Reklama

Kościół

Abp Polak: potrzebujemy działań prewencyjnych i zapewniających ochronę małoletnich

O konieczności działań prewencyjnych zapobiegających wykorzystywaniu małoletnich i zapewniających im skuteczną ochronę mówił podczas 392 Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

Prymas Polski podkreślił, że w ostatnich miesiącach (od marca do czerwca) Centrum Ochrony Dziecka we współpracy z Biurem Delegata i Fundacją Świętego Józefa przygotowało i przeprowadziło szkolenia dla delegatów, duszpasterzy i kuratorów oraz osób odpowiedzialnych za prewencję. Dały one możliwość poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także przedstawienia pewnych sugestii.

Abp Polak podkreślił postulat współpracy i wymiany informacji na poziomie diecezjalnym między delegatem, duszpasterzem i kuratorem w celu skuteczniejszego procedowania sprawy i udzielenia pomocy zarówno osobie zgłaszającej krzywdę jak i obwinionemu duchownemu.

Prymas Polski wskazał na dokumenty nt. prewencji, które wymagają szkoleń obejmujących wszystkich pracujących w Kościele, a także włączenia tematu ochrony małoletnich w formację w seminarium i formację permanentną duchownych. Wymagają też odpowiedniej weryfikacji ich skuteczności i ulepszania w oparciu o gromadzone doświadczenia. Wsparciem w tych działaniach jest Regulamin Grantowy Fundacji Świętego Józefa, który daje fundusze na działania prewencyjne w naszych diecezjach.

Reklama

Wielką pomocą, wskazał delegat KEP, są także programy prewencyjne wypracowywane przez ekspertów i współpracowników Centrum Ochrony Dziecka. Są to na przykład „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” - publikacja powstała we współpracy z Radą Szkół Katolickich, rozesłana do wszystkich szkół katolickich w Polsce ; poradniki dotyczące ochrony osób z niepełnosprawnością intelektualną przed przemocą seksualną; szkolenie e-learningowe dla liderów grup młodzieżowych.

Prymas Polski poinformował, że rezultatem międzynarodowej konferencji „naszą wspólna misją ochrona dzieci Bożych”, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Warszawie jest powstanie Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej, której celem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy. Za koordynację tych działań i kontaktów odpowiada Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

2022-06-07 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: wykorzystywanie seksualne przez księży to wstrząs raniący cały Kościół

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Mazur/Episkopat.pl

„Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – powiedział prymas Polski Wojciech Polak, odnosząc się do wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Prymas wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

"Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów już wyświęconych – na kursach formacyjnych dla kapłanów pojawiają się działania podejmowane, żeby prewencja miała miejsce. Dane dziś opublikowane bardzo nam pomogą" – mówił prymas. Zaznaczył, że istotą przeprowadzonej kwerendy jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone i z niepokojem patrzy się na wzrastającą tendencję. „Jednocześnie patrzymy na to, że jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu” – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję