Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

Obraz został namalowany przez łódzkiego artystę Józefa Wasiołka w 2000 roku. - Na zaproszenie pana Burmistrza miasta Łasku starałem się zawsze uczestniczyć w tych pięknych wydarzeniach miasta Łasku. Wspominamy przeszłość, przeżywamy teraźniejszość, niewątpliwie patrząc w przyszłość. Z radością wspominam mój udział w mszy świętej w ostatnią niedzielę września, sprawowanej razem z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem. A przed nią było poświęcenie pomnika księdza Prymasa Jana Łaskiego. Chciałbym wykorzystać okazję i zostawić znak materialnej obecności duchowej z tym pięknym miastem. Proszę Pana burmistrza, by przyjął obraz i znalazł dla niego godne miejsce, jako pamiątkę tego pięknego jubileuszu 600-lecia miasta – mówił abp Władysław Ziółek, przekazując obraz.

- Myślę, że jestem wyrazicielem wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy. Bardzo serdecznie dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za nieustanną życzliwość wobec nas. Dziękujemy za obecność wśród nas, za celebrowanie mszy świętej z okazji uroczystości Święta Niepodległości i za słowa, które ksiądz Arcybiskup Senior do nas skierował – mówił burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek. Gospodarz miasta zwrócił się także z prośbą, by tekst homilii, jaką wygłosił arcybiskup Ziółek tego dnia w kolegiacie łaskiej, ukazał się drukiem w „Panoramie Łaskiej”, piśmie miasta i gminy, by każdy mieszkaniec mógł sięgnąć do tych ważnych słów. – Wspólnie z księdzem Proboszczem Piotrem Pirkiem wspólnie wybierzemy miejsce, gdzie zawiśnie obraz podarowany przez Księdza Arcybiskupa, by mógł godnie przypominać ten przepiękny jubileusz 600-lecia naszego miasta – mówił burmistrz Szkudlarek.

Reklama

W homilii podczas Mszy św. z racji Święta Niepodległości, w obecności władz miejskich i samorządowych, arcybiskup senior odniósł się do przeżywanego święta odzyskania niepodległości i historii naszej Ojczyzny. - Jakże aktualne są słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Polska jest matką szczególną, niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dziejów. Jest matką, która wiele przecierpiała”. Nie można zapomnieć o matce, nie można wymazać jej wizerunku z pamięci, nie można uważać, że jej nie ma. Choć przez lata zaborcy próbowali tego dokonać! Ona była w sercach tych, którzy w obawie przed wrogiem, uczyli dzieci języka polskiego i wyczekiwali wolnej Polski. Ona była w sercach tych, którzy gromadząc się na mszach, śpiewali:  „ojczyznę wolną, racz nam wrócić Panie!”.  Ona była, Polska bez nazwy, ale w sercach i pragnieniach ludzi! – mówił abp Ziółek.

Metropolita łódzki Grzegorz Ryś wraz z księdzem arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem, 25 września br. sprawowali uroczystą mszę świętą dziękczynną w kolegiacie łaskiej za 600 lat miasta Łask. Eucharystię poprzedziło odsłonięcie i poświęcenia przez arcybiskupa Grzegorza Rysia pomnika Jana Łaskiego - prymasa Polski, wielkiego kanclerza koronnego i budowniczego łaskiej kolegiaty.

Józef Wasiołek (1921 – 2008) to polski malarz postimpresjonista i kolorysta. Studiował malarstwo zarówno w łódzkiej, jak i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość jego prac stanowią pejzaże, które znajdują się m.in. w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum w Bydgoszczy i Muzeum w Sieradzu. Od 1957 roku, aż do śmierci w 2008 roku, artysta mieszkał w Łodzi.

2022-11-29 14:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Zgierz: Ze Zgierza do Maryi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wspólna droga łączy pielgrzymów, którzy dzisiaj w sobotę 20 sierpnia Mszą świętą sprawowaną o godzinie 6.00 w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, rozpoczęli XXIX Zgierską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję