Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Orędzie prezydenta na Dzień Świętości Życia

Prezydent George W. Bush wezwał Amerykanów do obrony każdego ludzkiego życia. Potwierdził zarazem, że jego rząd nadal będzie bronił najsłabszych członków amerykańskiego społeczeństwa. Niedziela 20 stycznia była obchodzona w Stanach Zjednoczonych jako ogólnokrajowy Dzień Świętości Życia.
„Podczas obchodów tego święta chcemy pamiętać, że każde życie ma wrodzoną godność i nieporównywalną z niczym innym wartość” - czytamy w okolicznościowym dokumencie prezydenta Busha. Zwyczaj obchodzenia trzeciej niedzieli stycznia jako ogólnokrajowego Dnia Świętości Życia został wprowadzony w 1984 r. przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana. Jest on częścią przygotowań do organizowanego 22 stycznia każdego roku Marszu dla Życia - protestu przeciw legalności aborcji w USA. W jego ramach odbywają się takie wydarzenia, jak protestacyjne wiece, wykłady i prelekcje. Całość przygotowań jest wspierana ogólnokrajową kampanią modlitewną. W jej ramach organizowane są liczne Msze św. i czuwania modlitewne niemal we wszystkich kościołach katedralnych diecezji amerykańskich. W całym kraju trwa także nowenna w intencji nienarodzonych, zainicjowana przez jedną z największych amerykańskich organizacji pro-life „Księża za Życiem”.

Niemcy

Kampania na rzecz małżeństwa i rodziny

Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął 20 stycznia trzyletnią kampanię na rzecz wspierania małżeństwa i rodziny. Pod hasłem „Żyć wzajemną miłością” Kościół pragnie również zwrócić uwagę na swoją działalność duszpasterską oraz na szeroki zakres poradnictwa dla par narzeczeńskich oraz rodzin. W specjalnym słowie skierowanym do wiernych z okazji „niedzieli rodziny” arcybiskup Berlina kard. Georg Sterzinsky stwierdził, że śluby kościelne stały się rzadkim wydarzeniem w życiu parafii katolickich. Mimo to Kościół nie ustaje w podkreślaniu roli małżeństwa i przypominaniu ludziom o jego wartości. W 2006 r. w Niemczech zawarto tylko 49 613 małżeństw kościelnych. - W 2005 r. przeciętnie na jedną parafię przypadało 3,9 ślubów kościelnych, podczas gdy w 1990 r. było ich jeszcze 8,7 - przypomniał kard. Sterzinsky.
W trzyletniej kampanii na rzecz rodziny rok 2008 będzie poświęcony problematyce przygotowania do małżeństwa, rok 2009 - drodze par do rodziny, a rok 2010 - miłości i partnerstwu po usamodzielnieniu się dzieci. Katoliccy eksperci ds. poradni życia rodzinnego są przekonani, że przygotowany przez nich projekt nowoczesnego poradnictwa, m.in. treningu komunikacji, sposobów rozwiązywania konfliktów, pomoże wielu rodzinom i osobom przeżywającym problemy rodzinne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Filipiny

Ewangelizacja przez SMS-y

Kościół na Filipinach rozpoczął akcję ewangelizacji przez SMS-y. Komisja Apostolstwa Biblijnego Konferencji Katolickich Biskupów Filipin uruchomiła serwis „Biblia w telefonie komórkowym”. Jego celem jest przybliżenie Ewangelii ludziom, którzy nie mogą przyjść do kościoła, zachęcając ich, by zostali wierni Pismu Świętemu. - Jednocześnie chodzi o to, by przybliżyć młodym ludziom wiarę - twierdzi ks. Oscar Alunday, sekretarz tej komisji. - To jeden ze sposobów przybliżenia się do nowego pokolenia i jego sposobów komunikacji - dodał.
Serwis można uruchomić, wysyłając SMS o treści „Biblya On” pod odpowiedni numer. Koszt wiadomości to 5 pesos, czyli ok. 2,9 zł. Dzięki temu użytkownicy będą otrzymywali wiadomości tekstowe z fragmentem Pisma Świętego lub (w przystosowanych telefonach) MMS-y zawierające dodatkowo niewielką animację, przygotowaną przez firmę Enzima International Inc., która wraz z Towarzystwem Biblijnym sponsoruje projekt.
Filipińskie Towarzystwo Biblijne jest międzywyznaniową organizacją o charakterze non profit, która upowszechnia znajomość i promuje czytanie Pisma Świętego. W 2007 r. otworzyło internetowy serwis e-Bible, który zawiera elektroniczną wersję Biblii.

Ludzie

O. Adolfo Nicolas SJ

Nowym przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego jest od 19 stycznia 2008 r. o. Adolfo Nicolas z Hiszpanii. Został on 29. zwierzchnikiem największego zakonu męskiego na świecie, liczącego obecnie 19216 zakonników, w tym 657 Polaków.
O. Adolfo Nicolas urodził się 29 kwietnia 1936 r. w Palencii w Hiszpanii. 15 września 1953 r. wstąpił do nowicjatu prowincji Toledo. W 1960 r. uzyskał w Madrycie licencjat z filozofii, a w latach 1964-68 studiował teologię w Tokio. Tam też 17 marca 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po studiach na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 1971 r. podjął pracę profesora teologii na jezuickim Sophia University w Tokio. W latach 1978-84 pracował w Manili na Filipinach. Po 1991 r. był kolejno rektorem scholastykatu w Tokio i przełożonym prowincji Japonii Towarzystwa Jezusowego. Ostatnio pełnił funkcję moderatora konferencji jezuitów wschodniej Azji i Oceanii. Oprócz języka hiszpańskiego zna japoński, angielski, francuski i włoski.

Krótko

Na światowych giełdach zadrżało. Dzienniki z 22 stycznia miały jeden tytuł: „Kryzys na giełdach”. Indeksy największych giełd straciły dzień wcześniej po kilka punktów. Szybko zareagował amerykański bank centralny, obniżając nieoczekiwanie stopy procentowe aż o 0,75 punktów procentowych. Na moment sytuacja na rynku się uspokoiła.
W Davos odbył się tradycyjny szczyt ekonomiczny. Przywódcy 30 państw oraz szefowie największych światowych firm zastanawiali się, czy światową gospodarkę czeka recesja.

Znowu kryzys rządowy we Włoszech. Premier Romano Prodi przedstawił wniosek o wotum zaufania. W niższej izbie parlamentu uzyskał poparcie, ale w senacie przegrał i złożył dymisję na ręce prezydenta republiki.

Polska wspiera przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej w 2009 r. - zadeklarował w Zagrzebiu prezydent Lech Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Chorwacji Stipe Mesiciem. Prezydent Kaczyński skrócił znacznie swą wizytę w Chorwacji na wiadomość o katastrofie pod lotniskiem w Mirosławcu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Moskwie ze swoim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Izrael przez kilka dni blokował palestyńską Strefę Gazy. Otoczeni, pozbawieni paliwa i żywności Palestyńczycy wysadzili 23 stycznia graniczny mur oddzielający ich od Egiptu. W ciągu kilku godzin na stronę egipską przeszło kilkadziesiąt tysięcy Palestyńczyków. Poszli do sklepów po podstawowe produkty żywnościowe.

Po raz pierwszy od 48 lat szef greckiego rządu Kostas Karamanlis przybył do Turcji. Grecy i Turcy próbują przełamać wrogość dzielącą oba kraje.

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał precedensowy wyrok, w którym uznał, że lesbijka może adoptować dzieci.

Kościoły w Czechach doszły do porozumienia z rządem w sprawie odszkodowań za mienie znacjonalizowane podczas komunistycznej dyktatury. W ciągu 60 lat otrzymają 15 mld dolarów rekompensaty od państwa.

Nokia chce zamknąć fabrykę swoich telefonów w Niemczech i zwolnić dwa tysiące osób. Zakład ma być przeniesiony do Rumunii. 22 stycznia w Bochum protestowało przeciw planom fińskiej firmy 22 tys. związkowców.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję