Niemcy
Koniec kryzysu?
Ogólna liczba nowych księży i kandydatów do stanu kapłańskiego w Niemczech pozostaje stabilna, wynika z bieżącej statystyki. Według Ośrodka Duszpasterstwa Powołań we Fryburgu, w porównaniu z rokiem 2006, w roku 2007 odnotowano niewielki spadek liczby księży - o ok. 1 proc. Ogółem w niemieckich diecezjach do kapłaństwa przygotowuje się 891 kandydatów, podczas gdy w 2006 r. było ich 901. - Wydaje się, że gdy chodzi o liczbę seminarzystów, odbiliśmy się od dna - powiedział agencji katolickiej KNA dyrektor Ośrodka ks. Peter Birkhofer.
W tym czasie zmalała też nieco liczba nowych księży. W ub.r. wyświęcono ich 110. Według ks. dyr. Birkhofera, powodem tego jest fakt, że niektórzy seminarzyści zdecydowali się w okresie nauki „na inną drogę”. Natomiast we wspólnotach zakonnych, skupionych w Niemieckiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych (DOK), odnotowano wyraźny wzrost. I tak liczba nowo przyjętych zwiększyła się o 30%, a o ponad 17% wzrosła liczba kandydatów na księży zakonnych; wyświęcono ich o ponad 10% więcej.
Turcja
Możliwa zmiana wiary
Reklama
Państwowy Urząd ds. Religii w Turcji oświadczył, że przejście z islamu na inną religię jest oficjalnie dozwolone. Ogłoszona 11 kwietnia w urzędowym miesięczniku władz fatwa, czyli oficjalne orzeczenie teologiczne, stwierdza, że obok kary boskiej wiara muzułmańska nie przewiduje żadnej innej kary świeckiej za odejście od wiary. Fatwa może w znacznym stopniu ułatwić sytuację tureckich chrześcijan, a zwłaszcza protestantów w Turcji.
„Prorok (Mahomet) nikogo nie zmuszał do swojej wiary i nigdy nie stosował przemocy wobec innowierców” - stwierdza orzeczenie teologiczne i dodaje, że „nie ma żadnych wyjątków, również wobec osób, które z islamu przechodzą na inną religię”.
Urząd ds. Religii pełni w Turcji rolę najwyższego strażnika islamu. Często zdarza się, że byli muzułmanie, którzy przeszli na chrześcijaństwo, są wrogo traktowani przez społeczeństwo w swym kraju, narażeni na groźby i zastraszanie. W minionych latach co pewien czas powtarzały się napady na chrześcijan, którym zarzucano działalność misyjną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Francja
Biskupi upominają się o wolną niedzielę
Francuscy biskupi upominają się o niedzielę wolną dla wszystkich pracowników. Dyskusje polityczne nad liberalizacją prawa pracy, w tym nad rozszerzeniem prawnej możliwości pracy w niedzielę, skłoniły Komisję do Spraw Rodzinnych i Społecznych przy Konferencji Biskupów Francji do zbadania kulturowych, socjologicznych i teologicznych aspektów pracy i odpoczynku w niedzielę.
W specjalnym numerze „Dokumentów Episkopatu” pt. „Niedziela - obecne zagrożenia”, w trzech rozdziałach: „Szacunek dla niedzielnego odpoczynku”, „Chrześcijańskie znaczenie niedzieli” i „Ważne rozrywki”, opisane są względy teologiczne, antropologiczne i społeczne, dla których niedzielny wypoczynek jest nieodzownym elementem życia społecznego.
Niedziela „jest czasem wolności i odpoczynku” - stwierdza opracowanie. Podkreśla, że „gospodarka i praca nie mają ostatniego słowa”, gdy chodzi o życie społeczne. „Jeśli niedziela staje się dniem jak wszystkie inne, mamy prawo sądzić, że pojawi się nacisk, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia”, co będzie miało niekorzystne skutki dla życia rodzinnego.
Ludzie
Kard. Renato Martino
Odnosząc się do kontrowersji wokół olimpiady w Pekinie, kard. Renato Martino stwierdził, że każdy indywidualnie - sportowiec, polityk czy mąż stanu - musi osądzić w sumieniu, czy należy jechać na igrzyska olimpijskie w Pekinie, czy je zbojkotować. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” nagabywany przez dziennikarzy zastrzegł jednak: - Więcej na ten temat nie powiem. Przewodniczy on obradom konferencji na temat rozbrojenia, zorganizowanej przez jego dykasterię. Zdaniem watykańskiego kardynała, broń jądrowa nie jest współmierna do obrony, gdyż jest bronią zagłady. - Dlatego Stolica Apostolska zabiegała zawsze o to, by nie uznawano jej za dopuszczalną w celu obrony - powiedział Martino.
Cudzysłów
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powiedział, że gdy patrzy w oczy Benedykta XVI, widzi Boga.
Z wywiadu dla stacji telewizyjnej EWTN, 11 kwietnia 2008 r.
Krótko
Europa drży przed referendum w Irlandii. Zielona Wyspa to jedyne państwo, w którym traktat lizboński będzie przyjęty lub odrzucony w drodze referendum. Zaplanowano je na 12 czerwca. Według sondaży, aż 60 proc. Irlandczyków nie wie jeszcze, jak będzie głosować. 28 proc. jest „za”, a 12 „przeciw”.
Czyżby koniec zimnej wojny między Tajwanem a Chinami? Z wizytą w Chinach przebywał wiceprezydent elekt Tajwanu Vincent Siew. Rozmawiał z przywódcą Chin Hu Jintao. Politycy ustalili, że wznowią negocjacje.
Koalicja „Lud Wolności” Silvia Berlusconiego wygrała minimalnie wybory parlamentarne w Italii. Berlusconi po raz kolejny został premierem włoskiego rządu.
Pierwsza grupa ponad 60 polskich żołnierzy przybyła 17 kwietnia do Czadu. Wojskowi będą budowali bazę dla reszty kontyngentu. Siły główne zostaną wysłane do Czadu w drugiej połowie sierpnia. W polskiej misji ma uczestniczyć ok. 400 żołnierzy.
470 osób zostało straconych w Chinach w ubiegłym roku. To najwięcej ze wszystkich państw na świecie.
Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał 16 i 17 kwietnia z wizytą w Libii. Razem z libijskim przywódcą podpisali kontrakt na dostawy uzbrojenia, warty ok. 3 miliardów dolarów.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało do dopuszczenia aborcji na życzenie w krajach, gdzie ciążę można legalnie przerywać tylko w szczególnych wypadkach. Chodzi o Maltę, Andorę, Irlandię, Polskę i Monako.
Na całym świecie jest ponad 26 milionów uchodźców, którzy wskutek przemocy lub głodu opuścili swe domy, a ich rządy często nie chcą lub nie mogą udzielić im pomocy - stwierdza ogłoszony raport organizacji współpracującej z ONZ.
Część rosyjskich i białoruskich wojskowych poważnie rozważa ewentualność rozmieszczenia na Białorusi do końca 2008 r. dywizji rakiet atomowych dalekiego zasięgu Topol M.
Coraz mniej obcokrajowców, przede wszystkim Polaków, podejmuje pracę sezonową w Niemczech - powiedział Burkhard Moeller z Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV). Jak dodał, DBV bije na alarm, bo na wielu uprawach szparagów, owoców, warzyw i chmielu może zabraknąć rąk do pracy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.