Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w Sandomierzu

W duchu świętych Cyryla i Metodego

Reklama

Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, witając 14 lutego br. gości Sandomierskiego Spotkania Cyrylometodiańskiego, powiedział: - W tysiącletnim Sandomierzu, na ziemi naznaczonej przed wiekami obecnością misjonarzy czasów świętych Cyryla i Metodego, a w naszym pokoleniu pielgrzymką „Słowiańskiego Papieża” - sługi Bożego Jana Pawła II w 1999 r., od kilku lat realizowana jest współpraca kulturowo-duszpasterska między Węgrami, Słowacją, Czechami, Ukrainą a Polską. Nasze wspólne działania zaowocowały już powołaniem w Sandomierzu, przy Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka, Centrów Współpracy węgiersko-polskiej, słowacko-polskiej, ukraińsko-polskiej i czesko-polskiej. Centralnym dorocznym wydarzeniem stały się Sandomierskie Spotkania Cyrylometodiańskie, organizowane zawsze 14 lutego - w święto Patronów Europy.
„Ku nowemu społeczeństwu. Kościół dla Europy Środkowo-Wschodniej” - to temat tegorocznego sympozjum, któremu przewodniczył abp Jan Graubner, metropolita morawski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech. Była to próba ukazania wizji przyszłości Europy w duchu świętych Apostołów Słowian. Wśród prelegentów byli: biskup diecezji łuckiej Marcjan Trofimiak, ks. prof. dr hab. Amantius Akimjak - dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, wygłaszający odczyt w imieniu biskupa diecezji spiskiej Františka Tondry, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Słowacji, oraz bp dr György Udvardy z archidiecezji Esztergom-Budapest, delegat prymasa Węgier.
Mszę św. dla uczestników spotkania, pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, koncelebrowali w sandomierskiej katedrze: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskupi sandomierscy, kapłani z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Polski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: były marszałek Sejmu RP Marek Jurek, przedstawiciele środowisk naukowych Polski i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Bp Górny - przewodniczący Rady ds. Rodziny w Episkopacie Polski dokonał aktu zawierzenia Europy, prosząc o siłę wiary, ducha jedności, odwagę i radość chrześcijańskiego świadectwa w świecie.

Ks. Krzysztof Sudoł

Powiedział dla „Niedzieli”

Świadectwo Larry’ego Thompsona

Larry Thompson - dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią, prelegent na 33. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim
Współpraca z ks. Franciszkiem Blachnickim była jednym z największych przywilejów mojego życia. Wiele się nauczyłem od niego. Przez blisko dziesięć lat mieliśmy bardzo częste kontakty i spotkania. Dla mnie wielkim zaszczytem była obecność na jego pogrzebie i możliwość podzielenia się wówczas moim świadectwem o jego życiu. Byłem też jedyną osobą, która odwoziła ks. Blachnickiego na lotnisko w ostatnim dniu jego pobytu w Polsce, przed wybuchem stanu wojennego. Ks. Blachnicki leciał wówczas do Norwegii, a potem ze względu na stan wojenny nie mógł wrócić do Polski. Później każdego niemal miesiąca spotykaliśmy się w Carlsbergu. Myślę, że ks. Franciszek Blachnicki ma dzisiaj bardzo ważne przesłanie dla młodych w Polsce, by szli za Chrystusem, by stawali się Jego uczniami, by brali udział w ewangelizacji kraju. On miał wizję wielkiego ruchu odnowy, która dokonuje się przez ewangelizację. I w tym ruchu młodzi powinni wziąć aktywny udział.

Notował ks. Mariusz Frukacz

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego

Prof. Bojarski nagrodzony

W dniu 14 lutego br. wręczono po raz 12. Nagrodę im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznaną przez tygodnik „Źródło”. Uroczystość odbyła się w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Obecni byli bp Jan Szkodoń oraz żona patrona nagrody - Danuta Ciesielska. Tegorocznym laureatem został prof. Włodzimierz Bojarski. Nagroda została przyznana za heroiczną postawę i działalność służącą umacnianiu rodziny. Laureat otrzymał ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę.
Prof. Bojarski pochodzi z Poznania, mieszka w Warszawie. Był senatorem pierwszej kadencji Senatu RP (1989-1991). Naukowo zajmował się energetyką, a od pewnego czasu realizuje się także na polu politologii. Opracowywał m.in. sposoby rozwiązywania problemów energetycznych w kraju. W kręgu jego zainteresowań znalazły się też sprawy ustrojowe i polityczne.
Prof. Bojarski znany jest z powiedzenia, że jego hobby to rodzina. Wraz z żoną Alicją stanowią przykładne małżeństwo. Mają pięcioro dzieci i dziewięcioro wnuków. W przemówieniu wygłoszonym z okazji odebrania nagrody powiedział, że w królewskim mieście Krakowie powinien powstać Senat Moralno-Intelektualny, który miałby bronić i promować wartości chrześcijańskie w Polsce i w Europie. Spotkanie prowadził prof. Janusz Kawecki.

M. K-K.

Cudzysłów

...Miłość jest bezinteresownym dawaniem wszystkiego, co możemy drugiej osobie zaoferować...

Biskup polowy WP Tadeusz Płoski

Krótko

Prace nad nową ustawą medialną przebiegają w ekspresowym tempie. Platformie spieszy się bardzo, aby przejąć publiczne media. Musi w tym celu dogadać się z postkomunistami, aby obalić niemal pewne weto prezydenta.

Raport NIK przeprowadzony w klinice okulistycznej w Katowicach kierowanej przez prof. Adrianę Gierek-Łapińską nie zostawił suchej nitki na sposobie kierowania placówką. Kontrolerzy wykryli ustawiane przetargi na sprzęt medyczny i leki.

Polska uznała niepodległość Kosowa. Rząd podjął tę decyzję na posiedzeniu 26 lutego. Politycy rządzącej partii tłumaczyli, że podjęli taki krok w imię wspólnej polityki zagranicznej UE.

100 dni od momentu powstania rządu Donalda Tuska rozpoczął się festiwal kolejnych obietnic. Premier zapowiedział gruntowne zmiany w podatkach, zmianę konstytucji, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidację senatu, zmniejszenie liczby posłów oraz zmianę sposobu finansowania partii politycznych.

Po 60 latach powołano w Polsce Rabinat, czyli Radę Rabinów. Uroczystość miała miejsce 23 lutego w Łodzi, w obecności naczelnego rabina Izraela Yony Metzgera. W skład Rabinatu wchodzi siedmiu rabinów - tylu bowiem jest obecnie w naszym kraju. Według szacunków Związku Gmin Żydowskich, w Polsce jest ok. 10 tys. osób wyznania mojżeszowego.

Sejm przyjął uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej. Kolejny etap to uchwalenie ustawy, która upoważni prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji tego traktatu.

Większość respondentów - 71 proc. - pozytywnie wypowiada się o członkostwie Polski w UE. Brak akceptacji dla obecności w Unii deklaruje tylko 5 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Kto będzie prezydentem Polski? Takie pytania zadano respondentom na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - to dwaj politycy, których Polacy najchętniej widzieliby w fotelu prezydenckim w następnej kadencji. Donalda Tuska na stanowisku głowy państwa widzi 29 proc. pytanych. Natomiast byłego ministra sprawiedliwości - 15 proc. respondentów.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie powstanie pięć nowych kościołów

2026-01-14 16:34

[ TEMATY ]

Rzym

Vatican Media

Pięć rzymskich parafii, nieposiadających własych świątyń, otrzyma takie obiekty. Diecezja Rzymu 20 stycznia rozpoczyna publiczny nabór projektów na budowę świątyń w peryferyjnych dzielnicach włoskiej stolicy. Przy projektach pracować muszą architekci, liturgiści i artyści, a preferowane są materiały ekologiczne, np. drewno.

Zrównoważoność, wszechstronność i charakterystyczność - tymi kryteriami będzie się kierować Diecezja Rzymu przy wyborze projektów nowych kościołów. Niezwykle ważnym kryterium jest oczywiście kwestia liturgiczna oraz artystyczna, związana z obiektami.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja lubelska: zmarł wieloletni proboszcz sanktuarium w Wąwolnicy

2026-01-14 12:08

[ TEMATY ]

śmierć

Archidiecezja Lubelska/Facebook

14 stycznia zmarł zasłużony kapłan archidiecezji lubelskiej ks. kan. Jerzy Ważny. Od 2001 r. był proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy i kustoszem sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej. Przeżył 65 lat, w kapłaństwie 39.

Ks. kan. Jerzy Ważny urodził się w 1960 r. w Tomaszowie Lubelskim, święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. z rąk ówczesnego bpa Bolesława Pylaka. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych kapłanów archidiecezji lubelskiej, przez 25 lat prowadził wspólnotę w największym sanktuarium archidiecezji lubelskiej.
CZYTAJ DALEJ

W Biblii żniwo bywa obrazem czasu, w którym Pan zbiera swój lud i odsłania prawdę o człowieku

2026-01-15 09:19

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Opowiadanie odsłania chwilę, w której król przestaje iść na czele ludu. Wiosna jest czasem wypraw wojennych, a Dawid zostaje w Jerozolimie. Zaczyna się od wygody, która nie stawia oporu pokusie. Dawid chodzi po dachu pałacu i patrzy z góry. Ten szczegół ma ciężar. Narracja jest oszczędna i chłodna. Tym wyraźniej widać, jak władza staje się narzędziem ukrycia. Król widzi, a potem coraz częściej „posyła”. Posyła po kobietę, posyła po męża, posyła list z rozkazem śmierci. Batszeba kąpie się, a narrator podkreśla czasowniki władzy: Dawid posłał po nią i wziął ją do siebie. Wzmianka o jej oczyszczeniu po nieczystości przypomina język Prawa i potwierdza, że poczęcie wiąże się z tą nocą. Potem przychodzi wiadomość o ciąży. W tle stoi Uriasz Chetyta, mąż Batszeby, cudzoziemiec wierny Izraelowi. Imię Uriasza (Uriyyāhû) niesie Imię Pana. Dawid sprowadza go z frontu, wypytuje o wojnę i odsyła do domu z podarunkiem z królewskiego stołu. Uriasz śpi jednak przy bramie pałacu wraz ze sługami. W dalszym ciągu opowiadania uzasadnia to pamięcią o Arce i o wojsku w polu. Jego postawa obnaża serce króla. Dawid upija Uriasza, a on nadal nie schodzi do domu. Król pisze list do Joaba z rozkazem ustawienia Uriasza w najcięższym miejscu bitwy i odstąpienia od niego. List niesie sam Uriasz. To obraz człowieka niosącego własny wyrok. Ginie Uriasz i giną także inni żołnierze. Zło rozlewa się poza prywatny grzech i dotyka wspólnoty. Tekst jeszcze nie pokazuje Natana, a już waży cisza Boga. Słowo Pana wróci i nazwie grzech po imieniu. Pomazaniec potrzebuje prawdy, aby wejść na drogę nawrócenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję