Reklama

Polska

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych parafie organizują bale i korowody świętych

W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych w wielu parafiach w Polsce odbędą się bale, marsze i korowody świętych, których celem jest promowanie powołania do świętości. Zabawy, mające być alternatywą dla Halloween, odbędą się m.in. w Warszawie, Toruniu, Gdyni, Gdańsku i Koszalinie.

[ TEMATY ]

korowód świętych

Paweł Siciński

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W kościołach odprawiane są msze ku czci wszystkich osób, których życie było nacechowane świętością. Dzień ten ma przypominać, że każdy wierny ma powołanie do świętości.

W przededniu tej uroczystości od kilku lat w wielu parafiach organizowane są bale i korowody świętych, które mają być alternatywą dla zabaw organizowanych z okazji Halloween.

W Warszawie bal wszystkich świętych zorganizuje w sobotę parafia św. Włodzimierza.

"Warto przebrać się za wybranego świętego – najlepsze stroje zostaną nagrodzone. W ramach tego spotkania uczestnicy usłyszą historie różnych świętych i przejdą z relikwiami wokół kościoła. Następnie każdy będzie mógł powiedzieć, za kogo się przebrał. Na koniec zostanie odmówiony +Różaniec+" – poinformowali organizatorzy.

Z kolei w niedzielę po mszy św. o godz. 11.00 z parafii św. Rity z Cascii w Warszawie wyruszy II Marsz Świętych u św. Rity. Tego samego dnia bal świętych odbędzie się o godz. 11.30 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie.

Również w sobotę na bal wszystkich świętych zaprasza parafia św. Hieronima w Starej Miłosnej k. Warszawy. Zabawa odbędzie się w godz. 15.00-17.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 385.

"W czasie zabawy konkurs na prezentację świętego oraz poczęstunek. Mile widziane przebrania" – napisali organizatorzy balu.

Bal wszystkich świętych odbędzie się także w parafii św. Andrzeja Boboli w Markach. Wydarzenie rozpocznie msza św. o godz. 16.00. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą do szkoły podstawowej przy ulicy Wczasowej, gdzie odbędzie się wspólna zabawa.

W niedzielę na orszak świętych zaprasza dzieci i młodzież parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Rozpoczęcie mszą świętą o 11.30 w kolegiacie radzymińskiej. Po mszy świętej przejście w uroczystym orszaku i wspólne śpiewanie pieśni o świętych.

Reklama

W poniedziałek, w wigilię Wszystkich Świętych, bal wszystkich świętych odbędzie się w parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej. Obchody rozpocznie msza św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy przebrani za świętych przejdą do sali rekreacyjno-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie odbędzie się bal.

Tego samego dnia o godz. 17.30 bal wszystkich świętych pod hasłem "Święci są OK" zorganizuje parafia św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie. Na początek uczestnicy odmówią "Różaniec". Po nim zostanie odprawiona msza święta. Następnie dzieci przebrane za świętych i aniołów przejdą ulicami parafii. Na zakończenie odbędzie się bal.

Bale świętych zorganizuje również archidiecezja gdańska. Wieczór pod hasłem "Holy Wins" zorganizuje w poniedziałek o godz. 19.00 wspólnota młodzieżowa św. Józefa w kościele św. Józefa w Gdyni. W ramach wydarzenia zaplanowano scenkę ewangelizacyjną, konferencję "I ty możesz zostać świętym" i adorację Najświętszego Sakramentu. Tego samego dnia o godz. 19.30 bal pod hasłem "Świętość = normalność" zostanie zorganizowany w kościele św. Brata Alberta w Gdańsku. W programie procesja z relikwiami, wspólna modlitwa i konferencja.

W diecezji toruńskiej w sobotę na zabawę o godz. 10.00 zaprasza parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i NMP z Fatimy w Grudziądzu, o godz. 16.00 rozpocznie się bal w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie, a o godz. 11.00 w parafii św. Józefa w Toruniu. Z kolei w niedzielę bal świętych odbędzie się o godz. 15.00 w świetlicy parafii Wniebowzięcia NMP w Gostkowie.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bale i korowody świętych zorganizują w niedzielę parafie: Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdrojku (o godz. 15.00), parafia Chrystusa Króla w Biesiekierzu (o godz. 17.00), parafia Podwyższenia Krzyża w Koszalinie (o godz. 16.30), parafia Św. Antoniego z Padwy w Pile (o godz. 17.00) i parafia Św. Michała Archanioła w Kołobrzegu (o godz. 17.00).

Reklama

W archidiecezji łódzkiej w poniedziałek odbędzie się noc świętych pod hasłem "Bezpieczny port". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30 w łódzkiej katedrze. Organizatorem jest archidiecezjalny Wydział Duszpasterstwa Młodzieży.

Noc świętych odbędzie się również w poniedziałek o godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Gnieźnie. Głównym bohaterem tegorocznego czuwania będzie bł. Stefan Wyszyński.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-10-29 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie Miłosierdzia,
Korowód Świętych A.D. 2015

Niedziela bielsko-żywiecka 42/2015, str. 3

[ TEMATY ]

korowód świętych

RK

Podczas konferencji KSM przedstawiono główne idee przyświecające tegorocznemu Korowodowi Świętych

Podczas konferencji KSM przedstawiono główne idee
przyświecające tegorocznemu Korowodowi Świętych

Pod takim hasłem 24 października odbędzie się tegoroczny Korowód Świętych. Organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nabożeństwo nawiązywać ma do trwającej w diecezji peregrynacji znaków miłosierdzia i zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję