Reklama

Niedziela Kielecka

Napełnić swoje serce miłością

- Jezus dzielił się swoim sercem z cierpiącymi, głodnymi, chorymi, pogardzanymi. Dzielił się jak chlebem, pragnął by ci, co mieli zatwardziałe serca uczynili swoje serca z ciała czyli, by przemienili swoje serce na dobre serce, by wypędzili z serca nienawiść, a napełnili serce miłością – mówił bp Marian Florczyk podczas Mszy św. sprawowanej 3 czerwca w kolejną, 31 rocznicę pobytu św. Jana Pawła II na ziemi kieleckiej w Masłowie.

2022-06-13 08:57

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

XV Spotkanie Integracyjne Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Papieża Polaka. Następnie niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył bp Marian Florczyk. W homilii mówił o potrzebie przemiany ludzkich serc, aby je napełnić miłością. Nawiązał do wizyty Ojca Świętego – Tu Jan Paweł II mówił w 1991 roku o krzyżu. „Wszak ta ziemia, to Ziemia Świętego Krzyża. Została ona zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest wam drogi i o ten Krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny we wszystkich waszych sercach. Patrząc na krzyż i kontemplując go uczmy się miłości – tej społecznej, rodzinnej i tej małżeńskiej”. Jan Paweł II poświęcił tej miłości najwięcej słów, bo przecież rodzina i małżeństwo ma mieć jedno serce – mówił Biskup. Po Mszy św. wszyscy wzięli udział w pikniku integracyjnym.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 19.06.2022

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość w dom, Bóg w dom

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

inwazja na Ukrainę

Władysław Burzawa

Setki tysięcy uchodźców ukraińskich znalazło w Polsce swój nowy dom. Fala pomocy niesionej potrzebującym trwa i przybiera na sile. Pomagają między innymi instytucje państwowe, ludzie prywatni, organizacje charytatywne, Kościół katolicki. Wszystko wskazuje na to, że liczba uchodźców o wiele przekroczy wcześniejsze prognozy. Kolejne tysiące ludzi chcą się wyrwać z kraju objętego wojną.

Pomoc uchodźcom jako jedne z pierwszych zaoferowały organizacje katolickie. W Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie są zajęte wszystkie miejsca, remontowane są nowe pokoje, aby przyjąć kolejnych uchodźców. Zajęte są również wszystkie miejsca w klasztorze o. Pallotynów na kieleckiej Karczówce. O. Jan Oleszko – wicerektor klasztoru opowiada o fali uchodźców i fali ludzkiej pomocy. Uchodźcy trafili do klasztoru z punktu konsultacyjnego działającego w urzędzie wojewódzkim, w którym znajduje się baza miejsc, które są przygotowane na przyjęcie ludzi uciekających przed wojną.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Papież o „psychologii lustra”

2022-07-01 20:48

[ TEMATY ]

psychologia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła – to niektóre z tematów podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.

Papież zdiagnozował popularne dziś choroby: narcyzm, zniechęcenie i pesymizm. Są one częścią tzw. psychologii lustra – służą koncentrowaniu się na sobie samym i użalaniu się nad sobą zamiast szukaniu służącej rozwojowi konfrontacji z tym, co inne. „Jest jednak coś, co bardzo pomaga [w walce – przyp. KAI] przeciw temu narcyzmowi, zniechęceniu i pesymizmowi, a jest to poczucie humoru. To jest to, co najbardziej uczłowiecza” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję