Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 10

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Górników

Św. Barbara w żałobie

26 listopada na Jasnej Górze modliło się ok. 4 tys. górników i energetyków wraz z rodzinami. Pielgrzymka rozpoczęła się przy kościele św. Barbary - patronki górników, gdzie pielgrzymów przywitał o. Andrzej Kuster OSPPE - proboszcz parafii. Pielgrzymi złożyli też kwiaty przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze.
Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Gerard Kusz z Gliwic, z którym koncelebrowali ks. prał. Bernard Czernecki - kapelan Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” i duszpasterze. „Św. Barbara w żałobie, jej 23 synów z podziemnych, czarnych światów odeszło na wieczną szychtę do Sztygara Wszechświata, do Królestwa Chrystusa. W duchu braterstwa i solidarności przywołujemy ich na naszą pielgrzymkę” - powiedział o. Jan Zinówko OSPPE, były górnik i duchowy opiekun pielgrzymki.
Bp Kusz w homilii mówił o godności ludzkiej i o godnym, sprawiedliwym traktowaniu pracowników. Nawiązując do tragedii w kopalni „Halemba”, stwierdził, że „człowiek, ten, za którym Jezus Chrystus się wstawił, w którego los się wcielił, wciąż jest w cieniu wielkiego kapitału”. Ksiądz Biskup zaapelował również do górników, aby mimo trudnej sytuacji panującej na kopalniach nie załamywali rąk. „Chciejmy nasze troski polecić Matce Najświętszej, byśmy nie stchórzyli przed zadaniami, jakie mamy do wykonania. Trzeba bronić pracownika przed niesprawiedliwością i wyzyskiem”.
W czasie Mszy św. został poświęcony sztandar Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. Przybyli przedstawiciele SGiE z przewodniczącym Kazimierzem Grajcarkiem oraz szefowie poszczególnych sekcji górniczych i energetycznych. Obecny był wicewojewoda śląski Artur Warzocha. Za organizację z ramienia SGiE odpowiadał Józef Sowada. Oprawę muzyczną pielgrzymki zapewniła Orkiestra KWB Bełchatów. Wystawiono 60 pocztów sztandarowych.

Reklama

Jasnogórska modlitwa

Za ofiary w kopalni „Halemba”

Mszy św. w intencji tragicznie zmarłych górników i ich rodzin przewodniczył 23 listopada na Jasnej Górze bp Antoni Długosz z Częstochowy, z którym koncelebrowali ojcowie paulini na czele z przeorem o. Bogdanem Waliczkiem. „Obejmuję swoją miłością tragicznie zmarłych 23 górników kopalni «Halemba», stajemy także przy ich rodzinach, aby wziąć ból tragicznej śmierci bliskich również na nasze ramiona” - powiedział bp Długosz. „Trwamy w bólu i solidarności z rodzinami, które cierpią, i wspieramy modlitwą te rodziny i tych, którzy odeszli do Pana” - powiedział o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Za ofiary modlili się także księża biskupi uczestniczący w rekolekcjach. „W tym czasie najważniejsze są: umiejętność podjęcia cierpienia i umiejętność współcierpienia, byśmy umieli tym, którzy dotknięci są wielkim nieszczęściem, współczuć i przyjść z pomocą” - powiedział kard. Józef Glemp.

Błogosławiona karmelitanka

Bł. Maria Teresa Scrilli

Msza św. dziękczynna za beatyfikację Marii Teresy od Jezusa (Marii Teresy Scrilli), założycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek - Instytutu Sióstr Matki Bożej z Karmelu, została odprawiona 25 listopada na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego. W uroczystości wzięły udział siostry karmelitanki i ojcowie karmelici z polskich domów. Przybyła delegatka generalna s. Walentyna Wylotek oraz prowincjał Karmelitów o. Dariusz Borek.
„Dziękujemy za ten dar beatyfikacji - mówił w kazaniu abp Nowak. - Na pewno będzie to też łaska dla rozwoju Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek (…). Każda siostra zakonna, każdy zakonnik jest wielkim darem dla Kościoła”.
Przedstawiając życiorys nowej błogosławionej, Metropolita Częstochowski podkreślił, że można się od niej uczyć miłości do Matki Bożej, a także zdolności godzenia się z wolą Bożą. „Matka Maria Teresa uczy nas obejmować krzyż” - powiedział abp Nowak.

Krótko

23 listopada przybyła 10. Pielgrzymka Kadr Finansowo-Księgowych Przedsiębiorstw Energetycznych. W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 przedstawicieli branży na czele ze Stanisławem Więckowskim - prezesem Justan Audytor. Mszę św. odprawił o. Jan Golonka.

25 listopada o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. dla 3. Pielgrzymki Rolników Ekologicznych.

26 listopada, w ramach częstochowskiego Święta Muzyki, o. Józef Płatek odprawił Mszę św. w intencji śp. prof. Edwarda Mąkoszy. Tegoroczne Święto Muzyki było poświęcone pamięci profesora w 120. rocznicę jego urodzin. 22 listopada - w dniu wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków, w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert chórów regionu częstochowskiego.

Zapowiedzi

16 grudnia - Pielgrzymka Bezdomnych

16/17 grudnia - Pielgrzymka Wspólnoty Krwi Chrystusa

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję