Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wspólne wartości na Ewangelizacji w Beskidach

Liczna reprezentacja miłośników górskich wędrówek zjawiła się na Trzech Kopcach Wiślańskich w Beskidzie Śląskim.

[ TEMATY ]

Beskidy

wakacje

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Ludzie licznie zjawili się na Trzech Kopcach Wiślańskich.

Ludzie licznie zjawili się na Trzech Kopcach Wiślańskich.

Trzecie spotkanie w ramach 10. Ewangelizacji w Beskidach przygotowała Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Emaus” z Bestwiny.

Dla nas to wielka łaska i radość, że możemy tutaj posługiwać na chwałę Panu w tak licznym gronie górskich pielgrzymów. Przynosimy tu różne intencje, które staramy się oddać Panu Bogu. Jest to też umocnienie nie tylko dla duszy, ale i dla ciała, ponieważ mamy motywację, by podjąć wysiłek, wyjść tutaj, a przy tym poruszać się nieco i podziwiać piękno dzieła stworzenia, przyrodę, widoki – mówi Niedzieli Jarek Płoskonka ze wspólnoty Emaus, który przybył z żoną i dziećmi. Cieszy się, że 10. edycja jest poświęcona małżeństwom i rodzinom i wskazuje na to, aby podtrzymywać wartości rodzinne.

Nasza wspólnota również istnieje ponad 10 lat. Spotykamy się na modlitwie, Eucharystii, posługujemy na Mszach św. przyparafialnych w Bestwinie, przygotowujemy w 2. czwartki miesiąca Msze św, z modlitwą o uzdrowienie. Do wspólnoty należą osoby z Bestwiny, Pisarzowic, Bestwinki i Andrychowa. Staramy się być tam, gdzie Pan Bóg nas posyła – podkreśla Jarek.

– Jesteśmy tu, by uwielbiać Pana Boga. Prosiliśmy Matkę Najświętszą i Ducha Świętego, by byli z nami – mówi Anna Adamska.

Maja Płoskonka i Amelia Rezik z Bestwiny rozdawały materiały ewangelizacyjne.

Bardzo lubimy chodzić po górach. Tutaj przyszłyśmy piechotą z Wisły. Atmosfera na Ewangelizacji jest wspaniała i umacniają nas Msze św. i śpiewy. Połączenie górskiej wędrówki z wiarą jest bardzo ważne – mówią dziewczynki.

Pojawiła się też grupa Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego z Krakowa: – Przebywamy na wakacjach w Czańcu i chodzimy po górach. Cieszymy się, że możemy tutaj być i uwielbiać Pana Boga wśród pięknej przyrody beskidzkiej, a także spotkać się z Bożymi ludźmi. Wspieramy też naszą modlitwą Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki, który choruje na SMA – podkreślają siostry: Edyta, Iwona, Kamila, Judyta, Franciszka i Jolanta.

Reklama

Mszy św. poprzedzonej modlitwą w intencji małżeństw i rodzin przewodniczył ks. Adam Wandzel z parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie w koncelebrze z o. Bogdanem Kocańdą z Fundacji RSC z Rychwałdu, ks. proboszczem Józefem Baranem z parafii św. Sebastiana w Bestwince, o. Jerzym Marusią z Rychwałdu i wikarym parafii św. Macieja w Andrychowie ks. Wojciechem Olesińskim, który wygłosił kazanie. Koncentrował je wokół prawa wspólnych wartości, które jest jednym z „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” o. Bogdana Kocańdy.

Wartości, które wyznajemy, kształtują naszą osobowość i są wyrazem naszej tożsamości, która jest pobieraniem Dobrej Nowiny z Kościoła do życia. Ta tożsamość ma miejsce w rodzinie, która klęka razem do modlitwy, u pracownika, który uczciwie wykonuje obowiązki zawodowe, u każdego, który na zaproszenie do dobrego nie patrzy interesowanie, ale odpowiada: fiat – mówił w kazaniu.

Po Mszy św. uczestnicy błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości i błogosławili małżonków. Niespodzianką były lizaki ze słowem Bożym, które ministranci z Bestwiny rozdawali wiernym.

Zdjęcia na edycyjnym Facebooku - tutaj.


Najbliższą Mszę św. zaplanowano 23 lipca - Słowianka i 30 lipca - Krawców Wierch. Msza św. o godz. 12.

2022-07-22 20:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem w jednym kierunku

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Wspólnota Damaszek z Żywca razem z RSC z Rychwałdu zorganizowała spotkanie na Kotarzu

Wspólnota Damaszek z Żywca razem z RSC z Rychwałdu zorganizowała spotkanie na Kotarzu

Wizję życia według jednego z „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” o. Bogdana Kocańdy z Fundacji RSC z Rychwałdu rozważano na Kotarzu.

Góra Kotarz w Beskidzie Śląskim byłą drugą w ramach 10. edycji Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Na zawsze razem”. Spotkanie 9 lipca poprowadziła wspólnota Damaszek z Żywca Sporysza. – Jesteśmy wspólnotą formacyjno-ewangelizacyjną przy parafii Chrystusa Króla. Jak sama nazwa wskazuje, chcemy się formować i ewangelizować. Wiemy, że każdego dnia musimy się wciąż na nowo nawracać, doświadczać Damaszku, którego doświadczył św. Paweł – patron naszej wspólnoty. A EwB daje nam możliwość dzielenia się Panem Bogiem, który jest w naszym życiu – mówi Niedzieli była liderka wspólnoty Agnieszka Kłusak. Towarzyszył jej obecny lider Grzegorz Stasica, który podkreśla, że jako wspólnota istnieją 7 lat, a na EwB są już 6 raz. – Wpisało się to już na stałe w nasz kalendarz, że co roku jesteśmy na jednej z gór – uśmiechają się liderzy. – Dla mnie EwB to wakacje z Panem Bogiem, spotkania z Nim we wspaniałej atmosferze. A podczas Mszy św. czuję opiekę i bliskość moich zmarłych rodziców, są tuż obok mnie, tak to doświadczam – mówi Teresa Michalska z Rychwałdu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję