100-lecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Zadanie dla wszystkich wiernych
Reklama
O odnowienie pełnej i doskonałej jedności chrześcijan ma się troszczyć cały Kościół, zarówno wierni, jak i ich pasterze, każdy wedłóg własnych sił - napisał bp Tadeusz Pikus w liście Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski na stulecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w dniach 18-25 stycznia obchodzą wspólnie chrześcijanie na całym świecie. Hasłem jubileuszowego Tygodnia są słowa: „Nieustannie się módlcie!”.
Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP przypomina w liście, że brak jedności chrześcijan jawnie sprzeciwia się woli Chrystusa, jest zgorszeniem dla świata i szkodzi głoszeniu Ewangelii. Wyjaśnia, że ekumenizm ma obecnie wymiar duchowy, doktrynalny i praktyczny. - Ekumenizm duchowy to modlitwa, zwłaszcza wspólna, to nawrócenie serca i świętość życia chrześcijan. Ekumenizm doktrynalny polega na dialogu między teologami, którzy rozważają słowo Boże i bogactwo swoich tradycji wyznaniowych, by w ten sposób jak najpełniej odczytać zamysł Boży - tłumaczy bp Pikus. - Ekumenizm praktyczny przejawia się we współdziałaniu chrześcijan w dziedzinie społecznej, zwłaszcza w celu ulżenia nędzy duchowej i materialnej, lepszego wychowania młodego pokolenia, wsparcia rodziny, utrwalenia pokoju, rozwoju kultury, różnych dziedzin wiedzy i sztuki.
Bp Pikus przypomina także polskie dokonania światowego ruchu ekumenicznego, w tym m.in. powstanie w 1946 r. i działalność Polskiej Rady Ekumenicznej. Faktem wyjątkowym nazwał Deklarację Kościołów chrześcijańskich w Polsce o wspólnym uznaniu sakramentu chrztu, podpisaną 23 stycznia 2000 r.
Dzień Judaizmu
17 stycznia Kościół w Polsce po raz 11. obchodzi Dzień Judaizmu. Centralne obchody odbywają się w Poznaniu w dniach 8-19 stycznia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Rodzaju: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (1, 27). W poznańskim programie XI Dnia Judaizmu jest kilkadziesiąt imprez kulturalnych, w tym dyskusje, pokazy filmowe, promocje książek, warsztaty tańca żydowskiego, wystawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzień Islamu
26 stycznia Kościół katolicki w Polsce po raz 6. obchodzić będzie Dzień Islamu. Z tej okazji w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie (ul. Hozjusza 2) odbędzie się o godz. 15.00 uroczyste spotkanie, zorganizowane przez Komitet Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Na spotkanie zaprasza bp Romuald Kamiński - przewodniczący Komitetu.
Książki z wysokiej półki
60-lecie Wydawnictwa Pallottinum
Wydawnictwo Pallottinum kończy 60 lat. Jubileusz upamiętniła Eucharystia, której w domowej kaplicy księży pallotynów w Poznaniu przewodniczył 7 stycznia abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podkreślił rolę, jaką odegrało wydawnictwo w ożywieniu życia religijnego w Polsce dzięki publikacji dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz innych dzieł dotyczących działalności Kościoła i wiary chrześcijańskiej. - W okresie międzywojennym wydawnictwo i drukarnia znajdowały się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu - wspomina wieloletni dyrektor Pallottinum, ks. Stefan Dusza SAC. Po wojnie oficynę przeniesiono do Poznania, gdzie długo funkcjonowała w barakach poniemieckich. Z czasem powstały nowe budynki zarówno wydawnictwa, jak i drukarni. Za główne wydarzenia 60-lecia Pallottinum ks. Dusza uznaje wydanie Biblii Tysiąclecia i całości ksiąg liturgicznych (mszału, lekcjonarza, brewiarza). Pallottinum jako pierwszy wydawca publikuje też całe nauczanie Jana Pawła II. Jubileuszowym prezentem wydawnictwa jest obszerny album „Jan Paweł II i Pallottinum”.
Krótko
O czynne włączenie się wszystkich mediów w obchody Narodowego Dnia Życia zaapelowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, który jest obchodzony 24 marca. Narodowy Dzień Życia jest inicjatywą Sejmu RP, który ustanowił go 27 sierpnia 2004 r.
Dwaj wiceministrowie z rekomendacji PSL: Grażyna Leja - Ministerstwo Sportu i Tadeusz Nalewajka - MSWiA zrezygnowali ze stanowisk z „przyczyn osobistych”.
Bezrobocie znowu rośnie. Stopa bezrobocia wzrosła w grudniu o 0,2 proc. Prawie 1 750 tys. osób pozostaje bez pracy.
Były premier i lider SLD Leszek Miller założył nową formację pod nazwą Polska Lewica, która ma reprezentować środowiska lewicowe.
Jan Tomasz Gross znowu dał znać o sobie. Do polskich księgarń trafiła jego nowa książka „Strach”, w której stawia tezę, że Polacy mordowali Żydów, aby przejąć ich własność. Kontrowersyjna książka Grossa trafiła też do Okręgowej Prokuratury w Krakowie. Wszczęła ona postępowanie wyjaśniające, czy Gross nie dopuścił się w swojej książce przestępstwa znieważenia narodu polskiego.
Do TVP wrócili dwaj dziennikarze. Tomasz Lis, który był jednym z największych krytyków prezesa Andrzeja Urbańskiego, i Bronisław Wildstein, którego Urbański zmienił na stanowisku prezesa.
Czy to będzie rok strajków? Kolejne grupy zawodowe żądają podwyżek. Za lekarzami poszły pielęgniarki, za górnikami - kolejarze. Do nauczycieli dołączyli sędziowie, którzy też skarżą się na niskie zarobki. Według sondażu „Rzeczpospolitej”, społeczeństwo chce, aby więcej zarabiali.
Sąd Okręgowy w Warszawie zajął się na nowo procesem dotyczącym masakry na Wybrzeżu w 1970 r.
PO zabrało się intensywnie za media publiczne. 22 stycznia Sejm rozpocznie prace nad ustawą medialną, która ma pozwolić ugrupowaniu Donalda Tuska „odzyskać media publiczne”. Operacja ma się zakończyć w pierwszym półroczu nowego roku.
Nie ustaje zamieszanie wokół służby zdrowia. Rząd przygotował projekty ustaw. Według nich, można przekształcić szpitale w spółki prawa handlowego, dopuszczają także dodatkowe ubezpieczenia. PO skorzystała z pracy poprzedników. W mediację między lekarzami a rządem włączył się prezydent, który zwołał na 14 stycznia Radę Gabinetową, czyli rząd obradujący pod przewodnictwem prezydenta.
Cudzysłów
„Nie widzę dobrych perspektyw w dążeniach minister Kopacz do uzdrowienia sytuacji w służbie zdrowia.”
Ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia dla KAI