Reklama

To jest Polska właśnie

Niedziela Ogólnopolska 48/2008, str. 32

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Olsztyn - malowniczo położona wieś nieopodal Częstochowy, znana m.in. z ruin średniowiecznego zamczyska, parafialnego kościoła pw. Jana Chrzciciela z niepowtarzalną akustyką wnętrza, Anioła Stróża witającego gości, wspaniałych terenów rekreacyjnych i prężnie działających władz samorządowych. Licząca obecnie ok. 7500 mieszkańców gmina na przestrzeni swojej historii doświadczyła, czym jest wolność i jak należy ją cenić. W 1870 r. za nieposłuszeństwo wobec zaborcy Olsztyn utracił prawa miejskie. Kolejne lata to I wojna światowa, a potem czynny udział mieszkańców w wojnie 1920 r., w tym w Bitwie Warszawskiej. Świadectwem okrucieństw II wojny światowej jest olsztyński cmentarz - mauzoleum, na którym w zbiorowych mogiłach spoczywa ok. 2 tys. zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego jeńców wojennych i mieszkańców okolicznych wiosek.
Próbą oddania hołdu tym, którzy swoje życie i krew oddali za to, aby Polska była Polską, był patriotyczny koncert zorganizowany w miejscowym kościele z inicjatywy proboszcza ks. kan. Ryszarda Grzesika oraz dyrektora GOK Marioli Matysek, przy współudziale wójta gminy Tomasza Kucharskiego. Na prośbę organizatorów, artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina, w ramach kameralnego Zespołu „Karlik”, przygotowali program patriotyczny, którego prapremiera odbyła się 16 listopada w murach olsztyńskiej świątyni. Poprzez doskonale dobrane przez Dorotę Sitek i Piotra Szolkę poetyckie teksty, ubogacone pieśniami i piosenkami bliskimi sercu wszystkich Polaków, artyści przypomnieli chlubną, chociaż często tragiczną historię naszego narodu. Popłynęły dźwięki mazura, rozkwitły pąki białych róż, „deszcz, jesienny deszcz” zwrócił myśli słuchaczy ku tym, którzy odeszli. W słowach pieśni przypomniano dni klęski i chwały, prawdziwe definicje prawdy, miłości do Ojczyzny, poświęcenia. Przed oczami stanęły polskie przydrożne krzyże i miejsca pamięci, a „Czerwone maki” i oryginalna aranżacja „My, Pierwsza Brygada” wycisnęły łzy wzruszenia, zmuszając do refleksji. W wypełnionej po brzegi świątyni, tym razem zdominowanej przez młodzież, nie zabrakło kombatantów, którzy jak nikt inny znają cenę wolności i prawdę, że z przeszłości rośnie przyszłość. Finałowa pieśń „Żeby Polska była Polską” stała się swoistą, pełną nadziei modlitwą, aby w wolnej Polsce znaleźli się ludzie rządzący, dla których prawo będzie znaczyło prawo, a sprawiedliwość - sprawiedliwość.
Dzięki inicjatywie proboszcza i poparciu władz kultura narodowa z tej „najwyższej półki” po raz kolejny trafiła pod olsztyńskie strzechy. Koncert - którego wykonawcami byli soliści: Dorota Sitek, Karolina Szendera, Piotr Szolka i Stanisław Demczuk oraz muzycy: Krzysztof Szendera, Piotr Mazur i Henryk Czaj - stał się żywą lekcją historii i swoistą katechezą, od której, jak powiedział Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r., zależy wiara przyszłych pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starogard Gdański: posiedzenie ws. zmiany kary dla matki skazanej za ostrzeganie przed lekarzem namawiającym do aborcji

2026-03-11 06:31

[ TEMATY ]

aborcja

Fundacja Życie i Rodzina

W Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim odbyło się posiedzenie w sprawie zamiany kary na więzienie dla Weroniki – matki skazanej za ostrzeganie przed lekarzem namawiającym do aborcji. Sędzia Piotr Kukuła chce odroczył decyzję do 17 kwietnia – tylko ze względu na informację, że złożyła wniosek o ułaskawienie do Prezydenta Karola Nawrockiego.

Weronika jest już prawomocnie skazana. Skąd zatem kolejne posiedzenie sądu? Jest to procedura zamiany kary – jeśli skazany odmawia wykonania wyroku lub jego części. Weronika odmawia przeproszenia lekarza, stąd wniosek kuratora, aby zamienić niewykonaną część kary.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu. O czym rozmawiali?

2026-02-11 21:36

[ TEMATY ]

episkopat

biskupi

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

przedstawiciele

polskiego rządu

BP KEP

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu

10 marca 2026 roku, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński spotkali się w Sekretariacie Generalnym Konferencji Episkopatu Polski z biskupami uczestniczącymi w 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Papież wspomina księdza zabitego w Libanie i prosi o modlitwę o pokój

2026-03-11 11:40

[ TEMATY ]

Liban

modlitwa o pokój

Papież Leon XIV

zabity ksiądz

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Jak informuje Vatican News, podczas audiencji generalnej Leon XIV nawiązał do sytuacji na Bliskim Wschodzie i do dzisiejszych uroczystości pogrzebowych maronickiego kapłana, który zginął podczas bombardowania, ratując jednego z parafian. „Niech Pan sprawi, aby jego przelana krew stała się ziarnem pokoju dla umiłowanego Libanu” – mówił.

Podziel się cytatem – mówił Papież, zapewniając o bliskości względem całego narodu libańskiego „w czasie ciężkiej próby”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję