Reklama

Wiara

Jak modlić się... dobrze?

Każdy, kto się modli, chce, aby jego modlitwa była dobra i miła Bogu. Warto starać się w swoim duchowym życiu i pracować nad jego rozwojem, aby z każdym dniem być coraz bliżej Boga. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, jak modlić się dobrze?

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa na wzór Pana Jezusa

„W duchowości chrześcijańskiej mówi się o modlitwie czystej, też o modlitwie doskonałej, „Bądźcie doskonali”, ale doskonała modlitwa to nie znaczy też modlitwa łatwa, przyjemna – mówi ks. prof. Józef Naumowicz. – Nieraz jest to modlitwa bardzo trudna. W oczach Pana Boga może być modlitwą doskonałą, bo Bóg widzi, ile nas ta modlitwa kosztuje. I stąd modlitwa doskonała. To jest modlitwa wytrwała, też taka modlitwa, w której mówimy, w obliczu największych naszych trudności, „Bądź wola Twoja”. To jest modlitwa, kiedy oddajemy siebie w ręce Pana Boga i ufamy, że Bóg jest naszym Ojcem, nas prowadzi, nas kocha. To jest taka modlitwa, jak modlił się Pan Jezus w Ogrójcu, jak modlił się podczas Ostatniej Wieczerzy. To jest modlitwa przed śmiercią Jezusa. Kiedy Jezus mówi swemu Ojcu, żeby Jego wola się spełniała. I to jest chyba najpewniejsza modlitwa, kiedy my oddajemy się całkowicie Panu Bogu”.

Eucharystia szczytem modlitwy

„Szczytem modlitwy, tak jak przypomina nam Sobór Watykański II, jest Eucharystia. Msza święta to jest najdoskonalsze spotkanie z Bogiem. Jesteśmy wtedy najbliżej Niego. Wchodzimy w Jego tajemnicę przejścia ze śmierci do życia i w nas ma się dokonywać to zmartwychwstanie poprzez udział we Mszy świętej czy też nasze zwycięstwo nad grzechem, nad złem, nasze zwycięstwo duchowe. Eucharystia jest szczytem. Stąd z Eucharystii płyną wszelkie inne sposoby modlitwy. takie jak adoracja Najświętszego Sakramentu poza Mszą świętą. Bardzo ważna, kiedy my możemy patrzeć oczyma fizycznymi, ale też oczyma duszy na Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, jednocześnie mając tę ufność, tę wiarę, że On patrzy na nas i że nasz wzrok, nasze spojrzenia spotykają się i tak jak mówił święty Augustyn, że modlitwa to jest spotkanie dwóch pragnień. Bóg nas pragnie. Musimy o tym pamiętać i jeżeli my pragniemy Boga, to wtedy te pragnienia spotykają się i to jest bardzo ważne”.

Modlitwa to nie zaklęcie

„Nie na darmo jeden z ojców duchowych powiedział, że Bóg jest tam, gdzie damy Mu miejsce. Bóg zostawia nam wolną wolę. Jeżeli zrobimy Mu miejsce w naszym życiu, w naszych myślach, w naszym sercu poprzez modlitwę, poprzez odpowiednie postępowanie to wtedy ten Bóg staje się coraz bardziej obecny. Ale Bóg nie gwałci naszej woli, nie zmusza nas. Jako Bóg kochający pozostawia nam wolną wolę. I od nas zależy, czy tę wielką szansę Pana Boga wykorzystamy czy nasze pragnienie spotka się z Jego pragnieniem. Jego pragnienie jest wieczne, jest nieskończone jest wielkie. Ważne, żeby nasze pragnienie spotkało się z pragnieniem Pana Boga. Każda modlitwa jest ważna. Nawet jeżeli niekiedy spotykamy modlitwy i modlitwy, które są proponowane jako najbardziej skuteczne czy bardziej skuteczne. Trzeba oczywiście z tych modlitw skorzystać. Ufam, że one są skuteczne, ale skuteczność modlitwy zależy nie tylko od tego, czy tą modlitwą się modlimy, ale też jak się modlimy. I oczywiście wierzymy, że święci niektórzy są szczególnymi naszymi opiekunami w niebie, pośrednikami w niebie, bo pamiętajmy, że zawsze źródłem łaski, błogosławieństwa jest Bóg. Święci są jedynie pośrednikami. Maryja jest także tylko przy pośrednictwie łask i trzeba z tych modlitw korzystać. Z tym że nie wolno modlitwy traktować w sposób, nazwijmy to brzydkim słowem, magiczny. To znaczy, jeżeli taką modlitwę odmówię, to na pewno tak się stanie. W modlitwie konieczna jest ufność, wiara. Mamy modlić się z wiarą i z ufnością ale też wystrzegać się przekonania, że dana modlitwa zadziała w sposób magiczny”.

2022-07-07 10:06

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczyrk: modlitwa za ofiary wybuchu gazu

[ TEMATY ]

modlitwa

Foto-Rabe/pixabay.com

W intencji ofiar niedawnej katastrofy, ich bliskich, a także wszystkich, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc modlono się 8 grudnia św. w kościele parafialnym w Szczyrku. Wielu uczestników Mszy św. wspominało zmarłych tragicznie sąsiadów i przyjaciół.

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Andrzej Loranc, który przewodniczył liturgii, wyjaśnił, że jest to modlitwa, w której wierni proszą, „by tych, którzy ucierpieli w katastrofie, objąć modlitwą”, a także „prosić o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy żyją, a dla tych, którzy odeszli, o życie wieczne”.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję