Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Marsz dla Życia w Waszyngtonie

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział 22 stycznia br. w marszu w obronie życia w Waszyngtonie. Głównym celem MARCH FOR LIFE była obrona życia nienarodzonych i zniesienie ustawy dopuszczającej aborcję. Marsz poprzedziło czuwanie modlitewne w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Znaczną część uczestników wydarzenia stanowiła młodzież, która wraz ze swoimi opiekunami, duszpasterzami wzięła udział w demonstracji. Śpiew i okrzyki w obronie każdego życia wplatały się w modlitwę różańcową, która towarzyszyła uczestnikom marszu. Wśród nich nie zabrakło również paulinów. Grupa z Amerykańskiej Częstochowy, PA Doylestown, pod przewodnictwem prowincjała Zakonu Paulinów w Ameryce - o. Krzysztofa Wieliczki wraz z o. Stanisławem Rudzińskim i o. Tadeuszem Lizińczykiem dała wyraz swojej troski w obronie życia.
Walka o życie przynosi skutek. Jak pokazał ostatni sondaż CBS, 47 proc. Amerykanów opowiada się za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji lub ograniczenia jej do jednostkowych przypadków. Według „LifeNews”, 69 proc. Amerykanów jest przeciwko finansowaniu aborcji ze środków publicznych.

O. Michał Czyżewski OSPPE

USA

KGB stworzyło „czarną legendę” Piusa XII

Reklama

Kreml i sowieckie KGB współtworzyły „czarną legendę” Piusa XII jako sojusznika hitlerowskich Niemiec i reżymu nazistowskiego - uważa Ion Mihai Pacepa, były szpieg rumuńskiej Securitate, współpracujący również z dawnym Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (KGB). W 1968 r. uciekł na Zachód.
W najnowszym numerze amerykańskiego pisma „National Review Online” napisał, że „w lutym 1960 r. Nikita Chruszczow zatwierdził supertajny plan zniszczenia moralnego autorytetu Watykanu w Europie Zachodniej”. Głównym celem tego ataku miał być Pius XII, przedstawiany jako wcielenie zła. Według byłego szpiega, papieża tego wybrano dlatego, że już od półtora roku nie żył, a KGB wyznawało zasadę, że „zmarli nie mogą się bronić”.
Wywiad sowiecki chciał przedstawić Piusa XII jako antysemitę, który wręcz zachęcał Hitlera do rozpętania Holokaustu. Aby to osiągnąć, postanowiono m.in. „nieznacznie zmienić” niektóre oryginalne dokumenty watykańskie i w tym celu wezwano Pacepę, który w owym czasie zajmował się wykradaniem i fałszowaniem dokumentów w wywiadzie rumuńskim.
W latach 1960-62 przesłał on do KGB setki materiałów watykańskich związanych z Piusem XII, które - zdaniem dawnego agenta - wcale nie obciążały papieża, ale mogły być wykorzystane do owej „lekkiej modyfikacji”, której chciała Moskwa.
Później część tych dokumentów wykorzystał niemiecki autor Rolf Hochhuth, pisząc głośną w swoim czasie sztukę „Namiestnik”, którą w 1963 r. wystawiono po raz pierwszy w RFN, a po pewnym czasie także w innych krajach (m.in. w Polsce). Przedstawiała ona jednoznacznie Piusa XII jako sprzymierzeńca Hitlera i tego, który nie sprzeciwiał się zagładzie Żydów. Sztuka została przetłumaczona na 20 języków i w pewnym okresie była niemal obowiązkowym punktem odniesienia dla całej fali książek i artykułów oskarżających papieża Pacellego.
„Dzisiaj wielu ludzi, którzy nigdy nie słyszeli ani nie oglądali «Namiestnika», jest szczerze przekonanych, że Pius XII był człowiekiem zimnym i bezlitosnym, nienawidzącym Żydów, który pomógł Hitlerowi w ich zagładzie” - napisał Pacepa. Dodał też, że ówczesny szef KGB Jurij Andropow - „niezrównany mistrz podstępu sowieckiego” - lubił mu powtarzać, że ludzie są zawsze skłonni bardziej wierzyć w zło niż w dobro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ONZ

Oficjalni konsultanci

Salezjanie od 22 stycznia br. są oficjalnymi konsultantami Rady Gospodarczej i Społecznej Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). Rekomendował ich Komitet Organizacji Pozarządowych, działający przy tej agendzie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Przedstawicielem salezjanów przy ONZ został Amerykanin - ks. Thomas Brennan z New Rochelle. On też pilotował od dwóch lat starania o nawiązanie formalnej współpracy tego zgromadzenia zakonnego z państwami członkowskimi ONZ. Przełożony generalny Towarzystwa Salezjańskiego ks. Pascual Chávez oświadczył, że obecność w ONZ jest dla zakonników wspaniałą okazją do działania „dla chwały Bożej i zbawienia ludzi młodych”.
ECOSOC, składający się z 54 członków wybieranych na trzy lata, jest organem koordynującym działania ONZ w dziedzinie gospodarczej i społecznej. Zajmuje się m.in. programami rozwoju gospodarczego, pomocą techniczną i finansową dla państw słabo rozwiniętych.

Ludzie

O. Reginald Foster

Łacina w Kościelewymiera - uważa 68-letni karmelita pochodzący z Milwaukee w USA, który od 38 lat tłumaczy na łacinę teksty papieskie. Ostatnio o. Foster przełożył encyklikę Benedykta XVI „Deus caritas est”. Zakonnik jest przekonany, że znajomość języka łacińskiego zaniknie, gdyż „nikt we właściwy sposób nim się nie zajmuje”.
- Nie jestem optymistą co do łaciny. Młodzi księża i biskupi nie studiują jej - powiedział zakonnik. Z drugiej strony, z pewną dozą optymizmu patrzy w przyszłość, wskazując na utworzoną niedawno Akademię Łacińską w Rzymie. - Jest to ostatnia próba, aby uchronić ten język przed wymarciem. Jego zdaniem, nie można dobrze poznać pism św. Augustyna np. w języku angielskim. - On myślał w łacinie - podkreślił i dodał: - To tak jakby słuchać Mozarta przez jukebox. Ten język nie jest wcale trudny. Nie trzeba specjalnych zdolności, aby opanować łacinę - powiedział tłumacz papieskich tekstów.

Krótko

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na dorocznej konferencji prasowej z dziennikarzami. W spotkaniu, które trwało trzy i pół godziny, uczestniczyło 1300 dziennikarzy. Padło m.in. pytanie o amerykańską tarczę rakietową, której część może być rozmieszczona w Polsce. Putin stwierdził, że jest to działanie wymierzone w Moskwę i że Rosja przygotuje odpowiedź na ten ruch.

Wzrasta napięcie na linii USA - Iran. Polem rywalizacji jest Irak, gdzie Irańczycy chcą umocnić swoje wpływy. Do tego dochodzi jeszcze program atomowy Teheranu. USA ściąga w region kolejne siły wojskowe.

Wyścig zbrojeń trwa na dobre w kosmosie. Po USA, Rosji i Chinach program „gwiezdnych wojen” ogłosiły także Indie.

Tureckie służby bezpieczeństwa aresztowały 46 osób podejrzanych o związki z Al-Kaidą. Akcję przeprowadzono równocześnie w pięciu regionach kraju. Aresztowanych wiąże się z najkrwawszymi atakami terrorystycznymi w 2003 r., w których zginęły 63 osoby, a kilkaset zostało rannych. Obławę na terrorystów przeprowadzono też w Wielkiej Brytanii, gdzie aresztowano 8 osób. Media doniosły, że muzułmańska społeczność na Wyspach bardzo się radykalizuje.

Koniec kopalń węgla kamiennego w Niemczech. Do 2018 r. wszystkie mają zostać zlikwidowane. Powodem jest nieefektywność wydobycia. Na rynku tona węgla kosztuje 60 euro, a jej wydobycie - w przypadku niemieckich kopalń - aż 165 euro.

Komisja Europejska chce ułatwić życie niepalącym, aby nie musieli wdychać tytoniowego dymu. Proponuje, aby restrykcyjne prawo zabraniające palenia w miejscach publicznych wprowadzić we wszystkich krajach UE.

Kubańska telewizja po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy pokazała zdjęcia Fidela Castro. Materiał zrobiono przy okazji wizyty w szpitalu wenezuelskiego prezydenta Hugo Cháveza. Castro wyglądał na nich lepiej niż poprzednim razem.

W połowie lutego dojdzie do wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki w Mińsku. Ukraiński przywódca spotka się z Aleksandrem Łukaszenką w celu konsolidacji sił w zmaganiach z energetyczną presją ze strony Rosji.

Polska chciałaby, aby mówienie o „polskich obozach śmierci” było karalne na równi z negowaniem Holokaustu - podała „Rzeczpospolita”. Sankcje miałaby nakładać Unia Europejska.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Julianna z Mont Cornillon, pustelnica

[ TEMATY ]

wspomnienie

Autorstwa Christelle Molinié - Praca własna, commons.wikimedia.org

Julianna z Mont Cornillon

Julianna z Mont Cornillon
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Witaj krzyżu, jedyna nadziejo

2025-04-06 00:25

Marzena Cyfert

Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Pod hasłem: Ave crux spes unica odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Rozpoczęła go Msza św. sprawowana przez ks. Tomasza Filinowicza, duszpasterza niesłyszących i niewidomych archidiecezji wrocławskiej. W programie znalazły się również konferencje „Zgorszenie krzyża” i „Nadzieja krzyża”, Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem, ale też integracja przy wspólnym obiedzie i kawie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję