Reklama

Kościół

Papież kreował 20 nowych kardynałów

W bazylice św. Piotra w Watykanie 27 sierpnia Franciszek przeprowadził zwyczajny konsystorz publiczny, podczas którego kreował 20 nowych kardynałów: nałożył im birety, wręczył poświęcone pierścienie oraz tytuły i diakonie w Rzymie. Ogłosił także datę kanonizacji dwóch błogosławionych: Jana Chrzciciela Scalabriniego i Artemidesa Zattiego – 9 października br. 16 nowych purpuratów nie ukończyło jeszcze 80. roku życia, a zatem mogą uczestniczyć w przyszłym konklawe. W uroczystości nie wziął udziału nominat Richard Kuuia Baawobr – biskup Wa z Ghany, który wczoraj, po przybyciu do stolicy Włoch, trafił do szpitala z powodu problemów z sercem.

[ TEMATY ]

konsystorz

papież Franciszek

Konferencja Episkopatu Polski

Nowymi kardynałami zostali:

Arthur Roche (Anglia), prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,

Lazarus You Heung-sik (Korea Południowa), prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa,

Fernando Vérgez Alzaga LC (Hiszpania), prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego,

Jean-Marc Aveline (Francja), arcybiskup Marsylii,

Peter Ebere Okpaleke (Nigeria), biskup Ekwulobii,

Leonardo Ulrich Steiner OFM (Brazylia), arcybiskup Manaús,

Filipe Neri Ferrão (Indie), arcybiskup Goa i Damanu,

Robert McElroy (Stany Zjednoczone), biskup San Diego,

Virgilio do Carmo da Silva SDB (Timor Wschodni), arcybiskup Dili,

Oscar Cantoni (Włochy), biskup Como,

Anthony Poola (Indie), arcybiskup Hajdarabadu,

Paulo César Costa (Brazylia), arcybiskup Brasílii,

Richard Baawobr MAfr (Ghana), biskup Wa,

William Goh SAeng Chye (Singapur), arcybiskup Singapuru,

Adalberto Martínez Flores (Paragwaj), arcybiskup Asunción,

Giorgio Marengo IMC (Włochy), prefekt apostolski Ułan Bator.

Kardynałami zostali również hierarchowie powyżej 80. roku życia, nie mający prawa udziału w konklawe:

Jorge Enrique Jiménez Carvajal CIM (Kolumbia), emerytowany arcybiskup Cartageny,

Arrigo Miglio (Włochy), emerytowany arcybiskup Cagliari,

Gianfranco Ghirlanda SJ (Włochy), emerytowany rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego,

Fortunato Frezza (Włochy), kanonik kapituły Bazyliki św. Piotra.

W imieniu nowych purpuratów Ojca Świętego pozdrowił prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche. Zaznaczył, że wszyscy oni, pełniąc różne posługi, stanowią jedno w wierze i w jednym Kościele. Podkreślił znaczenie, jakie ma dla nich osobisty przykład papieża. „Dzielimy z Tobą pragnienie i zaangażowanie na rzecz komunii w Kościele. Od Ciebie, Ojcze Święty, uczymy się opierać pokusie wszelkiej ciasnoty umysłu i serca, które kurczą się do rozmiarów samego siebie, zamiast rozszerzać się do miary pełni Chrystusa (Ef 4, 13). (...). Z wdzięcznością i lękiem, Ojcze Święty, wyrażamy Tobie nasz głęboki szacunek i nasze posłuszeństwo, a jeśli Pan zechce, będąc nawet gotowi do przelania naszej krwi” – zapewnił prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Reklama

Po krótkiej Liturgii Słowa w homilii Ojciec Święty wyszedł od słów Pana Jezusa: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął!” (Łk 12, 49). Wskazał, że chodzi tutaj o potężny płomień Ducha Bożego, namiętną Miłość, która wszystko oczyszcza, odradza i przemienia. „Ten ogień – podobnie jak «chrzest» – ujawnia się w pełni w paschalnym misterium Chrystusa, kiedy jako płonący słup, otwiera On drogę do życia przez mroczne morze grzechu i śmierci” – stwierdził Franciszek. Jednocześnie przypomniał, że istnieje także inny ogień, ten pochodzący z żaru, łagodny, ukryty, ale trwający długo i służący do gotowania. Podczas spotkania Jezusa zmartwychwstałego z apostołami na brzegu Jeziora Galilejskiego tworzy atmosferę zażyłości, w której uczniowie zdumieni i poruszeni napawają się bliską więzią ze swoim Panem. Papież zachęcił, aby w świetle tego ognia modlić się za nowych kardynałów.

Zwrócił też uwagę, iż ogień ten wskazuje na odwagę apostolską, gorliwość w rrosce o zbawienie każdego człowieka, miłość bez granic, bez zastrzeżeń, bez warunków. „W tym ogniu jest także właściwe dla misji Chrystusa tajemnicze napięcie między wiernością wobec swojego ludu, ziemi obietnic, wobec tych, których dał Mu Ojciec, a otwarciem na wszystkie ludy, na perspektywę świata, na nieznane jeszcze peryferie” – podkreślił Franciszek. Dodał, że jest to też ogień misjonarzy i misjonarek, wszystkich niosących Jezusową Ewangelię.

Mówiąc następnie o ogniu żaru kanodzieja zaznaczył, że płonie on szczególnie w modlitwie adoracji, kiedy rozkoszujemy się obecnością Pana, która staje się pokarmem dla naszego codziennego życia. Przypomniał św. Karola de Foucauld, który będąc pośród niechrześcijan, w samotności pustyni, stawiał wszystko na obecność żywego Jezusa, w Słowie i w Eucharystii, oraz swoją własną obecność braterską, przyjacielską, miłosierną. Zauważył, że podobnie żyją osoby świeckie ewangelizujące swoje środowiska, kapłani prowadzący swoją posługę duszpasterską bez rozgłosu, małżonkowie chrześcijańscy urzeczywistniający „Kościół domowy”, czy osoby starsze podsycające ognisko pamięci. „Jakże ważny jest ten żar osób starszych! Wokół niego gromadzą się rodziny; pozwala im odczytywać teraźniejszość w świetle doświadczeń minionych i dokonywać mądrych wyborów” – stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił, że człowiek o gorliwości apostolskiej jest ożywiony ogniem Ducha, aby odważnie troszczyć się o rzeczy zarówno wielkie, jak i małe, bo „być nieogarnionym przez największe, a jednocześnie mieszkać w najmniejszym, boską jest rzeczą”.

Reklama

Franciszek wskazał, że kardynał kocha Kościół zawsze z tym samym ogniem duchowym, czy to zajmując się sprawami wielkimi, czy też małymi; czy to spotykając się z wielkimi tego świata, czy z maluczkimi, którzy są wielcy przed Bogiem. Przypomniał postać kardynała Agostino Casarolego, „słusznie słynącego ze swego otwartego spojrzenia we wspieraniu mądrym dialogiem nowych perspektyw Europy po zimnej wojnie - i niech Bóg broni, by ludzka krótkowzroczność ponownie zamknęła te horyzonty, które On otworzył! Ale w oczach Boga równie cenne są wizyty, które regularnie składał młodym osadzonym w więzieniu dla nieletnich w Rzymie” – powiedział papież. Przytoczył także przykład więzionego przez komunistów wietnamskiego kardynała Françoisa Xaviera Van Thuân, który troszczył się też o duszę strażnika, strzegącego drzwi do jego celi.

„Skierujmy swe spojrzenie na Jezusa: tylko On zna tajemnicę tej pokornej wielkoduszności, tej łagodnej mocy, tej uniwersalności zwracającej uwagę na szczegóły… Jezus chce również dziś rzucić ten ogień na ziemię; chce go na nowo rozpalić na brzegach naszych codziennych historii. Wzywa nas po imieniu, patrzy nam w oczy i pyta: czy mogę na ciebie liczyć?” – zachęcił Ojciec Święty.

2022-08-27 18:30

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: wiadomo, kiedy Ojciec Święty przeprowadzi Zwyczajny Konsystorz Publiczny

[ TEMATY ]

konsystorz

Grzegorz Gałązka

W sobotę 27 sierpnia 2022 r. godz. 16.00 w bazylice św. Piotra Ojciec Święty przeprowadzi Zwyczajny Konsystorz Publiczny dla kreacji nowych kardynałów, nałożenia biretu, poświęcenia pierścienia i nadania Tytułu lub Diakonii, a także zwyczajny konsystorz publiczny w sprawie kanonizacji błogosławionych Jana Chrzciciela Scalabriniego oraz Artemidesa Zattiego.

Natomiast we wtorek 30 sierpnia o godz. 17.30 w Bazylice św. Piotra Ojciec Święty będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej z udziałem nowych kardynałów i Kolegium Kardynalskiego – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy

2023-02-07 14:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.

Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję