Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Katyń - pamiętamy”

Litania nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej

Reklama

Uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej „Katyń - Pamiętamy. Uczcimy Pamięć Bohaterów” trwały na warszawskim Placu Piłsudskiego od piątku 9 listopada, a zakończyły się w sobotę wieczorem. Odczytywano nazwiska ponad 14 tys. oficerów i funkcjonariuszy państwowych - ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Otrzymali oni pośmiertnie awanse na wyższe stopnie wojskowe i służbowe.
W litanii nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej uczestniczyli głównie członkowie rodzin pomordowanych, którzy oczekiwali na wyczytanie nazwisk swoich bliskich. Wiele osób składało swe wpisy do Księgi pamięci i zapalało znicze. Z wpisów można się zorientować, że na uroczystość przybyli ludzie z różnych stron świata. Na Placu Piłsudskiego zgromadzili się również przedstawiciele władz państwowych, ambasadorowie akredytowani w Polsce, aktorzy, dziennikarze, harcerze i mieszkańcy Warszawy.
- To akt pamięci w stosunku do naszych bohaterów. Polska potrzebuje pamięci, to nie jest chęć odwetu, ale pamięć historyczna, która jest nam potrzebna - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Lech Kaczyński. Według niego, odwaga, determinacja pozostaną w naszym kraju najwyższymi wartościami. - Bez nich nie ma Polski - podkreślił.
Warszawskie uroczystości zakończyły się w sobotę 10 listopada wieczorem apelem pamięci, nabożeństwem ekumenicznym i Mszą św., której przewodniczył na Placu Piłsudskiego abp Sławoj Leszek Głódź.

Bp Józef Zawitkowski - Teatr Rapsodyczny - Instytut Prymasowski

Odznaczeni medalem „Gloria Artis”

Wybitny kaznodzieja, poeta i kompozytor, wieloletni współpracownik „Niedzieli” - bp Józef Zawitkowski otrzymał 5 listopada medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Jest to dla mnie ogromnie podniosłe wydarzenie - powiedział bp Zawitkowski. - Wiem, że nie jestem artystą, ale chciałbym być uporządkowany w myśleniu i w sercu - aby ludziom mówić „Kochani moi”.
7 listopada złotymi i srebrnymi medalami „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” odznaczono założycieli i aktorów Teatru Rapsodycznego. W tym krakowskim teatrze Mieczysława Kotlarczyka grał młody Karol Wojtyła. Scena istniała w latach1941-67.
9 listopada min. Kazimierz M. Ujazdowski złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” uhonorował Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympozjum na KUL-u

50 lat Katedry Matki Bożej

Najstarsza polska Katedra Mariologii obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Założona 27 grudnia 1957 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przez długie lata była jedyną taką katedrą w Polsce. Z okazji jubileuszu 24 października zorganizowano na KUL-u sympozjum: „Mariologia polska w kontekście kultury XXI wieku”, poświęcone różnym aspektom mariologii. Na sympozjum obecni byli: o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv, który przez 26 lat - do 2006 r. - kierował lubelską Katedrą Mariologii, oraz ks. dr Teofil Siudy, prezes Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
W tematykę jubileuszową wprowadził uczestników ks. dr Kazimierz Pek z Katedry Mariologii KUL-u. Dorobek lubelskiej Katedry to m.in. wkład w wypracowanie polskiej drogi mariologii. Jak podkreśla o. prof. Napiórkowski, za jej największe osiągnięcie uznać należy zastępy absolwentów, wśród których są już profesorowie.

Monika Skarżyńska

„Proboszcz Roku 2007”

Zgłoszono 83 proboszczów

Uroczysta gala „Proboszcza Roku 2007” odbędzie się 22 listopada w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Do czwartej edycji konkursu, organizowanego przez KAI i Redakcję Programów Katolickich TVP, parafianie z całego kraju zgłosili kandydatury 83 swoich proboszczów. W gali weźmie udział „12 wspaniałych”. Są to proboszczowie wyłonieni przez Kapitułę nagrody do ścisłego finału spośród wszystkich tegorocznych zgłoszeń. Podczas warszawskiej gali finałowej „dwunastce” towarzyszyć będą przedstawiciele lokalnych władz, zespoły muzyczne, członkowie parafialnych klubów sportowych. Delegacje przybędą z wyrobami rękodzieła artystycznego oraz regionalnymi przysmakami. Lista 12 kapłanów, spośród których wyłoniony zostanie Proboszcz Roku 2007, prezentowana jest na stronie www.proboszczroku.pl oraz w cyklu „Nasza parafia”, emitowanym przez telewizyjną Dwójkę.

Krótko

Prezydent RP 9 listopada desygnował Donalda Tuska na premiera rządu RP.

Powyborcze porachunki w PiS. Z funkcji wiceprezesów partii zrezygnowali Ludwik Dorn, Kazimierz M. Ujazdowski i Paweł Zalewski. W liście do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wyciekł do mediów, zarzucili brak kolegialności w ugrupowaniu.

Posłowie i senatorowie nowego parlamentu odbyli 5 listopada pierwsze posiedzenie. Marszałkiem Sejmu został Bronisław Komorowski z PO, a wicemarszałkami Stefan Niesiołowski z PO, Krzysztof Putra z PiS, Jarosław Kalinowski z PSL i Jerzy Szmajdziński z LiD. Marszałkiem Senatu został Bogdan Borusewicz.

Dwie polskie nominacje w Kurii Rzymskiej miały miejsce 10 listopada. Dotychczasowy rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, ks. prał. Grzegorz Kaszak mianowany został przez Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, natomiast o. Waldemar Barszcz, pracujący w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, został naczelnikiem wydziału w tejże dykasterii.

Donald Tusk 6 listopada na konferencji prasowej dla dziennikarzy zagranicznych zapowiedział, że celem jego polityki zagranicznej będzie zbliżenie z Niemcami.

Aneks do raportu z weryfikacji WSI trafił 5 listopada na biurko prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po zapoznaniu się z raportem Prezydent przekaże go marszałkom obydwu izb parlamentu i po konsultacjach zdecyduje o publikacji w „Monitorze Polskim”.

Niedobre wieści nadchodzą z giełd paliwowych. Ropa nieustannie drożeje, co przekłada się na ceny paliwa na stacjach benzynowych. W ostatnim czasie wzrosły o kilkanaście groszy na litrze.

Były prezydent Lech Wałęsa poinformował, że jest poważnie chory. Niedawno przeszedł zabieg angioplastyki w Mediolanie. Teraz pojawiły się informacje, że być może będzie nawet potrzebny przeszczep serca.

Sierżant Andrzej Filipek, który na początku listopada zginął w zamachu w Iraku, został 7 listopada pochowany w Lublinie. Spoczął w Alei Zasłużonych cmentarza na Majdanku.

Ordynariusze diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej będą apelowali w specjalnych listach pasterskich o bezpieczeństwo na drogach. Tym samym wezmą udział w akcji „Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze”, w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: biskupi odbyli szkolenie nt. wytycznych Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-02-12 16:31

[ TEMATY ]

szkolenie

EpiskopatNews/flickr.com

Zapoznanie się z założeniami „Uniwersalnych wskazań dla Wytycznych” zaproponowanymi przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i refleksja nad możliwością adaptowania ich do lokalnych uwarunkowań Kościoła Polsce były przedmiotem szkolenia dla biskupów, które odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. - Chodzi nie tylko o procedury postępowania w przypadkach oskarżeń osób duchownych o krzywdzenie małoletnich, ale i o budowanie środowisk kościelnych jako bezpiecznych miejsc dla dzieci i młodzieży - powiedział KAI abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W maju 2024 r. zostały przyjęte przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich „Uniwersalne wskazania dla Wytycznych” (UGF), które w 10 punktach określają wskazania, jakie powinny zostać uwzględnione przy tworzeniu standardów ochrony osób małoletnich i bezbronnych w Kościołach lokalnych. Wytyczne te mają pomóc w skuteczniejszych działaniach środowisk kościelnych na rzecz osób skrzywdzonych.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: nowy Konfrater Zakonu Paulinów

2025-02-12 18:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

Na Jasnej Górze do zaszczytnego grona paulińskich konfratrów został dziś włączony prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. W swoim życiu prywatnym i zawodowym szerzy kult Matki Bożej. Jest lekarzem okulistą, Kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki, a także Prorektorem ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konfraternia jest to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Prof. Wylegała jest Rycerzem Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. W swoim życiu prywatnym i zawodowym szerzy kult Matki Bożej. Wspiera działalność misyjną w Afryce i Chinach, łącząc profesjonalizm lekarski z posługą humanitarną i duchową. Pomaga potrzebującym i pacjentom, którym nikt inny nie dawał szansy. Specjalizuje się w mikrochirurgii oka, transplantologii rogówki oraz nowoczesnych technikach laserowych stosowanych w leczeniu jaskry i schorzeń siatkówki.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: żydzi i muzułmanie podpisali porozumienie o pojednaniu

2025-02-13 11:16

[ TEMATY ]

Żydzi

muzułmanie

Wielka Brytania

pojednanie

porozumienie

król Karol III

Adobe Stock

Żydzi i muzułmanie podpisali porozumienie

Żydzi i muzułmanie podpisali porozumienie

Społeczności żydowskie i muzułmańskie w Wielkiej Brytanii pragną zacieśnić współpracę opartą na zaufaniu, szacunku i wspólnej przyszłości. Porozumienie o pojednaniu przedstawiciele obu wspólnot religijnych podpisali 11 lutego. Następnie przyjął ich w Pałacu Buckingham król Karol III.

Jak podano w komunikacie prasowym Pałacu Buckingham, celem porozumienia jest stworzenie trwałych ram współpracy i wzajemnego zrozumienia. Chce ono również promować wzajemny szacunek i solidarność.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję