Reklama

Zalogowani w kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiąc osób tańczących przy scenie podczas koncertu. Tłum ludzi głośno śpiewających i bawiących się, młodzi ludzie, a między nimi bracia kapucyni w brązowych habitach z kapturami. Okrzyki radości i wspólnej zabawy. Po koncercie ten sam tłum milknie, by wspólnie się modlić, by otworzyć swoje serce na Tego, który jest obecny między nimi - na żywego Boga, Jezusa Chrystusa. „Zalogowani w Jezusie - sakrament chrztu” to temat jubileuszowego XV Spotkania Młodych w Wołczynie.

W poszukiwaniu źródła

- Tegoroczne spotkanie jest dla młodego człowieka poszukiwaniem korzeni, sensu, celu; jakby wyczuwał, że tutaj gdzieś blisko jest źródło. Tym źródłem jest chrzest, a znajdując chrzest, można na nowo odnaleźć prawdę o sobie. Trzeba na nowo odkryć chrzest, żeby na nowo odkryć siebie - tymi słowami przywitał młodych pasterz diecezji kaliskiej bp Stanisław Napierała. Był pod wrażeniem entuzjazmu i spontaniczności, z jaką powitała go młodzież. - Wołczyn to miejsce, które promienieje młodością i radością - podsumował z uśmiechem Ksiądz Biskup.
Chociaż podczas spotkania było wiele okazji do zabawy i tańca, to na pewno wspólnota ludzi, którzy przyjechali w tym roku, była wspólnotą rozmodloną. - Zaskoczyła mnie pozytywnie cisza na modlitwie po koncercie. 1200 osób, a na hasło „cisza”, nastała cisza, że aż w uszach dzwoniło... Tak więc na tegorocznym Wołczynie ludzie na pewno starają się wyciszyć i znaleźć miejsce na spotkanie z Panem Bogiem. Poza tym chcą tutaj tworzyć wspólnotę i bardzo mi się to podoba - zauważył br. Rafał Szymkowiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15-letnia tradycja

Pomysł spotkań młodych w Wołczynie zrodził się 15 lat temu - w roku 1994. Od tej pory co roku w czasie wakacji w małej miejscowości koło Kluczborka zbiera się młodzież z całej Polski, a także spoza jej granic, by wspólnie uwielbiać Jezusa Chrystusa. Ponad tysiąc osób rozbitych na polu namiotowym przez 6 dni uczestniczy w spotkaniu zorganizowanym przez Braci Mniejszych Kapucynów. Większość młodych traktuje to spotkanie jako rekolekcje. Codzienna Eucharystia, sakrament pokuty i pojednania, modlitwa, konferencje pomagają w wyciszeniu i rozwoju duchowym. Często młody, poszukujący człowiek może tu znaleźć odpowiedź na wiele trudnych pytań, a zawsze może liczyć na rozmowę i pomoc kapłanów. Spotkanie w Wołczynie jest czasem spędzonym we wspólnocie, jest spotkaniem z drugim człowiekiem.
Wołczyn był zaskakujący, nieprzewidywalny, pełen emocji. - Przede wszystkim był okazją, aby dokonać ponownego zalogowania w Chrystusie, by przypomnieć sobie login, sprawdzić, jak działa system oraz program antywirusowy. Pomógł zrobić upgrade i wyjaśnił, jak na nowo zainstalować się w społeczności - podsumowuje br. Benedykt Pączka. W ostatnim dniu spotkania wszyscy uczestniczyli w chrzcie osoby dorosłej. Był to kulminacyjny moment przeżywania spotkania. W wieku 30 lat do wspólnoty Kościoła wstąpiła Iwona. Przystąpiła także do sakramentu bierzmowania i pierwszy raz przyjęła Komunię św. Tegoroczny Wołczyn nie mógł mieć piękniejszego zakończenia. Wysłuchane w ciągu 6 dni treści znalazły swoją aktualizację w celebracji sakramentu chrztu, którego dotyczyło spotkanie. - Dziękuję bardzo wszystkim za zorganizowanie tego ważnego wydarzenia. Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała na koniec Iwona.

