Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piekary Śląskie

Pielgrzymka mężczyzn

Reklama

Do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyło 27 maja na doroczną pielgrzymkę ponad 100 tys. mężczyzn. Była to jubileuszowa, 60. pielgrzymka. Podczas spotkania wierni pożegnali dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Piotra Liberę, który 2 maja został mianowany biskupem płockim. Specjalny telegram do pielgrzymów przesłał Benedykt XVI.
Na początku Mszy św. metropolita katowicki abp Damian Zimoń powiedział, że śląska rodzina zawsze odznaczała się swoistym etosem. Autorytet ojca, najczęściej jedynego żywiciela rodziny, nie był przez nikogo kwestionowany, matka zaś organizowała w domu życie codzienne i dbała o formację duchową męża i dzieci. - Dzisiaj rodzina śląska dzieli los wielu rodzin w całej Polsce, wystawionych na ubóstwo, na konieczność emigracji za pracą, na negatywne działanie niektórych środków przekazu. Arcybiskup wyraził zaniepokojenie rozbiciem małżeństw i kryzysem rodziny. Model rodziny chrześcijańskiej ściera się z konsumpcyjnym stylem życia, z tzw. kulturą singli, z propagandą homoseksualną. - Jak biskup Bednorz jo sie pytom: „Kaj my to som?”. Rodzina musi pozostać rodziną. Nie można iść w poprzek praw natury - apelował abp Zimoń, przypominając, że Polskę objął już niż demograficzny.
Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dajczak. Zauważył, że współczesny świat szczególnie potrzebuje prawdziwych mężczyzn: ojców, synów, braci. Stwierdził on, że w czasach, gdy mówi się o deficycie mocnych mężczyzn, trzeba ludzi zdolnych do ryzyka, zmiany. Za wzór stawiał postaci biblijne: Mojżesza, Abrahama, Eliasza, Dawida, Piotra i Pawła. Wypełniali oni wolę Bożą, nic i nikt nie był w stanie ich zatrzymać. Przypomniał też górników z kopalni „Wujek”, którzy mieli odwagę bronić swoich przekonań i zapłacili za to najwyższą cenę.
Biskup zachęcał pielgrzymów, aby każdego dnia na nowo odkrywali swoje powołanie do bycia mężczyzną.

KUL

Medal dla bp. Karpińskiego

Medal za Zasługi dla KUL-u otrzymał 30 maja bp Ryszard Karpiński. Uroczystość wręczenia medalu poprzedziła Msza św. w kościele akademickim KUL-u, której przewodniczył bp Karpiński, oraz sesja naukowa dotycząca kwestii Polonii i duszpasterstwa emigracji. Laudację dla „charyzmatycznego pasterza Polonii” wygłosił ks. prof. Edward Walewander. Podkreślił, że już w czasie rzymskich studiów laureata ujawniła się jego „wielka umiejętność nawiązywania żywych kontaktów zarówno z Polakami żyjącymi w różnych krajach, jak i z obcokrajowcami pielgrzymującymi do Rzymu”. Przyrównał duszpasterską posługę bp. Karpińskiego do apostołowania św. Pawła. Abp Józef Życiński zauważył, że bp Karpiński „w sposób szczególny realizuje to, o czym pisał Jan Paweł II w liście apostolskim poświęconym apostolskiemu szlakowi Cyryla i Metodego, gdzie Ewangelię apostołowie Słowian nieśli jako źródło wspólnoty wartości duchowych i źródło zespolenia trwalszego od wszelkich więzów”.
Bp Karpiński był, w ramach duszpasterstwa polonijnego, 163 razy za granicą, w tym 63 razy jako delegat Komisji Episkopatu Polski. Wszędzie pamiętał o lubelskim uniwersytecie.

Przeprośna Górka

Dar relikwii

Wielkie relikwie św. Ojca Pio 25 maja zostały intronizowane w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce (k. Częstochowy). Bieżący rok jest wyjątkowy z racji przypadających rocznic Świętego (120. rocznica urodzin, 5. kanonizacji i 100. ślubów zakonnych). Przekazana przez ojców kapucynów z San Giovanni Rotondo relikwia pierwszego stopnia to duży fragment bandaża okrywającego stygmat serca św. Ojca Pio. Temu historycznemu wydarzeniu, w którym licznie uczestniczyli czciciele Świętego z całej Polski, przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Pielgrzymi - naśladując św. Ojca Pio, który umiłował nade wszystko rozważanie Drogi Krzyżowej i przez 50 lat, najdłużej ze wszystkich stygmatyków, otrzymywał łaskę wyjątkowego zjednoczenia z Męką Chrystusa - kroczyli śladami Jezusa na tamtejszej Kalwarii. Kulminacyjnym momentem uroczystości była Msza św. - Jego umęczone ciało to głos bezgranicznej miłości do Boga. Tajemnica jego męki, stygmatów stanowi wyzwanie dla naszych czasów, kiedy to widzimy karykaturę etyki seksualnej, a ludzkie ciało - świątynia Ducha Świętego - sprowadzone zostało do przedmiotu - mówił w homilii abp Stanisław Nowak.

Krótko

29 maja odbył się dwugodzinny strajk nauczycieli. Według danych MEN, uczestniczyło w nim mniej niż 25 proc. placówek oświatowych. ZNP domaga się znaczących podwyżek pensji nauczycielskich od przyszłego roku. Grozi też gorącym strajkowym wrześniem.

„Nasz Dziennik”, powołując się na nawróconego gangstera Wiesława Michalskiego ps. „Olsen”, który oddał się w ręce CBŚ i liczy na status świadka koronnego, podał, że gen. Marka Papałę zabił wynajęty zabójca ze Wschodu albo z Włoch. Zlecenie na zabójstwo miał otrzymać od grupy powiązanych z mafią biznesmenów i byłych funkcjonariuszy UB.

Kaczką dziennikarską okazały się zapowiedzi, że Szwajcarzy wkrótce przekażą polskim organom ścigania dane o rzekomych kontach polityków lewicy w ich bankach. SLD przechodzi do kontrataku i grozi sprawą sądową szefowi MSWiA Januszowi Kaczmarkowi za to, że powiedział o kontach polityków związanych z lewicą.

Po 26 latach doszło do skazania zomowców z plutonu specjalnego podejrzanych o udział w masakrze górników w kopali „Wujek”. Najwyższy - 11-letni - wyrok dostał szef zomowców Romuald Cieślak. Cieślak został aresztowany, a obrońcy zapowiedzieli apelację.

Kolejny sondaż wskazuje, że maleje przewaga PO w preferencjach politycznych Polaków. Notowania Platformy spadają od marca, a wyniki PiS pomału pną się do góry.

Minister zdrowia Zbigniew Religa wyznał na konferencji prasowej, że jest chory na nowotwór płuc. Religa przeszedł 31 maja operację w szpitalu w Warszawie. Obecnie przechodzi terapię onkologiczną. Jak sam powiedział, prawdopodobieństwo wyzdrowienia wynosi 95 proc. Po wyzdrowieniu minister zamierza wrócić do pracy.

Prokuratura postawiła zarzuty dwójce byłych posłów SLD. Aleksandrze Jakubowskiej grozi 12 lat więzienia. Jerzemu Sztelidze - 8. Oskarżeni są o korupcję.

30 maja odbyły się rozmowy między PiS, LPR i Samoobroną. Chodzi o renegocjację umowy koalicyjnej. Powodem jest pewne rozluźnienie dyscypliny koalicyjnej, co skutkowało przegranymi głosowaniami w Sejmie. Rozmawiano o obniżeniu składki rentowej, sytuacji lekarzy i nauczycieli oraz o polityce rodzinnej.

Polska gospodarka rozwija się. Według prognoz, w tym roku wzrost gospodarczy powinien wynieść ponad 6 proc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty pielęgniarz papieża ucałował jego trumnę

Noc przed pogrzebem Ojca Świętego bazylika św. Piotra była już zamknięta dla wiernych. Nie oznacza to jednak, że papież Franciszek pozostał w niej sam. Honorową straż trzymała Gwardia Szwajcarska, a modlitwy prowadzili kanonicy bazyliki watykańskiej i siostry zakonne. Franciszka żegnali także jego najbliżsi współpracownicy. Były to chwile bardzo intymne, a zarazem poruszające.

Przy trumnie papieża modlili się m.in. członkowie jego watykańskiej rodziny. Trzej papiescy sekretarze - księża: Juan Cruz Villalon, Manuel Pellizzon i Fabio Salerno. Obecni byli także świeccy, którzy do ostatnich chwil wspierali Franciszka. Jego osobisty pielęgniarz Massimiliano Strappetti i pomagający mu w codziennych czynnościach - Piergiorgio Zanetti i Daniele Cherubini. Każdy z nich pożegnał się z Ojcem Świętym, całując jego trumnę.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i ludzie starsi: starość nie jest do wyrzucenia

2025-04-26 18:37

[ TEMATY ]

starość

papież Franciszek

ostatnie orędzie

pixabay.com

Ostatnie orędzie Papieża Franciszka, Urbi et Orbi, odczytane w Niedzielę Wielkanocną na Placu Świętego Piotra to jego testament. Choć sam był słaby fizycznie, wybrzmiało mocno to, o co upominał się w ciągu całego 12-letniego pontyfikatu: prawa marginalizowanych i bezbronnych, w tym dzieci nienarodzonych, chorych i osób starszych. Te ostatnie mają nie tylko prawa, ale niezastąpioną rolę do odegrania zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję