Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileuszowa Pielgrzymka Ziemi Janowskiej

Rozpoczął się czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Jako pierwsi w drogę wyruszyli po raz 40. pątnicy z Janowa Lubelskiego

Po dwóch latach oczekiwania nadszedł czas sierpniowego pielgrzymowania. Na porannej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim, zgromadzili się licznie pielgrzymi, a także członkowie ich rodzin, aby w ten sposób rozpocząć czas wędrówki do Częstochowy. Hasłem, które towarzyszy w tym roku wszystkim sandomierskim kolumną są słowa: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.

- Wędrujemy tak jak cała nasza diecezja pod hasłem „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. Intencją która towarzyszy nam szczególnie w tym roku, jest prośba o pokój zwłaszcza na Ukrainie. Ale wiemy też, że tego pokoju potrzebujemy w naszych rodzinach, w naszych codziennych relacjach międzyludzkich, sąsiedzkich. Jest to więc hasło, które jest bardzo bliskie każdemu z nas. Jesteśmy dumni, że już po raz czterdziesty z Janowa Lubelskiego wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę – powiedział ks. Tomasz Lis – proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, a także dyrektor pielgrzymki.

- Bardzo mnie cieszy oddolne zaangażowanie osób, które wkładają wiele sił i energii w przygotowanie tego jubileuszowego pielgrzymowania. Są to osoby, od wielu lat związane z naszą grupą. Jest to spora liczba wolontariuszy, którzy od kilku miesięcy zaangażowali się w prace na różnych płaszczyznach. Dla nich szczególnie ten ostatni czas bez pielgrzymki, był taki pusty. Oni wracają z utęsknieniem na pielgrzymkę, aby dać coś od siebie, ofiarować swój czas i zaangażowanie Panu Bogu – dodaje ks. Lis.

Po wspólnej Mszy świętej, pielgrzymi przeszli tradycyjnie przez Plac Apelowy, gdzie na drogę pobłogosławił wszystkich ks. Infułat Edmund Markiewicz. Przy dźwiękach „Olek Orkiestry” kolumna pielgrzymkowa, żegnana przez mieszkańców i władze miasta, ruszyła w stronę Modliborzyc.

- Na pielgrzymkę ruszam już siódmy raz. Niestety w tym roku nie uda się mi uczestniczyć w niej w całości ze względu na różne obowiązki, ale będę chciała uczestniczyć w niej najwięcej jak to będzie tylko możliwe. Po okresie pandemii jest to wyjątkowa chwila, bo każdy z nas bardzo za tymi dniami tęsknił. Jak zawsze niosę ze sobą wiele intencji, każdy dzień ofiaruje w innej. Czekałam na ten czas, spotkania z braćmi i siostrami pielgrzymkowymi. Czas wspólnego wędrowania jest niesamowity, bo mimo bolących nóg i odcisków człowiek idzie niesiony jak na skrzydłach pielgrzymkowymi piosenkami. Mimo, że jest to pierwszy dzień, już nie mogę doczekać się chwili kiedy staniemy wszyscy przed obliczem Jasnogórskiej Pani – zauważyła Pani Wioletta Kotuła z Godziszowa.

Reklama

Po dojściu do Brzezin pielgrzymi podzielili się na dwie grupy. Jedna powędrowała w stronę Lipy, druga natomiast w kierunku Zaklikowa.

W kolumnie janowskiej wędruje ponad 100 osób. Liczba ta będzie się zmieniała, gdyż na trasie będą dołączali kolejni pielgrzymi. Także na niedzielny etap pielgrzymki – 7 sierpnia przyjedzie autokarami grupa około 100 osób z dekanatu, którzy przynajmniej na jeden dzień, chcą dołączyć do jubileuszowych rekolekcji w drodze.


2022-08-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję