Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauczyciele metody na zjeździe

Przedstawiciele naszej diecezji uczestniczyli w ogólnopolskim zjeździe INER w Kalwarii Zebrzydowskiej.

[ TEMATY ]

naturalne metody

INER

Instytut Naturalnego Planowania Rodziny

metoda NPR

Sebastian Kwaśny

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Instytut Naturalnego Planowania Rodziny INER skupia ludzi, którzy chronią życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Są związani z metodą NPR austriackiego lekarza prof. Josefa Rötzera, umożliwiającą rozpoznanie okresów płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym. Tę metodę poznają również słuchacze diecezjalnego Studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej.

Na szkoleniowo-integracyjny weekendowy zjazd w październiku wybrała się nauczycielka NPR metody Rötzera Ilona Kwaśny, która posługuje jako doradca rodzinny w Katolickiej Poradni Rodzinnej w parafii św. Urbana w Brzeszczach. Towarzyszył jej mąż Sebastian.

Na zjeździe mieliśmy okazję porozmawiać z ludźmi z różnych stron Polski, integrować się przy grillu, wymienić doświadczeniem. Cieszę się, że mogłam poznać osobiście nauczycieli i instruktorów, których znam z telekonferencji czy spotkań zdalnych. Udział we Mszach św., Apel Jasnogórski i nawiedzenie sanktuarium Maryjnego nadały duchowy charakter spotkaniom i przypomniały o początku i celu naszych starań – mówi Niedzieli Ilona Kwaśny.

Reklama

Szczególnie zapadło jej w pamięć spotkanie z Elizabeth Rötzer, córką prof. Josefa Rötzera. – To niesamowite, że możemy czerpać wiedzę u samych źródeł, by potem przekazywać ją dalej. Elizabeth poprowadziła główny wykład, interpretowała wraz z nami ciekawe karty obserwacji cyklu i odpowiadała na pytania – dopowiada p. Ilona.

Na zjeździe towarzyszyłem żonie pierwszy raz. Mnie również w pamięć zapadła pani doktor, która uczyła się metody u samego prof. Rötzera. Opowiadała o nim to, czego nie można znaleźć w książkach. Nie mówiąc już o tym, że jedliśmy kolację w towarzystwie pani Elizabeth – dodaje Sebastian Kwaśny.

Zjazd zorganizował Zarząd INER oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

2022-10-31 20:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama córce, kobieta kobietce. Zapisy na szkolenia INER

Trwa rekrutacja do projektu „Aktywne mamy - świadome swojej płodności nastolatki”. Mamy mogą zgłaszać chęć swojego udziału w bezpłatnych szkoleniach, organizowanych przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny.

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy matek i córek na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem. - Chcemy wesprzeć mamy nastolatek w wieku 10-12 lat, aby porozmawiały ze swoimi córkami o pojawieniu się pierwszej miesiączki, higienie, pięknie funkcjonowania kobiecego cyklu, dojrzewaniu i płodności oraz o tym, jak w okresie dorastania zmienia się ciało kobiety - mówi Anna Koźlik, doradczyni życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: nie chodzi o to, że istniejemy, mamy istnieć dla kogoś!

2023-02-09 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dzisiaj Pan Bóg stwarza każdego z nas. To nie oznacza tylko tego, że obudziliśmy się, że istniejemy i mamy w sobie tętno, tylko oznacza to, że Bóg nam dzisiaj zadaje nam ludzi, których mamy kochać. Dopiero wtedy proces stwarzania człowieka jest dokończony, kiedy Bóg przyprowadza człowiekowi drugą osobę, konkretną osobę do miłości. Nie chodzi o to, że istniejemy, ale że mamy istnieć dla kogoś! – podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję