Reklama

Franciszek

Biskupi Kanady: wizyta papieża ważnym etapem procesu uzdrowienia i pojednania

Biskupi Kanady wyrazili swoją wdzięczność Ojcu Świętemu za historyczną wizytę papieża Franciszka. „Przybył on, aby spełnić swoją obietnicę zamanifestowania poprzez swoją obecność bliskości z rdzennymi mieszkańcami tej ziemi. Ta wizyta stanowi ważny kamień milowy na drodze uzdrowienia i pojednania” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez kanadyjski episkopat.

[ TEMATY ]

Franciszek w Kanadzie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi przypominają, że Franciszek w swoich różnych przemówieniach publicznych i prywatnych przeprosił serdecznie i uroczyście ludność rdzenną w imieniu Kościoła Katolickiego, mówił o swoim podziwie dla rdzennej kultury i duchowości, wyraził głęboki smutek z powodu trwałego wpływu kolonizacji, uznał katastrofalny wpływ systemu szkół rezydencjalnych i prosił o przebaczenie za nadużycia, w tym seksualne, które zostały popełnione przez członków Kościoła.

„Ojciec Święty wezwał nas do kontynuowania pomocy ofiarom i rodzinom w uzdrawianiu z traumatycznych przeżyć, których doświadczyli. Usłyszeliśmy to wezwanie i podczas naszego Zebrania Plenarnego jesienią tego roku dokonamy przeglądu zaktualizowanego planu działania. Mamy nadzieję, że relacje nawiązane podczas tego procesu planowania, szczególnie z partnerami rdzennymi na poziomie krajowym i lokalnym, po tej wizycie bardzo się rozwiną i posłużą jako fundament dla pracy, która jest przed nami. W rozmowach z naszymi rdzennymi siostrami i braćmi usłyszeliśmy:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- wezwania do większej przejrzystości z zachowaniem i ujawnieniem dokumentacji szkół rezydencjalnych;

- prośby o wsparcie, aby rozwiązać problem artefaktów rdzennych mieszkańców znajdujących się w Muzeum Watykańskim;

Reklama

- pragnienie potwierdzenia nieodłącznych praw ludności rdzennej i wyjaśnienia polityki historycznej i zasad często określanych jako „Doktryna Odkrycia”;

- zaproszenie do współpracy ze społecznościami Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów w rozwiązywaniu systemowych niesprawiedliwości, które trwają do dziś;

oraz wspierania finansowego inicjatyw, które przyczyniają się do uzdrowienia i pojednania.

Wskazówki te będą miały zasadnicze znaczenie dla naszych kolejnych kroków, gdy będziemy starali się kroczyć razem w nowy sposób” – zapewnia episkopat Kanady.

Kanadyjscy biskupi przypominają o podjętych wcześniej krokach i zobowiązaniach, w tym o przeznaczeniu 30 milionów dolarów na Fundusz Pojednania Rdzennych Mieszkańców. „Jesteśmy wdzięczni rdzennym partnerom, rządom i wiernym katolickim, którzy pomogli nam poczynić znaczący postęp w realizacji tych zobowiązań, uznając jednocześnie, że czeka nas jeszcze wiele pracy. Pojednanie jest procesem, który dotyczy nas wszystkich, a obecność Ojca Świętego była źródłem nadziei i inspiracji dla Kanadyjczyków w całym kraju. Chcielibyśmy serdecznie podziękować ofiarom za ich odwagę i otwartość na bycie częścią tych spotkań z Ojcem Świętym oraz partnerom rdzennym za ich pomoc w procesie planowania. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej pokutnej pielgrzymki i kończymy ten tydzień z odnowioną nadzieją na wspólne podążanie ku lepszej przyszłości” – napisał episkopat Kanady.

2022-07-30 07:49

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podkreślił znaczenie dla Kościoła ludów rdzennych

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kanadzie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Przybyłem jako pielgrzym, aby powiedzieć wam, jak cenni jesteście dla mnie i dla Kościoła. Pragnę, aby Kościół był spleciony z wami tak, jak ściśle splecione i zespolone są nici kolorowych opasek, które nosi wielu z was” – powiedział Ojciec Święty, zwracając się do rdzennych mieszkańców Kanady. 26 lipca wieczorem papież wziął udział w pielgrzymce nad Jezioro św. Anny, gdzie od końca XIX wieku przybywają pielgrzymki wiernych. Przewodniczył tam Liturgii Słowa.

Drodzy bracia i siostry, âba-wash-did! Tansi! Oki! [dzień dobry]
CZYTAJ DALEJ

Młodzi na rowerowej pielgrzymce do Rzymu: Pan Bóg prowadzi nas każdego dnia

Do Rzymu na dwóch kółkach i z sercami pełnymi wiary. Na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego jedzie rowerami grupa z diecezji siedleckiej. To młodzież z tamtejszego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Pielgrzymce przewodzi ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który Radiu Watykańskiemu – Vatican News opowiedział o trudach, wyzwaniach i radościach pielgrzymowania.

Pielgrzymi łącznie mają do pokonania 1152 kilometrów. „Jedzie dziewięcioro młodych, cztery dziewczyny, pięciu chłopaków i ja razem z nimi” – opowiada ksiądz Piotrowski i przyznaje – jadą bez wcześniejszych rezerwacji noclegów. Mimo to każdego dnia znajdują schronienie. „Im mniej zaplanowanych noclegów, tym wyraźniej widzimy prowadzenie Pana Boga” – mówi ks. Piotrowski. „Do tej pory ani razu nie musieliśmy rozbijać namiotów. Ludzie otwierają przed nami swoje domy i serca”. Podróż to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale też czas pogłębiania wiary i budowania relacji. Młodzież modli się wspólnie, śpiewa Apel Jasnogórski i bierze udział we Mszach świętych. Każdy z uczestników ma swoje intencje, a po drodze dołączają kolejne – to prośby od spotkanych osób.
CZYTAJ DALEJ

„Świat już tego dłużej nie wytrzyma!” Leon XIV papieżem pokoju

2025-07-20 20:27

[ TEMATY ]

felieton

Papież Leon XIV

Red

I znów papież wypowiedział się na temat pokoju, mimo że ma urlop i mógłby się odciąć od spraw bieżących. Po Mszy św. w Albano Laziale mówił do dziennikarzy: „Świat już tego dłużej nie wytrzyma, jest za dużo wojen, trzeba się modlić o pokój”. Wspomniał też o swej rozmowie z premierem Izraela. Doskonale widać już, że problematyka pokoju to istotny motyw papieskiego nauczania.

Na samych tylko platformach społecznościowych od początku pontyfikatu do czasu wyjazdu na urlop do Castel Gandolfo papież opublikował 47 postów na temat pokoju. Z tego 31 - na platformie X, czyli na dawnym Twitterze (jest to 29 proc. wszystkich postów) i 16 na Instagramie (22 proc. wszystkich wpisów). Wpisy te w dużej mierze stanowią apele o zakończenia konfliktów wojennych. Leon XIV odnosi się zarówno do wojny w Ukrainie, jak i do konfliktów na Bliskim Wschodzie. W kontekście Ukrainy wyraża solidarność z narodem ukraińskim, podkreślając, że „został on dotknięty nowymi, poważnymi atakami” i wzywa „do zakończenia wojny i wsparcia inicjatyw na rzecz dialogu i pokoju”. Papież rozszerza swoje apele w odniesieniu do innych państw, wyrażając moralny sprzeciw wobec wojny: „Serce Kościoła rozdzierają krzyki, które dochodzą z miejsc ogarniętych wojną, zwłaszcza z Ukrainy, Iranu, Izraela i Gazy. Nie możemy przyzwyczaić się do wojny!”. W odniesieniu do sytuacji w Iranie, Izraelu i w Palestynie stwierdził: „Niech zostanie odrzucona wszelka logika przemocy i odwetu, a z determinacją niech zostanie obrana droga dialogu, dyplomacji i #pokój”. To ciekawe, że zamieścił hasztag #pokój, co tylko potwierdza, że rozumie jak ważną rolę w propagowaniu jego nauczania odgrywają media społecznościowe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję