Reklama

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasna Góra jest jednym z największych i najważniejszych ośrodków kultu religijnego na świecie. Jest największym ośrodkiem maryjnym, którego powstanie i rozwój nie były związane z objawieniami Matki Bożej.
Tradycje pielgrzymkowe Jasnej Góry sięgają jej początków (1382). Głównym obiektem kultu jest Cudowny Obraz Matki Bożej. Zapewne był on pierwotnie ikoną bizantyjską (VI-IX wiek) typu Hodegetria („Ta, która prowadzi”, „Przewodniczka”).
Na Jasną Górę pielgrzymowali niemal wszyscy królowie polscy. Pielgrzymki te odegrały ważną rolę w rozwoju Sanktuarium Jasnogórskiego. Wierni nabierali pewności, że Pani Jasnogórska jest otwarta na wszystkich - zarówno na zwykłych mieszkańców wsi i miast, jak i na monarchów. W tym punkcie Rzeczypospolitej wszyscy stawali się równi wobec Matki Bożej. Dzięki tym pielgrzymkom od połowy XVII wieku nie odważano się już zakazywać pobożnych wędrówek chłopom pańszczyźnianym. W XIV-XV wieku zaczęły się pojawiać pierwsze nadania Czarnej Madonnie tytułów Królowej czy Patronki Narodu.
Ważnym wydarzeniem w dziejach Sanktuarium była pierwsza na ziemiach polskich koronacja w 1717 r. wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi, przyznanymi przez Klemensa XI.
Jasną Górę nawiedzali niektórzy późniejsi papieże: Pius XI, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI. Dwaj ostatni nawiedzili Sanktuarium również jako Namiestnicy Chrystusowi. Papież Pius X ustanowił w 1904 r. święto Matki Bożej Częstochowskiej (obchodzone po raz pierwszy 29 sierpnia 1906 r., a od 1931 r. - 26 sierpnia) oraz nadał kościołowi jasnogórskiemu tytuł bazyliki mniejszej (1907). Pius XI natomiast ustanowił święto Królowej Polski, obchodzone od 3 maja 1925 r.
Na przełom XIX i XX wieku przypadają początki pielgrzymowania na Jasną Górę grup zawodowych i stanowych. W parku klasztornym zbudowano w latach 1900-13 Drogę Krzyżową.
W okresie II Rzeczypospolitej Jasna Góra miała zasięg ogólnoświatowy. Nową formą czci stały się ślubowania: biskupów polskich (1920), kobiet (1926), młodzieży akademickiej (1936), nauczycieli i mężów (1937). W 1938 r. na Jasnej Górze notowano już ponad milion pątników.
W okresie II wojny światowej ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę nie zamarł. Kontynuowana była Warszawska Pielgrzymka Piesza. W tajnych pielgrzymkach akademickich (1940-44) uczestniczył m.in. student konspiracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Wojtyła (1942 i 1943).
8 września 1946 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Ważnymi wydarzeniami były też: Jasnogórskie Śluby Narodu (26 sierpnia 1956), uroczystości związane z 1000-leciem chrześcijaństwa w Polsce (1966) oraz Jubileusz 600-lecia Jasnej Góry. Pozycję ośrodka utrwalił ostatecznie Ojciec Święty Jan Paweł II swoimi wizytami w latach: 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999. Papież Polak uczcił Matkę Bożą Częstochowską tytułem Jasnogórska Matka Kościoła. Zaprosił on na Jasną Górę młodzież z całego świata (VI Światowy Dzień Młodzieży, 1991). Obecnie przybywa tu średnio 4-5 mln osób rocznie, w tym około 400 tys. obcokrajowców z ponad 80 krajów.
Szczególną rolę ośrodek jasnogórski odgrywał w okresie rozbiorów Polski (1772-1918), przyczyniając się wybitnie do umacniania więzi narodowych. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zaczął stawać się drugim godłem Polski. Tak silne sprzężenie świadomości religijnej ze świadomością narodową nie było i nie jest dotąd znane w innych krajach chrześcijańskich. Podobną rolę odgrywała Jasna Góra w okresie komunizmu.
Pielgrzymki piesze stanowią swoisty fenomen religijny, społeczny i kulturowy w skali ogólnoświatowej. Do Częstochowy wiedzie ponad 50 szlaków, przecinających całą Polskę. W pielgrzymkach tych przybywa obecnie około 200 tys. pątników. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zaczęły przybywać też piesze pielgrzymki z zagranicy, m.in. ze Słowacji i z Czech.
Poza Polską rejestruje się kilkaset obiektów sakralnych pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Do najbardziej znanych należy Doylestown w Stanach Zjednoczonych (Amerykańska Częstochowa) oraz australijskie sanktuarium w Berrima - Penrose Park.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę stało się swoistym fenomenem, którego wpływy można odnaleźć w wielu krajach. Ranga Sanktuarium w dziejach zarówno narodu polskiego, jak i znacznej części kontynentu sprawia, że do dziś uważa się Jasną Górę za centrum duchowe Polski i jedno z ważniejszych takich centrów w Europie.
Każdego dnia o godz. 21.00 wierni gromadzą się przed Cudownym Obrazem na Apelu Jasnogórskim - modlitwie odprawianej od 8 grudnia 1954 r. Bezprecedensowy w skali światowej stał się fakt peregrynacji kopii Cudownego Obrazu (pierwsza rozpoczęła się w 1956 r., druga - w 1985 r. i trwa nadal). Opiekunami Sanktuarium są paulini.

Teksty o sanktuariach przygotowali: prof. dr hab. Antoni Jackowski i dr Izabela Sołjan z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: kwitnie handel ludźmi, bo świat zapomniał, jak kochać

2026-02-06 14:58

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Należy odnowić wizję każdej osoby, jako ukochanego dziecka Bożego, aby zapobiegać pladze handlu ludźmi, która dzisiaj obejmuje także tzw. cyberniewolnictwo - podkreślił Leon XIV w przesłaniu na 12. Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji Poświęconej Walce z Handlem Ludźmi. Proceder ten Papież nazwał poważną zbrodnią przeciw ludzkości.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Mniejszość chrześcijańska w Turcji jest nadal pod presją

2026-02-06 16:23

[ TEMATY ]

Turcja

dyskryminacja chrześcijan

Witold Dudziński

W ciągu ostatnich stu lat udział chrześcijan w społeczeństwie Turcji gwałtownie spadł z 20 do 0,2 procent. Oznacza to stukrotny spadek, zwróciła uwagę Assyrian International News Agency (Aina) na swojej stronie aina.org. Obecnie jest stosunkowo niewielu „odpornych” rodzimych chrześcijan - głównie Ormian, Asyryjczyków lub Greków - którzy pomimo ciągłej inwigilacji i ataków, jak dotąd odmawiają opuszczenia kraju, podkreśla agencja.

W Turcji mieszka obecnie również wielu chrześcijańskich uchodźców z krajów takich jak Afganistan, Iran i Syria. Przynajmniej pod względem wolności religijnej Turcja nadal oferuje lepsze warunki życia niż te, z których ci ludzie uciekli. Przemoc wobec chrześcijan nie jest tam tak powszechna, jak w większości krajów Bliskiego Wschodu. Jednak w ostatnich latach doszło w kraju również do licznych ataków na kościoły i brutalnych napaści na wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję