Reklama

Wiara

Portugalia: w Fatimie obchodzono wspomnienie bł. Franciszka i Hiacynty

[ TEMATY ]

wspomnienia

święty

święta

BOŻENA SZTAJNER

W sanktuarium Matki Bożej w Fatimie zakończyły się 20 lutego dwudniowe obchody liturgicznego wspomnienia błogosławionych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto, którym w 1917 objawiła się Matka Boża. W tym dniu uroczyście zainstalowano wykonane we Włoszech ikony obojga rodzeństwa autorstwa słoweńskiego kapłana-artysty Marko Ivana Rupika.

Umieszczono je najpierw w Kaplicy Objawień, w której w środowy wieczór 19 lutego odmówiono różaniec. Nazajutrz po nabożeństwie, ikony przeniesiono procesjonalnie do Bazyliki Trójcy Świętej, gdzie biskup diecezji Leiria-Fatima – Antonio Marto przewodniczył uroczystej Mszy św.

Przedstawiając ikony błogosławionych Pastuszków, rektor sanktuarium w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas wyjaśnił, że „Hiacyntę autor przedstawił z Barankiem Paschalnym na rękach, gdyż chciał podkreślić wymiar biograficzny błogosławionej, a ukazując Baranka, który daje swoje życie w ofierze, nawiązał do duchowego życia Hiacynty i jej zaangażowania w modlitwę za grzeszników”. Franciszek natomiast „został przedstawiony z dwoma elementami charakterystycznymi dla jego duchowości i życia, które stanowią nieodłączną część przesłania fatimskiego: różańcem i twarzą Jezusa” – zaznaczył ks. rektor.

Reklama

W czasie liturgii główny celebrans modlił się m.in. o pokój na Ukrainie. „Za ludy, które przeżywają dramat przemocy i konfliktu, aby przez wstawiennictwo Anioła Pokoju otrzymały dar spokoju i pokoju” – wzywał bp Marto.

Liturgiczne wspomnienie bł. Franciszka i Hiacynty Marto przypada 20 lutego, w rocznicę śmierci, czyli narodzin dla Nieba Hiacynty. Zgodnie z uznanym przez Kościół świadectwem troje dzieci, znanych jako Pastuszkowie z Fatimy: siostra Łucja Santos i błogosławieni Franciszek i Hiacynta Marto, było świadkiem sześciu objawień Matki Bożej w Cova da Iria koło Fatimy od maja do października 1917 roku.

Groby Hiacynty i Franciszka, którzy zmarli w wieku odpowiednio 9 i 10 lat i które ogłosił błogosławionymi w 2000 bł. Jan Paweł II oraz siostry Łucji (1907-2005), której proces beatyfikacyjny jest w toku, znajdują się w bazylice Matki Bożej Różańcowej w sanktuarium w Fatimie na terenie diecezji Leiria-Fatima.

2014-02-20 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Eudes doktorem Kościoła?

[ TEMATY ]

święty

www.pch24.pl

Francuscy biskupi zgromadzeni na zgromadzeniu plenarnym konferencji episkopatu w Lourdes postanowili wesprzeć starania o ogłoszenie św. Jana Eudesa doktorem Kościoła. Głosowanie w tej sprawie odbyło się 8 listopada - poinformował ordynariusz diecezji Évry, bp Michel Dubost, należący do założonego przez Eudesa Zgromadzenia Jezusa i Maryi, którego członkowie zwani są eudystami.

Do tej pory tytuł doktora Kościoła przysługuje 35 świętym (w tym czterem kobietom), którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego”. W 1991 r. biskupi francuscy wsparli kandydaturę św. Teresy z Lisieux, którą doktorem Kościoła ogłosił sześć lat później św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję