Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że w czwartek premier weźmie udział w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej oraz 17 przywódców europejskich państw partnerskich.
"Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią, klimatem i sytuacją gospodarczą" - zaznaczył rzecznik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do udziału w szczycie zaproszonych zostało 27 szefów państw i rządów UE oraz 17 przywódców państw partnerskich: Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii.
Müller podkreślił, że Polska popiera pogłębianie dialogu między demokratycznymi państwami europejskimi. "Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji" - zaznaczył rzecznik rządu.
Reklama
W piątek szef polskiego rządu będzie uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które będzie poświęcone tematom: wsparcia Ukrainy, energii oraz kwestiom ekonomicznym.
"Liderzy omówią kwestie wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych, w tym nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej" - zapowiedział rzecznik.
Dodał, że Polska podkreśla konieczność dalszego wspierania sił zbrojnych Ukrainy oraz ograniczenia możliwości Rosji do przegrupowania wojsk i odbudowania swoich zdolności bojowych.
"Popieramy wysiłki Unii Europejskiej na rzecz odbudowy Ukrainy, która powinna być powiązana z reformami i przybliżyć ją do standardów europejskich, przygotowując kraj do dołączenia do wspólnoty" - podkreślił Müller. Dodał, że Polska "zachęca Komisję Europejską do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady Europejskiej".
Rzecznik rządu przekazał, że przywódcy omówią także sposoby ograniczenia dalszych wzrostów cen oraz funkcjonowanie rynku energii w UE. "Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostawy gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS" - poinformował.
Reklama
Rada - jak podał Müller - omówi również obecną sytuację ekonomiczną, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym. (PAP)
autor: Rafał Białkowski
rbk/ mok/