Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

341. zebranie plenarne KEP w Warszawie

Dyskusja nad zmianami statutu

Biskupi przygotowują nowelizację statutu Konferencji Episkopatu Polski. Projekt zmian przewiduje m. in. wzmocnienie głosu biskupów diecezjalnych przez formalne wprowadzenie ich odrębnych spotkań. Nad zmianami w statucie, przygotowanymi pod kierunkiem abp. Tadeusza Gocłowskiego, dyskutowali 2 października biskupi zgromadzeni na 341. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Prace nad nowelizacją statutu polskiego Episkopatu trwają od dwóch lat. Choć został on przyjęty stosunkowo niedawno - w 1997 r., to wymaga zmian, gdyż Stolica Apostolska wydała w tym czasie kilka istotnych dokumentów, precyzujących prace Konferencji Biskupich. Wśród nich: motu proprio „Apostolos suos” Jana Pawła II, adhortację apostolską „Pastores gregis” i specjalne dyrektorium w tej sprawie Kongregacji ds. Biskupów.
Podczas spotkania biskupi przeprowadzili wybory uzupełniające do Rady Stałej KEP, którą tworzy 11 biskupów, w tym 3 z urzędu - przewodniczący Konferencji Episkopatu, wiceprzewodniczący i sekretarz generalny - oraz 8 biskupów z wyboru. Wśród nich 5 ukończyło właśnie kadencje: pierwszą - abp Sławoj Leszek Głódź, drugą - abp Tadeusz Gocłowski, abp Alfons Nossol, abp Damian Zimoń i bp Kazimierz Ryczan.
Na drugą kadencję do nowej Rady Stałej biskupi wybrali abp. Sławoja Leszka Głódzia. Swoją pracę w tym gremium rozpoczną natomiast: bp Edward Dajczak z Koszalina, bp Andrzej Dzięga z Sandomierza, bp Andrzej Suski z Torunia i bp Zygmunt Zimowski z Radomia.

Karmelitanki bose

Powstaje klasztor w Oraczach k. Ełku

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus biskup ełcki Jan Mazur dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę klasztoru Karmelitanek Bosych w Oraczach k. Ełku. Przewodniczył on również Mszy św. i wygłosił homilię. Przypomniał, że kamień węgielny jest symbolem Chrystusa, na którym opiera się cała budowla żywego Kościoła. Ten kamień węgielny jest szczególny, ponieważ tworzą go także kamienie symbolizujące 21 dekanatów diecezji ełckiej.
Budowany klasztor będzie nosił wezwanie Maryi Matki Nadziei i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ksiądz Biskup wyjaśniał, że siostry wybrały Matkę Bożą - Matkę Nadziei, bo pragną, by tutaj każdy odnajdywał nadzieję. Św. Teresa swoim życiem wskazywała, że świętość jest możliwa w życiu każdego, kto uczciwie, odpowiedzialnie i z pokorą realizuje swoje powołanie życiowe. - Droga do świętości prowadzi przez wypełnianie codziennych obowiązków - przypominał bp Mazur. Głos zabrał także o. Mariusz Jaszczyszyn OCD, delegat prowincjała ds. mniszek, który przypomniał, że św. Tereska realizuje swoje pragnienie ewangelizacji świata przez peregrynację relikwii po wszystkich kontynentach.
Budowa klasztoru rozpoczęła się 26 kwietnia br. - Obecnie są już piwnice pod całym budynkiem oraz parter pierwszego skrzydła.

(M.R.)

Ślady rzymskich spotkań

Dary Stowarzyszenia „Gaude Mater” w Częstochowie

W uroczystej konsekracji w Rzymie abp. Mieczysława Mokrzyckiego, koadiutora archidiecezji lwowskiej, wzięło udział wielu przedstawicieli archidiecezji częstochowskiej, m.in. delegacja redakcji „Niedzieli” z jej redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem. W uroczystości uczestniczyli także przewodniczący Stowarzyszenia „Gaude Mater” w Częstochowie Jan Szyma oraz duszpasterz środowisk twórczych ks. Piotr Zaborski, którzy przekazali abp. Mokrzyckiemu obraz częstochowskiego malarza Władysława Ratusińskiego, przedstawiający pielgrzymowanie na Jasną Górę. Obraz jest darem prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony, Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” oraz malarza.
W czasie pobytu w Rzymie Zarząd Stowarzyszenia „Gaude Mater” przekazał do zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II: medal nr 12/25 wykonany z okazji uroczystego zasadzenia 27 maja 2006 r. w pobliżu Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie dębu papieskiego; medal odlany w brązie, wykonany przez artystkę rzeźbiarkę Karolinę Ściegienny - dla uczczenia pamięci polskiego Papieża Jana Pawła II i z okazji nadania dębowi jego imienia - dar artystki; książkę „W drodze do źródła”, która zawiera prace uczniów częstochowskich liceów i gimnazjów, nagrodzonych w sześciu Konkursach Literackich im. Zofii Martusewicz, organizowanych w latach 2000-2005; reprodukcje ilustracji wykonanych z okazji Konkursu Literackiego im. Zofii Martusewicz; karty z okolicznościowym datownikiem upamiętniające uroczystość zasadzenia dębu papieskiego „Jan Paweł II” i buku „Pielgrzym”.

(J.Sz.)

Krótko

Sporo zamieszania było wokół uroczystości awansowania oficerów pomordowanych w Katyniu. Część środowisk zarzucała Kancelarii Prezydenta, że chce wykorzystać to do celów kampanii wyborczej. Kancelaria zdecydowała więc, że te uroczystości zostaną przesunięte na 9-11 listopada.

Brytyjska policja zatrzymała 3 października mieszkającego tam pod fałszywym nazwiskiem Mariana Kozinę vel Ricardo Fanciniego vel Roberta Rocka - legendę świata przestępczego i prominentnego członka rosyjskiej mafii. Policja podejrzewa, że mógł on mieć związek z zabójstwem gen. Marka Papały.

Prawie 10 milionów ludzi oglądało przedwyborczą debatę, w której zmierzyli się premier Jarosław Kaczyński i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Ryszard Krauze nadal przebywa za granicą i wycofuje się z interesów w Polsce. 2 października zrezygnował z prezesowania Prokomowi - spółce, od której zaczynał wielki biznes. Adwokaci Krauzego wnioskują do prokuratury o umorzenie prowadzonej przez nią sprawy.

Po zamachu na ambasadora Polski obecność naszych wojsk w Iraku stała się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Opozycja stara się wykorzystać zamach do własnych celów, wzywając do wycofania wojsk polskich z Iraku.

Polska twardo obstaje przy tym, aby tzw. mechanizm z Joaniny został wpisany do traktatu Unii Europejskiej. Termin przyjęcia dokumentu wyznaczono na dwa dni przed wyborami w Polsce.

Przed Bożym Narodzeniem, 21 lub 22 grudnia, znikną kontrole na lądowych i morskich granicach Polski z krajami UE. Polska znajdzie się w strefie Schengen.

Trudna sytuacja w częstochowskich szpitalach. Od 1 października odeszła z pracy część lekarzy ze szpitala na Parkitce. Pacjentów ewakuowano. Po trzech dniach podpisano z lekarzami porozumienie i widmo likwidacji placówki zniknęło. Jak powiedział min. Zbigniew Religa, nierozwiązana jest sytuacja w 60 szpitalach w kraju.

Władysław Kopaliński - wybitny polski leksykograf, tłumacz i wydawca zmarł 5 października w Warszawie. 14 listopada br. skończyłby 100 lat. Naprawdę nazywał się Jan Sterling. Po drugiej wojnie światowej zmienił nazwisko na Jan Stefczyk, a następnie przybrał pseudonim Władysław Kopaliński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję