsparcia - powiedział metropolita gdański.
Podczas spotkania obie strony podpisały deklarację regulującą dalszą pracę Komisji Majątkowej.

Krótko

28 czerwca zakończyła się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży po Polsce. Znaki ŚDM - Krzyż oraz Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” - po 66 dniach wędrówki po polskich diecezjach powróciły do Rzymu. Od 25 kwietnia br. Krzyż ŚDM nawiedził 40 polskich diecezji.

Ks. dr Marcin Brzeziński z archidiecezji warszawskiej od 1 lipca br. jest wiceszefem Caritas Polska. Zastępuje na tym stanowisku o. Zdzisława Świniarskiego.

Polscy biskupi w komunikacie z odbytego 21 czerwca 348. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski napisali: „Zlikwidowanie abonamentu i niepewność wysokości budżetu przeznaczonego na zadania misji publicznej budzą niepokój o przyszłość Polskiego Radia i Telewizji”.

Nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej Sejm głosował 24 czerwca. Przyjęta została poprawka, zgodnie z którą do zadań mediów należy wspieranie chrześcijańskiego systemu wartości i umacnianie rodziny. Posłowie opowiedzieli się za zniesieniem minimalnej kwoty, o jaką KRRiT będzie musiała wystąpić, wnioskując corocznie o pieniądze na media publiczne. Sejm powiedział „nie” dla przerywania reklamami programów publicznych nadawców. Nastroje towarzyszące końcowym pracom nad ustawą wskazują na to, że kolejna ustawa medialna trafi do kosza.

Sejm 25 czerwca rozpatrywał wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego. Odbyła się burzliwa debata. Ostatecznie głosami koalicji PO-PSL - wniosek PiS przepadł i minister finansów pozostał na stanowisku.

Po intensywnych opadach deszczu wprowadzono alarmy powodziowe lub pogotowia przeciwpowodziowe w niektórych gminach kilku województw południowej Polski oraz na Dolnym i Górnym Śląsku. 25 czerwca na Podkarpaciu znaleziono pierwszą śmiertelną ofiarę powodzi.

„Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada” - to hasło ogólnopolskiej kampanii antynarkotykowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, skierowanej do młodych kierowców i ich pasażerów. 26 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

W wieku 82 lat zmarł były generał SB Zenon Płatek, kierujący niesławnym IV Departamentem MSW zwalczającym Kościół katolicki. Był on także oskarżony o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję