Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wystawa szopek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

Świadectwem wiary nazwał bp Ireneusz Pękalski pasję tworzenia szopek. Łódzki bp pomocniczy otworzył wystawę szopek ludowych w holu poczty przy al. Kościuszki w Łodzi.Bp Ireneusz Pękalski podkreślał, że twórcy ludowi rzeźbiący szopki odnoszą się do wydarzeń historycznych i religijnych, a nie magicznych.

- Jako twórcy przedstawiają nam owoc swojej pracy, ale jestem także przekonany, że to jest ich świadectwo wiary, dlatego że szopka Bożonarodzeniowa ma określone religijne przesłanie. Jest ona bowiem przypomnieniem wydarzenia historycznego, nie magicznego. Wydarzenia historycznego przyjścia na świat Tego, który został nazwany w Starym Testamencie, ale objawił się także w pełni jako Emanuel, czyli inaczej "Bóg z nami" – podkreślał duchowny.

Wystawa szopek na poczcie to prezentacja ponad 30-tu rzeźb i konstrukcji twórców ludowych ze wszystkich regionów kraju i reprezentujących różnorodne style rzeźbiarskie i tradycje ludowe. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka. - Zachwycają mnie swoim pięknem, swoim autentyzmem i tym, że artyści wyrażają przez nie swoje uczucia, emocje, swoją duchowość. Nieprzypadkowo tematy sakralne to główny obszar zainteresowań artystów ludowych. Sama szopka jest ich ulubionym, umiłowanym tematem - tak kolekcjoner sztuki ludowej uzasadniał swoja pasję.

Reklama

Twórcą jednej z prezentowanych w urzędzie pocztowym szopek jest Tadeusz Kacalak z Kutna. Poza rzeźbieniem on także zajmuje się zbieraniem sztuki ludowej. - Dzisiaj, po 50 latach, obdarowany tym talentem Bożym, mogę powiedzieć, że to nie ode mnie wyszło - kutnowski rzeźbiarz sam przyznaje, że zarówno tworzenie, jak i popularyzowanie, traktuje jako misję. - Ja to czuję, że dostałem taką misję: mam tworzyć na chwałę Pana naszego, w Którego bardzo wierzę. I mam rozszerzać piękno polskiej rzeźby ludowej - wyjaśnia.

Na poczcie przy al. Kościuszki wystawę szopek oglądać można jedynie do 22 grudnia. Na szczęście nie jest to jedyna szansa na bliski kontakt z sakralną sztuką ludową. Jak przekonywał i do czego zachęcał kolekcjoner Maciej Balcerak, każdy zainteresowany podziwianiem poszczególnych rzeźb i rozmową o twórcach ludowych może się zgłosić do jednego z nich, właśnie do Tadeusza Kacalaka. Mieszkający w Kutnie rzeźbiarz chętnie przyjmuje gości i prezentuje niezwykle bogatą kolekcję prac swoich kolegów.

2022-12-10 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję