Reklama

Niedziela Kielecka

Zainaugurowano obchody stulecia Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej

Mszą św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego zainaugurowano obchody stulecia Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki.

2022-09-16 20:54

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

szkoły katolickie

Karol Porwich/Niedziela

6 czerwca 1923 r. kuratorium udzieliło koncesji na otwarcie Prywatnego Gimnazjum Męskiego w Kielcach. Rok później przyjęło ono nazwę Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Szkoła miała dobre zaplecze i kadrę wspomaganą przez wykładowców kieleckiego Seminarium.

Od 1932 r. szkoła funkcjonowała jako 8-letnie gimnazjum, a w 1933 r. dołączyła szkoła podstawowa. W 1949 r. szkołę przejęły władze komunistyczne. W 1992 r. diecezja kielecka odzyskała dawny budynek, a Towarzystwo Szkoły Katolickiej reaktywowało placówkę. Najpierw powstało Katolickie LO im św. St. Kostki i Katolicka Szkoła Podstawowa, a po reformie oświaty – Katolickie Gimnazjum.

W homilii bp Piotrowski odniósł się do tych historycznych dat, mówił też o samotności dotykającej młodych ludzi, zachęcał do uczestnictwa w Eucharystii. Nawiązując do historii szkoły wyraził nadzieję, że jej przypominanie najdzie swoje poczesne miejsce podczas całorocznych obchodów.

Reklama

- Zechciejmy wspólnie dziękować Bogu, przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki za tę waszą wielką, szkolną rodzinę, której jesteście uczestnikami. Warto na tym etapie waszego życia pytać siebie, co wnoszę w klimat tej szkolnej wspólnoty, co jest źródłem moich uczniowskich satysfakcji, a co nie spełnia moich marzeń i oczekiwań – mówił bp Jan Piotrowski.

Zauważył, że współczesna technika, pomimo jej dobrodziejstw „zamyka człowieka w przestrzeni samotności”. Zachęcał młodzież, aby „teraźniejszości nadawała nowy smak i piękno autentycznej przyjaźni i koleżeństwa”.

W trakcie uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych liceum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykłady pociągają

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

WSD Kielce

Tumlin

Władysław Burzawa

Grupa ministrantów i lektorów oraz schola dziewczęca z parafii p.w. św. Stanisława b.m w Tumlinie odwiedziła na początku listopada Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach.

Wśród blisko czterdziestu odwiedzających, byli zarówno chłopcy ze szkoły podstawowej, liceum, studenci a także osoby pracujące. – Jest to bardzo pozytywne, że mamy taką młodzież, która nie wstydzi się Chrystusa i posługuje w kościele, przy ołtarzu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

25 lat troski “O ludzką twarz człowieka”

2022-10-02 17:00

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła

Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. - jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego "O ludzką twarz człowieka". Inicjatorem konkursu jest ks. Wacław Buryła, kapłan i poeta. Wydarzenie odbyło się w Krośnicach.

Laureatami konkursu zostali:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję