Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: Jaśniejcie blaskiem Prawdy, którą jest Chrystus

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus – mówił do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Marek Jędraszewski, który z okazji XXII Dnia Papieskiego sprawował uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Centrum krakowskich obchodów XXII Dnia Papieskiego stanowiła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali bp Jan Zając oraz duszpasterze odpowiedzialni w Polsce i Archidiecezji Krakowskiej za Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że 44. lata temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. To z tej okazji w tym dniu w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Szczególnie przeżywany jest w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Ksiądz kustosz, zwracając się do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przypomniał, że młody Karol Wojtyła, właśnie w tym miejscu, gdzie wówczas mieściły się zakłady chemiczne Solvay, podejmował swoje życiowe decyzje – to właśnie tutaj rozeznawał swoje powołanie do kapłaństwa.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na pierwsze po wyborze na papieża przemówienie Jana Pawła II. Ojciec święty mówił 16. października 1978 r.: „Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. (…) Staję przed wami wszystkimi, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także rozpocząć od nowa tę drogę historii Kościoła – rozpocząć z pomocą Boga i pomocą ludzi”. – Ukazał się jako człowiek posłuszeństwa Chrystusowi – Najwyższej Prawdzie i jako człowiek bezmiernego zaufania – jako totus Tuus – wobec Przenajświętszej Dziewicy – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że wybór nowego papieża wzbudził wówczas wielki entuzjazm, radość i nadzieję, że „tchnie on w Kościół nowy zapał ewangelizacyjny, nowe poczucie tożsamości, nowe przekonanie o konieczności ewangelizacji, czyli głoszenia Chrystusa w porę i nie w porę, na wszystkich areopagach świata”.

Reklama

Odwołując się do encykliki Veritatis splendor, metropolita krakowski podkreślił, że Jezus Chrystus jest Prawdą i nauczycielem prawdy. Zadaniem wszystkich wierzących jest uświęcanie siebie, poprzez posłuszeństwo Prawdzie. Arcybiskup zaznaczył, że dramat człowieka rozgrywa się w obrębie triady: obiektywna prawda, sumienie, wolność. – Jest Chrystus jako najwyższa Prawda, są obiektywne wartości, które są odblaskiem Chrystusa, a my musimy tę Prawdę i te wartości rozpoznać jako prawdziwe. Dokonuje się to w tym sanktuarium, które znajduje się w każdym i każdej z nas – tym sanktuarium jest właściwie ukształtowane sumienie – mówił metropolita zaznaczając, że tylko wtedy, kiedy człowiek okazuje posłuszeństwo głosowi sumienia jest autentycznie wolny.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że ten dramat posłuszeństwa prawdzie rozgrywa się w epoce, która ogłosiła się „czasem post-prawdy”. – Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć, kiedy naszą codzienną rzeczywistością rządzą fake newsy; kiedy rzeczywistość społeczną i polityczną pragnie budować się na ewidentnych, niekiedy wprost bezczelnych kłamstwach urągających ludzkiej inteligencji; kiedy wolność głosi się jako dowolność, jako ciągłą uległość kaprysom i przyjemnościom, głównie o charakterze zmysłowym – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że to nie jest wolność, ku której człowieka wyswobodził Chrystus i którą głosił św. Jan Paweł II.

– Abyście nieustannie mieli odwagę pogłębiać swoją wiedzę o świecie, o człowieku, o Bogu. Abyście stawali się każdego dnia ludźmi prawego sumienia, stając się przez to dziećmi światłości. Abyście uczyli się żyć autentyczną wolnością, ku której wyswobodził was Chrystus. Aby jaśniał w was – a poprzez was jaśnieli inni – blask prawdy, która jest tak jasna, tak dostojna, tak świetna, tak wspaniała. Abyście jaśnieli blaskiem łaski tej Prawdy, którą jest nasz Pan Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka – zakończył metropolita modląc się za stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

2022-10-16 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: abp Jędraszewski na X Rekolekcjach Góralskich

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

górale

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Pod hasłem "Bóg, honor, ojczyzna" w Starem Bystrem na Podhalu odbywają się X Rekolekcje Góralskie. Z ich uczestnikami 16 października spotkał się metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przybył także europoseł Marek Jurek.

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie X Rekolekcji Góralskich. Eucharystia sprawowana była w koncelebrze wielu kapłanów w kościele św. Stanisława Biskupa w miejscowości Stare Bystre koło Ludźmierza. - Patriotyzm jest szczególną formą miłości ojczyzny. Nie możemy pomylić go z kosmopolityzmem, zatracając tym samym poczucie wartości ojczyzny, a także z nacjonalizmem i szowinizmem. Obowiązek miłości bliźniego należy przenieść także na grunt miłości ojczyzny - podkreślił abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję