Reklama

Niedziela Kielecka

385 lat parafii Bieliny

Władysław Burzawa

2022-11-07 10:57

W.B.

385 lat parafii Bieliny

Jubileusz 385-lecia obchodziła parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 25 września we wspomnienie błogosławionego Władysława z Gielniowa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który w latach 1979-81 sprawował posługę w tejże parafii jako wikariusz.

Wraz z biskupem Kazimierzem przy ołtarzu modliło się kilku kapłanów, związanych z parafią wśród których nie zabrakło poprzedniego proboszcza bielińskiej wspólnoty ks. prałata Jana Tusienia. Biskup Gurda został powitany przez proboszcz ks. Jana Wojtynę, oraz przedstawicieli parafii, którzy dziękowali duszpasterzowi, za obecność prosząc o modlitwę w intencji wszystkich parafian. W wygłoszonej homilii biskup przypomniał historię powstania parafii - Dzisiaj po 385 latach od tamtych wydarzeń pragniemy Panu Bogu podziękować za to wszystko co wówczas się wydarzyło, za historię parafii i kościoła w Bielinach – mówił biskup podkreślając, że wierni, którzy w przeszłości należeli do parafii w Daleszycach od blisko 400 lat mają swój kościół „miejsce, gdzie się gromadzą, aby uwielbiać Boga, aby słuchać Jego słowa, uczestniczyć w katechezie. Mają miejsce, gdzie przyjmują sakramenty święte”. Biskup dziękował za posługę kapłańską wszystkich księży, którzy w ciągu kilkuset lat prowadzili ludzi do Boga. Biskup wspomniał swoją posługę, w parafii którą pełnił pomagając w pracy duszpasterskiej ówczesnemu proboszczowi. Dziękował Panu Bogu za to, że jako młody wikariusz mógł pracować w bielińskiej parafii. Gratulował proboszczowi Janowi oraz parafianom, wszystkich inwestycji, które zostały wykonane w ostatnim czasie, podkreślając, że „otoczenie kościoła, cmentarza i wygląd samej świątyni bardzo się zmieniły”. Biskup podkreślił, że: „Kościół był i jest miejscem, w którym miłość do Boga wiara w Niego a także miłość do ojczyzny były zachowywane i zawsze praktykowane”. Po Eucharystii podziękowanie za sprawowaną Mszę św. oraz wygłoszoną homilię dziękowali przedstawiciele samorządu gminy Bieliny z wójtem Sławomirem Kopaczem na czele.

Reklama

Kościół jest siny wiarą

Dwa tygodnie później, bielińską parafię wizytował kielecki biskup Andrzej Kaleta. W niedzielę 9 października przewodniczył Eucharystii. Witając go proboszcz Jan Wojtyna dziękował między innymi za częstą obecność w bielińskiej parafii. Biskup Andrzej przed Mszą św. poświęcił różańce przyniesione do kościoła przez dzieci oraz dorosłych. Biskup w wygłoszonej homilii m.in. podkreślał jak ważne jest dbanie o „Kościół duchowy”, o który zabiegamy poprzez modlitwę i budowanie naszej wiary. – Jesteśmy ludźmi wierzącymi, my stanowimy Kościół, który scalany jest mocą Ducha Świętego i musimy zabiegać o naszą wiarę. Kościół jest o tyle silny o ile jego członkowie są ludźmi głębokiej i mocnej wiary – mówił Biskup. Przypomniał, że najważniejsza w życiu jest wiara. – Nasza wiara pokazuje nam drogę poprzez ziemię do nieba w wieczność – mówił dodając, że wiara rodzi się z tego co się słyszy „a tym co się słyszy jest Boże Słowo”. Biskup Andrzej z mocą podkreślił, że tylko z wiarą można dojść do nieba, „jeżeli człowiek nie ma wiary to w swoim życiu się gubi, upada, przewraca, wikła w wiele różnych sytuacji niepotrzebnych” mówił dodając, że „takiemu człowiekowi często jest źle samemu ze sobą a i innym jest źle z nim”. Kończąc homilię biskup nawiązał do poświęcenia różańców, zachęcał wszystkich, aby modlili się na nich i aby czynili to przede wszystkim z wiarą, „a wtedy modlitwa będzie miała moc”. Na zakończenie Mszy św. Biskup osobiście pobłogosławił wszystkie dzieci.

Parafia silna wspólnotami

Po Eucharystii w sali parafialnej odbyło się spotkanie Biskupa z przedstawicielami ruchów i wspólnot działających na terenie parafii Bieliny. Proboszcz Wojtyna długo wymieniał wszystkie istniejące grupy: Akcję Katolicką, chór parafialny, Wspólnota św. Józefa, Apostolat Maryjny, Apostolat Margaretka, Róże Różańcowe, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i schola parafialna. Ich przedstawiciele opowiadali o swojej historii, działalności, osiągnieciach. Joanna Rzepka mówiła o działalności Akcji Katolickiej, o formacji, codziennej modlitwie i lekturze Pisma Świętego, oraz przygotowywaniu uroczystości parafialnych wraz z innymi wspólnotami. Henryka Matuszak odpowiedzialna za Apostolat Maryjny mówiła m.in. o Stowarzyszeniu Cudownego Medalika a Małgorzata Szymik opowiadała o Margaretkach modlących się za kapłanów. Najwięcej osób w parafii należy do Róż Różańcowych, które istnieją w każdej miejscowości. Podczas spotkania swoje umiejętności wokalne zaprezentowała schola dziecięca oraz chór parafialny pod dyrekcją organisty Wojciecha Morawskiego. Na zakończenie spotkania biskup Andrzej podziękował wszystkim za pracę na rzecz wspólnoty, a przede wszystkim za częstą modlitwę. Jak powiedział modlitwa tworzy więzy które powodują, że wspólnota się nie rozpada, a „modlitwa innych pomaga komuś, kto nawet nie wie, że za niego się modlą”. Życzył wszystkim, aby dalej kontynuowali to dzieło i przekazywali je młodszym pokoleniom.

Reklama

Proboszcz Jan Wojtyna

- Biskup Andrzej Kaleta jest częstym gościem w naszej parafii, w tym roku związane to było z 385 rocznicą powstania naszej wspólnoty. Z tej okazji zaprosiliśmy również biskupa Kazimierza Gurdę, który u nas przed laty był wikariuszem. Biskup Andrzej w tym roku wizytował naszą parafię, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży a dzisiaj sprawował kolejną Eucharystię, która związana była z 385-leciem naszej parafii oraz zakończeniem wizytacji. Biskup Andrzej miał życzenie, aby spotkać się z grupami modlitewnymi, które istnieją w naszej parafii. Ponieważ w naszej parafii tych grup jest dużo, dlatego zaprosiłem Biskupa na spotkanie po Mszy św. w sali parafialnej w której odbyła się prezentacja poszczególnych grup a ich przedstawiciele opowiedzieli o działalności poszczególnych wspólnot. Cieszę się, że w naszej wspólnocie jest bardzo dużo grup, to dzięki nim widać, że parafia żyje, to one zaszczepiają wiarę, miłość i wychodząc do innych osób dają 

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję