Reklama

Wiara

Dlaczego człowiek potrzebuje modlitwy?

Człowiek jest powołany do życia w relacji z Bogiem, a najlepszą formą budowania tej więzi jest modlitwa. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, czemu człowiek potrzebuje modlitwy.

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Człowiek potrzebuje rozmowy z Bogiem

„Dlaczego ptaszek śpiewa? Bo taka jest jego natura – mówi ks. prof. Józef Naumowicz. – I podobnie człowiek stworzony jest przez Pana Boga. Jeżeli nie utrzymuje tej relacji ze swoim Ojcem, w prawdzie niewidzialnym, ale rzeczywiście istniejącym, to staje się człowiekiem coraz bardziej ubogim, zagubionym w tym świecie. Człowiek potrzebuje rozmowy z Bogiem i jeżeli tej rozmowy nie prowadzi, bardzo wiele na tym traci. Stąd modlitwa jest istotą chrześcijańskiego życia duchowego. Modlitwa w różnym wymiarze, różnego rodzaju. Taki szczyt modlitwy to jest zawsze udział w Eucharystii, ale poza tą modlitwą wspólnotową bardzo ważna jest też modlitwa indywidualna. Oczywiście, modlitwa wspólnotowa w różnych grupach jest bardzo cenna, ale modlitwa indywidualna powinna być odmawiana regularnie każdego dnia i lepiej jeżeli na tę modlitwę znajdziemy więcej czasu. I lepiej, jeżeli modlitwa nie ograniczy się tylko do tego czasu, kiedy kończymy dzień. Albo do czasu, kiedy przypominamy sobie o Panu Bogu w ciągu dnia, kierując do Niego akty strzeliste. Możemy w ciągu dnia odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego. Dzięki modlitwie człowiek staje się pełniejszy, ponieważ dla niego rzeczą naturalną jest relacja z Bogiem. Jeżeli tej relacji z Bogiem nie ma przez modlitwę, stajemy się człowiekiem ubogim, rozdartym. Tak jak święty Augustyn mówił: niespokojnym. Niespokojne jest serce nasze dopóki nie spocznie w Bogu, dopóki nie nawiąże z Bogiem i naszym Ojcem prawdziwej relacji”.

Pan Jezus też się modlił

„Życie bez modlitwy jest możliwe z tym, że nie jest to życie chrześcijańskie, ponieważ chrześcijaństwo to jest więź z Bogiem. Jeżeli nie ma więzi z Bogiem, czy to przez udział w sakramentach, czy przez modlitwę codzienną, regularną wtedy stajemy się coraz bardziej oddaleni od Boga. To tak jak z człowiekiem. Jeżeli nie rozmawiamy z nim, tracimy z nim więź. A dlaczego mamy się modlić? Dlatego że sam Pan Jezus się modlił. To jest ciekawe, że Bóg zna nasze potrzeby, bo zna nasze intencje. I modlitwa nie jest potrzebna Panu Bogu. Potrzebna jest nam, bo my przez modlitwę odnajdujemy nie tylko Boga. Relację z Nim umacniamy, ale także odnajdujemy sens naszego życia. Modlitwa pomaga nam spojrzeć na nasze życie w świetle wiary, pomaga nam odnaleźć miłość, odnaleźć nadzieję. I dlatego modlitwa jest bardzo ważnym elementem życia duchowego. Poza takimi modlitwami codziennymi, czy koronką do Miłosierdzia Bożego, udziałem we Mszy świętej bardzo ważny jest różaniec. To jest modlitwa polegająca na powtarzaniu pozdrowienia anielskiego, słów skierowanych do Maryi, a przez Maryję do Jezusa, naszego Zbawiciela”.

2022-08-17 19:34

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel o modlitwę w intencji ks. inf. Wójcika - kapłana zasłużonego dla Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

modlitwa

pomoc

apel

Bożena Sztajner

Ks. infułat Józef Wójcik - kapłan diecezji radomskiej zasłużony dla Kościoła w Polsce jest ciężko chory. W 1972 r. wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej „zaaresztowanego" przez władze komunistyczne. Duszpasterz przebywa obecnie Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W jego intencji modlą się duszpasterze i wierni parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowa, gdzie od ponad trzech lat przebywa jako rezydent.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję