Reklama

Dominicantes i Communicantes

Polskie kościoły są nadal pełne - wynika z danych opracowanych przez pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pracującego pod kierunkiem ks. prof. Witolda Zdaniewicza. Zostały one zebrane podczas ubiegłorocznego liczenia wiernych w polskich świątyniach. W porównaniu do 2006 r. nastąpił jednak spadek uczestników niedzielnych nabożeństw. Kolejne liczenie wskaże, czy to jednorazowe wahnięcie, czy już tendencja. „Niedziela” jako pierwsze pismo w Polsce publikuje statystyki „dominicantes” i „communicantes” za 2007 r. Badania powstały przy finansowym wsparciu „Niedzieli”

Niedziela Ogólnopolska 24/2008, str. 12-13

Dominicantes i Communicantes w polskich diecezjach
„Niedziela”

Dominicantes i Communicantes w polskich diecezjach<br>„Niedziela”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zliczenia wiernych, przeprowadzonego we wszystkich polskich parafiach jesienią 2007 r., wynika, że w niedzielnej Mszy św. brało udział 44,2 proc. katolików zobowiązanych do tego. Najbardziej interesujące jest porównanie najnowszych danych do lat poprzednich. W stosunku do roku 2006 nastąpił spadek o 1,6 proc., ale w porównaniu do rekordowo niskiego roku 2004 badanie z ubiegłego roku oznacza 1-procentowy wzrost. Cztery lata temu doliczono się w polskich świątyniach 43,2 proc. wiernych. Pewien niepokój budzić może fakt, że wynik ubiegłorocznego liczenia przerwał dwuletnią tendencję wzrostową, która dawała nadzieję „odrabiania strat” do rekordowej końcówki lat 90. W roku 2005 zanotowano prawie 2-procentową progresję (45 proc.), rok później w kościołach drugi raz z rzędu doliczono się więcej wiernych (45,8 proc.). W ubiegłym roku nastąpił jednak spadek. Wpływ na to mógł mieć fakt zarobkowej emigracji Polaków.
Najchudsze lata w liczeniu wiernych to rok 1993 - 43,1 proc. i wspomniany już rok 2005. Najlepszy wynik przyniosło z kolei liczenie wiernych w latach 1998 i 2000. W obydwu przypadkach odnotowano 47,5-procentową frekwencję na niedzielnej Eucharystii. Zresztą w końcówce lat 90. i na początku nowego wieku frekwencja na niedzielnych nabożeństwach wahała się między 46,6 a 47,5 proc. i była najwyższa w ostatnich 15 latach.

Coraz więcej Komunii św.

Reklama

W trakcie jesiennej akcji statystycznej w polskich parafiach liczy się także osoby przystępujące do Komunii św. W badaniach Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego to zestawienie nazywa się wskaźnikiem „communicantes”. Ubiegłoroczne liczenie przyniosło najlepszy wynik, nie wliczając rekordowego pod tym względem Jubileuszowego Roku 2000. W 2007 r. doliczono się 17,6 proc. przystępujących do Komunii św. Statystyka z 2000 r. przyniosła dane o 19,4 proc. „communicantes”. Najmniej przystępujących do Komunii św. było w roku 1993 - 13 proc. Zresztą w ostatnim piętnastoleciu wskaźnik „communicantes” prezentuje raczej tendencję wzrostową z małymi tylko wahnięciami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najbardziej religijni

Najbardziej religijnymi diecezjami pod względem „dominicantes” pozostają niezmiennie diecezje tarnowska (72 proc.) i rzeszowska (68,5 proc.) oraz archidiecezja przemyska (64,2). W stosunku do liczenia z 2006 r. kolejność się nie zmieniła. Na przeciwległym biegunie znalazły się archidiecezje: łódzka (28,6) i szczecińsko-kamieńska - 29,3 proc. oraz diecezja koszalińsko-kołobrzeska - 30,5 proc. W roku 2006 archidiecezja łódzka wykazywała 30,9 proc. „dominicantes”, szczecińsko-kamieńska - 31,1 proc., a diecezja koszalińsko-kołobrzeska - 32,2 proc.
Najwięcej przyjmujących Komunię św. było w 2007 r. w diecezji tarnowskiej - 25,6 proc. W dalszej kolejności w diecezji łomżyńskiej - 23,1 proc. i opolskiej - 22,8 proc. Z kolei archidiecezja szczecińsko-kamieńska i diecezje: koszalińsko-kołobrzeska oraz elbląska mają najniższy wskaźnik „communicantes”, odpowiednio: 12, 12,3 i 12,7 proc.