Reklama

Wirtualnie i realnie

Każde spotkanie ma inny program, dostosowany do tematu, który przybliża młodzieży treści związane z wiarą. W ciągu 15 lat pojawił się m.in. temat dotyczący sakramentów Eucharystii, pokuty i pojednania oraz małżeństwa, rok temu spotkanie dotyczyło miłości. W tym roku hasło spotkania to „Zalogowani w Chrystusie - sakrament chrztu”. - Punktem wyjścia do rozważań stała się rzeczywistość wirtualna. Jeżeli chcemy korzystać ze stron internetowych, musimy wpisać odpowiedni login i hasło. Podobnie jest w momencie chrztu: Pan Bóg pod naszym imieniem wprowadza nas w rzeczywistość Kościoła, z której potem możemy czerpać bogactwo sakramentów i wiary - wyjaśnia br. Paweł Teperski.
Codziennie w programie dnia są koncerty zespołów. W tym roku młodzież miała okazję bawić się przy muzyce „New Life Music”, „Kana”, „Triquetra”, „Pajujo” i „Perfect”. Oprócz zaproszonych zespołów co roku na wołczyńskiej scenie występuje z nowym przebojem „Kap Bend”, który tworzą bracia kapucyni. Centralnym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Są również konferencje, które pomagają zgłębiać dany temat. Bardzo ważne są spotkania w małych grupach, na których młodzi ludzie mogą się dzielić swoim doświadczeniem przeżywania wiary, rozmawiać na tematy trudne lub dyskutować o kwestiach poruszanych na konferencjach.

Wołczyn co roku zaskakuje

Młodzi ludzie bardzo chętnie przyjeżdżają na spotkanie. Mówią, że dobrze się tu czują, poznają wspaniałych ludzi, a przede wszystkim jest to dla nich czas łaski - spotkania z Bogiem. Wołczyn co roku ich zaskakuje. Paweł - uczestnik z Wrocławia wspomina o Słowie, które w tym roku zapadło w jego serce. Z kolei Jan z Poznania dzięki tegorocznemu spotkaniu odkrył na nowo sakrament chrztu. Zrozumiał, że to niesamowity prezent Pana Boga, że dzięki niemu mamy przebaczenie grzechów i udział we wspólnocie Kościoła. - Gdybym nie miał chrztu, nie mógłbym uczestniczyć w darach, jakie daje mi Kościół - dodaje Jan.
Spotkanie młodych jest także cennym darem dla miasta Wołczyna. - Atmosfera udziela się mieszkańcom, bo to wielkie wydarzenie wewnętrzne. To także doskonały przykład, że młodzież potrafi myśleć inaczej i odnajdywać w sobie niesamowite wartości - zauważył burmistrz miasta Jan Leszek Wiącek. Sam bardzo angażuje się w pomoc w przygotowaniu spotkania, a na czas jego trwania przekazuje organizatorom klucze do miasta. - Fantastyczna młodzież! Jestem dla niej pełen podziwu! Oni uczą mnie innego spojrzenia na życie, cieszenia się każdym dniem i są dla mnie inspiracją. Mam nadzieję, że te spotkania będą trwać jak najdłużej - puentuje.
- XV Spotkanie Młodych uważam za zamknięte - ogłosił br. Benedykt i wtedy po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia spotkania na twarzach młodych ludzi zagościł smutek. Nie na długo jednak, prowincjał br. Jacek Waligóra zaprosił bowiem wszystkich na kolejne spotkanie do Wołczyna za rok.
Enter został wciśnięty. Młodzi wylogowali się ze spotkania w Wołczynie, ale pozostają zalogowani na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl, która jest zarówno formą utrzymywania kontaktów przez cały rok, jak i sposobem wymiany doświadczeń i pomysłów. Młodzi wylogowali się ze spotkania, ale wyjeżdżając, mówili, że nie mają zamiaru wylogować się z systemu, którym jest Kościół. Chcą pozostać zalogowani w Jezusie.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich… W Kościele katolickim wspomnienie świętego przypada 27 kwietnia.

Święty doktor

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję