Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 listopada w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Liturgii o godz. 11.00 będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Po uroczystości ciało Lucyny Wiśniewskiej zostanie złożone w grobie na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.
Reklama
Zmarłą wspomniał bp Marek Solarczyk. - Takim swoistym refrenem jej życia, było jej wyjątkowe umiłowanie dla Serca Pana Jezusa, dla tego dzieła intronizacji Serca Pana Jezusa, bo przecież to jest ten cudowny znak, dar. A w jej życiu, to było po prostu trwanie w tej rzeczywistości, jaką jest miłość Boga - powiedział.
Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Damian Drabikowski wspomniał, że w 2016 roku dr Wiśniewska otrzymała nagrodę Viventi Caritate. - To wyróżnienie pokazywało ogrom jej pracy, troskę o drugiego człowieka, aby dobro było zawsze obecne w nas, o to, jak drugi człowiek powinien być postrzegany przez innych - powiedział ks. Drabikowski.
Tragicznie zmarłą wspomina również ekonom Diecezji Radomskiej ks. Szymon Pikus. - Współpracowałem z Panią doktor w czasie pandemii koronawirusa. To bardzo ciepła osoba zaangażowana w sprawy społeczności lokalnej, sprawy Kościoła i człowieka potrzebującego - powiedział ks. Pikus.
Do zdarzenia doszło w niedzielę, 30 października około godz. 12.50. Według wstępnych ustaleń policji kierująca mercedesem 67-letnia kobieta skręcała z głównej drogi w drogę podporządkowaną. W samochód uderzyło wyprzedzające ją prawdopodobnie w tej chwili volvo. Pasażer mercedesa, którym kierowała dr Wiśniewska nie ucierpiał w wypadku. 58-letni kierowca volvo i pasażer tego auta zostali odwiezieni do szpitala. 58-latek był trzeźwy.
Reklama
Lucyna Wiśniewska ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczynała na Oddziale Neurologii i Poradni Neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Radomiu. Pracowała także w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. W 1998 roku została lekarzem wojewódzkim województwa radomskiego. Jednym z wyzwań, które wtedy podjęła, było włączeniu miasta do programu "Dializoterapia 2000". Dzięki temu udało się doprowadzić do zakupu 10 aparatów do dializ. W 1999 roku została zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie i Radomiu.
Od zawsze elementem łączącym jej życie zawodowe z prywatnym były pielgrzymki na Jasną Górę. Od roku 1974 była jedną z animatorek ruchu pielgrzymkowego. Przez kilkanaście lat kierowała służbami medycznymi pielgrzymki. Należy do Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jest także współtwórczynią Radomskiego Środowiska "Inicjatywa", w którym zrzeszeni są ludzie, działający aktywnie na rzecz rozwoju Radomia. W latach 2005-2007 była posłanką do Sejmu RP (wybrana z listy PiS, członkini Koła Poselskiego Prawica Rzeczypospolitej
Lucyna Wiśniewska była zaangażowana również w Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, wspólnotę Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Izbę Lekarską.
Ostatnio była dyrektorem radomskiego Sanepidu. Czynnie zaangażowała się w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
W 2016 roku została laureatką nagrody Viveti Caritate-Żyjącemu Miłością dla upamiętnia zmarłego tragicznie w 2001 roku bp. Jana Chrapka. Była jednym z koordynatorów programu bezpłatnych badań mammograficznych w diecezji radomskiej, który został uruchomiony za czasów biskupa Jana Chrapka. W 2010 roku dr Wiśniewska została uhonorowana medalem „Dobry Samarytanin”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Natomiast rok wcześniej została wyróżniona w plebiscycie "Miłosierny Samarytanin" organizowanym przez Karmelitański Wolontariat św. Eliasza. Organizatorzy chcieli pokazywać jak wiele jest dobra w ludziach, jak wielu jest wśród nich osób, które na co dzień budują "kulturę miłości", o której tak często nauczał św. Jan Paweł II.