Spadki i wzrosty

Przyjrzeliśmy się diecezjom z największych polskich miast. Według socjologów, procesy laicyzacyjne właśnie w takich ośrodkach zachodzą najszybciej. Także tu trudno wysunąć wniosek, że liczby biją na alarm. W archidiecezji warszawskiej wskaźnik „dominicantes” za 2007 r. wyniósł 33,6 proc., tj. o ponad 6 proc. mniej niż w 2006 r. To dużo. Tyle że w latach 90. archidiecezja miała już i niższe wskaźniki. W archidiecezji wrocławskiej w 2006 r. było 41,5 proc. „dominicantes”, w ubiegłym roku - 39,8. W archidiecezji krakowskiej odpowiednio 53,6 i 53,4. Najbardziej znaczącą poprawę „dominicantes” zanotowano w diecezji drohiczyńskiej - w 2006 r. było 49,6 proc., a w 2007 r. - 54,9 i pelplińskiej - 50,8 i 52,8.

Dominicantes i communicantes według diecezji - w 2007 r.

Diecezja

Dominicantes

Communicantes

Polska

44,2%

17,6%

białostocka

47,9%

19,3%

bielsko-żywiecka

50,6%

18,6%

bydgoska

43,4%

17,8%

częstochowska

41,8%

15,8%

drohiczyńska

54,9%

21,8%

elbląska

32,2%

12,7%

ełcka

38,1%

20,0%

gdańska

44,2%

19,1%

gliwicka

43,6%

18,5%

gnieźnieńska

44,7%

18,0%

greckokatolicka wrocławsko-gdańska

50,0%

19,7%

kaliska

49,0%

20,3%

katowicka

46,0%

18,9%

kielecka

47,1%

20,3%

koszalińsko-kołob.

30,5%

12,3%

krakowska

53,4%

18,0%

legnicka

35,9%

14,7%

lubelska

43,4%

20,9%

łomżyńska

49,4%

23,1%

łowicka

36,5%

15,3%

łódzka

28,6%

12,2%

opolska

50,7%

22,8%

ordynariat polowy

44,2%

16,1%

pelplińska

52,8%

21,1%

płocka

36,0%

12,2%

poznańska

46,2%

20,6%

przemyska

64,2%

18,2%

przemysko-warszawska obrządku greckokatolickiego

49,5%

19,1%

radomska

45,2%

17,1%

rzeszowska

68,5%

19,1%

sandomierska

47,4%

19,1%

siedlecka

51,3%

20,0%

sosnowiecka

33,3%

12,6%

szczecińsko-kam.

29,3%

12,0%

świdnicka

34,6%

13,7%

tarnowska

72,0%

25,6%

toruńska

42,3%

17,9%

warmińska

35,3%

14,3%

warszawska

33,6%

14,9%

warszawsko-praska

37,8%

15,6%

włocławska

38,8%

13,3%

wrocławska

39,8%

16,4%

zamojsko-lubacz.

49,9%

22,1%

zielonogórsko-gorzowska

34,3%

14,1%

„Niedziela” pierwsza publikuje wyniki badań

Badania „dominicantes” i „communicantes” Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC prowadzi od 1979 r. W 2007 r. badania zrealizowano przy finansowym wsparciu „Niedzieli”. I właśnie redakcja „Niedzieli” jako pierwsza publikuje wyniki tych badań. Ukazują one pewien - nawet dość znaczny (1,6%) - spadek „dominicantes”. Nie upoważnia to jednak do stwierdzenia kryzysu religijności. Średnia „dominicantes” dla Polski w 2004 r. wynosiła jeszcze mniej (43,2%), a w następnych latach znowu nastąpił wzrost. Świadczy to jednak o pewnych przemianach religijności i powinno być jakimś „znakiem” dla pastoralistów. Natomiast optymistyczna jest średnia „communicantes” (17,6%) i ukazuje tendencję wzrostową dla tego wskaźnika.

Ks. prof. dr hab. Witold Zdaniewicz SAC, Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję