Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawca i pomysłodawca tej unikatowej na skalę światową encyklopedii - Leszek Sosnowski od wielu lat jest zaangażowany w propagowanie kultury chrześcijańskiej. Zanim założył wydawnictwo Biały Kruk, słynne dziś na międzynarodowym rynku książki ze wspaniałych albumów o Janie Pawle II, zajmował się filmem jako recenzent i krytyk filmowy, organizator przeglądów filmów religijnych, tygodni kultury chrześcijańskiej (pisaliśmy o tym obszerniej w „Niedzieli” z 11 lutego 2007). Z jego inspiracji w Białym Kruku ukazała się w 2003 r. monumentalna ENCYKLOPEDIA KINA - stworzona całkowicie przez polskich autorów, której wielkość dorównuje dwóm renomowanym encyklopediom - amerykańskiej Ephraima Katza i francuskiej Larousse’a, jednak przewyższając je aktualnością.
Po czterech latach od tamtego wydarzenia ukazuje się następne epokowe dzieło - ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO”. Wydawca, po długich poszukiwaniach, znalazł dwóch redaktorów gotowych podjąć się tego trudu. Są nimi ks. dr Marek Lis - teolog i specjalista od mediów z Opola i krakowianin Adam Garbicz - znakomity historyk i znawca sztuki filmowej, współredaktor wspomnianej już ENCYKLOPEDII KINA. Pozyskali oni do współpracy aż 47 autorów haseł, wybitnych specjalistów od filmu religijnego z całego świata, m.in. o. Ulricha Engela, Reinholda Zwicka i Wolfganga Luleya z Niemiec, Federico Pontiggię, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, Martę Ochman z Meksyku. W gronie tym znaleźli się również znakomici polscy znawcy kina, wśród nich redaktorzy encyklopedii - Adam Garbicz i ks. Marek Lis, Andrzej Kołodyński, Jan Olszewski, Maria Kornatowska, Tadeusz Lubelski, Tadeusz Sobolewski.
Encyklopedia - owoc czteroletniej mrówczej pracy - zasługuje jak najbardziej na określenie „światowa”, nie tylko ze względu na międzynarodowy zestaw autorów. Hasła prezentują bowiem kino religijne z całego świata - zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, a także animowane i muzyczne. Autorzy omawiają filmy chrześcijańskie z naciskiem na katolickie, ale także buddyjskie, żydowskie oraz dotyczące innych religii i wyznań.
Omówienia w ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO dotyczą m.in. filmów o tematyce biblijnej (np. „Adam i Ewa”, „Chrystus”, „Abraham”, „Estera”), adaptacji dzieł literackich pojmowanych szeroko jako religijne (np. „Doktor Faustus”, „Przed sklepem jubilera”, „Quo vadis”), filmowych biografii zarówno ludzi uznawanych za świętych przez różne religie czy wyznania, jak i osób, które na różne sposoby poświęciły swe życie służbie Bogu i bliźnim (np. „Gandhi”, „Świat Matki Teresy”, „Święty Franciszek z Asyżu”, „Święty Jan Bosco”). W encyklopedii znalazło się także miejsce dla szerszego potraktowania filmowych dzieł, których twórcy dotykają zagadnień moralności motywowanych wiarą, jak również tzw. ukrytej religijności.
W ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO mamy też hasła osobowe (np. Jan Paweł II, Kieślowski Krzysztof, Pasolini Pier Paolo, Zanussi Krzysztof, Zeffirelli Franco) oraz hasła rzeczowe (np. Apokalipsa jako temat filmowy, Biblia w filmie, film religijny w kinie amerykańskim, Jezus w filmie, kino metafizyczne, ksiądz w kinie polskim, motywy religijne w westernie europejskim).
Ks. Marek Lis napisał w odredakcyjnym wstępie, iż współredaktorzy inaczej podeszli do tematyki filmu religijnego, w porównaniu z tym, co do tej pory można było spotkać w podobnych publikacjach na całym świecie, i uzupełnili listę haseł, a także pominęli „większość filmów, które sprowadzają religijność do zjawisk etnograficznych bądź szukania sensu życia, komercyjnie eksploatują pseudoreligijne mity i opowieści (np. o zaświatach czy w horrorach)”.
Czytając poszczególne hasła czy omówienia filmów - a jest ich w tym dziele blisko 1700 - można śmiało powiedzieć, że ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO Białego Kruka ukazuje z całą pewnością pogłębioną religijność w filmie. Ani u nas w Polsce, ani za granicą nie ukazało się do tej pory dzieło, które można byłoby z nią porównać - zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim. Książka, wydana na znakomitym papierze, zawiera blisko 1200 ilustracji, w tym wiele artystycznych fotografii samego mistrza Adama Bujaka. Należy też zwrócić szczególną uwagę na niezwykle przejrzystą grafikę autorstwa Leszka Sosnowskiego, który także opracował układ typograficzny ENCYKLOPEDII KINA. Układ graficzny encyklopedii pozwala na szybkie odnajdywanie haseł. Bardzo pomocny jest tu także sporządzony przez ks. Marka Lisa i Adama Garbicza, znajdujący się na końcu książki, indeks tytułów w brzmieniu oryginalnym (w nawiasie podano tytuły polskie) z odniesieniami do nazwisk autorów, haseł rzeczowych czy osobowych.
ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO Białego Kruka stanowi bez wątpienia niezwykle ważny wkład w dziedzinę badań nad filmem religijnym i stanowi olbrzymią pomoc dla katechetów, studentów, a także uczniów liceów i gimnazjów. Wśród haseł odnaleźć można także katechetyczne wykorzystanie filmu.
W przypadku ENCYKLOPEDII KINA słowo wstępne napisał znakomity polski reżyser Andrzej Wajda, natomiast do ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO wydawcy udało się pozyskać Krzysztofa Zanussiego, który napisał m.in.: „Duchowość w filmie na przestrzeni dziejów jest obecna w niewątpliwy sposób, jednocześnie zaś często jest mało znana. Ufam, że niniejsza Encyklopedia posłuży wypełnieniu tej luki, przynosząc przede wszystkim wiedzę faktograficzną: daje szeroki przegląd przykładów filmowych (również spoza kręgu chrześcijaństwa), podejmowanych w nich tematów oraz przypomina twórców, którzy z punktu widzenia duchowości i religii nie powinni pozostawać nieznani”.

ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO
wstęp: Krzysztof Zanussi
redakcja: Adam Garbicz
ks. dr Marek Lis

Objętość 664 stron, papier kredowy
210x290 mm, oprawa twarda
cena detaliczna - 159 zł
DLA CZYTELNIKÓW „NIEDZIELI” SPECJALNA PROMOCJA 10% TANIEJ!

ZAMÓWIENIA:
Wydawnictwo Biały Kruk, ul. Szwedzka 38
30-324 Kraków, tel./fax (0-12) 260-32-90
(0-12) 260-32-40
handlowy@bialykruk.pl
www.bialykruk.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję