Reklama

Kościół

Watykan: Instytut Dzieł Religijnych wyłącznym pośrednikiem w transakcjach finansowych

Papież Franciszek postanowił, że „Artykuł 219 ust. 3 Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, wydanej 19 marca 2022 r., należy interpretować w ten sposób, że działalność zarządcy aktywów majątku i depozytariusza majątku ruchomego Stolicy Apostolskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską należy do wyłącznej kompetencji Instytutu Dzieł Religijnych”. Czytamy o tym w opublikowanym dzisiaj reskrypcie Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Stolica Apostolska i Instytucje związane ze Stolicą Apostolską, które posiadają aktywa finansowe i środki pieniężne, niezależnie od ich formy, w instytucjach finansowych innych niż Instytut Dzieł Religijnych muszą poinformować o tym Instytut Dzieł Religijnych i przekazać mu je jak najszybciej w ciągu 30 dni od 1 września 2022 r. Papieska decyzja wchodzi w życie niezwłocznie po opublikowaniu w L’Osservatore Romano.

Instytut Dzieł Religijnych (skrót: IOR), to publiczna instytucja finansowa Państwa Watykańskiego, utworzona w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często błędnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Zgodnie z zapisami jego statutu, znowelizowanego w 2019 roku, celem Instytutu jest sprawowanie opieki i zarządu nad mieniem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne, a przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne.

Reklama

Posiada jedną siedzibę, znajdującą się w wieży Niccolò V zbudowanej w 1453 roku na tle Pałacu "Sykstusa V", rezydencji papieża na terenie Państwa Watykańskiego.

Instytutem zarządzają specjaliści z dziedziny bankowości, a na jego czele stoi prezes, niekoniecznie duchowny, który podlega bezpośrednio kolegium sześciu kardynałów (jest w tym gronie kardynał Konrad Krajewski), mianowanych przez papieża i urzędujących przez pięcioletnią kadencję, oraz papieżowi (lub kardynałowi kamerlingowi w okresie sede vacante). Na dzień 31 grudnia 2019 r. w IOR zatrudnionych było na stałe 99 osób.

Według sprawozdania finansowego za 2019 rok, IOR posiada aktywa w wysokości 603,3 mln euro, a zysk netto wynosi 38 mln euro. Dostęp do usług Instytutu jest ograniczony do osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim zgodnie z prawem kanonicznym lub ustawodawstwem Państwa Watykańskiego.

2022-08-23 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: W poniedziałek ponowne otwarcie bazyliki Świętego Piotra

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Bazylika

papież Franciszek

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

W poniedziałek bazylika Świętego Piotra zostanie otwarta dla turystów i wiernych - poinformował w piątek Watykan. Tego dnia przeprowadzono tam dezynfekcję. Podobne prace zaplanowano też w pozostałych papieskich bazylikach przed ich otwarciem.

Po ponad dwóch miesiącach bazylika watykańska zostanie otwarta ponownie w dniu, gdy w całych Włoszech wznowione będą msze z udziałem wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję