Reklama

Jak się rodzą anioły?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W mojej rodzinie przeżywaliśmy ostatnio tragedię śmierci małego dziecka. Kuzynka urodziła bardzo chorego chłopczyka, który umarł po trzech dniach życia. Wszyscy ją pocieszali, mówiąc, że jej synek jest teraz aniołem w niebie. To pewnie cudownie wierzyć, że ten chłopczyk jest w gronie aniołów, ale czy tak jest naprawdę? Czy niewinne dziecko, które umiera, przestaje być człowiekiem i staje się aniołem? Jak się rodzą anioły, bo kiedy rodzi się człowiek, to pewnie od razu otrzymuje Anioła Stróża, więc chyba Bóg musi stwarzać ciągle nowych aniołów?
Mirka

Kiedy wędrujemy po naszych cmentarzach, pewnie mocno ściska nam serce widok grobów małych dzieci. Wierzymy, że skoro nie osiągnęły pełni swojej świadomości, nie popełniły ciężkiego grzechu i przez to są teraz w niebie. Na nagrobkach dzieci można jednak często spotkać napis typu: „Powiększył grono aniołów” czy „Spoczywaj w pokoju, kochany aniołku”. Rzeczywiście stajemy tu wobec pytania: Czy człowiek może stać się aniołem? W świetle nauki Kościoła nie jest to możliwe. Anioły to byty czysto duchowe, różniące się od człowieka swoją naturą i powołaniem. Są to, oczywiście, byty stworzone przez Boga, a więc nie są wieczne i mają swój początek, tak jak my, ludzie, mamy swój początek w historii stworzenia. One jednak żyją w bliskości Boga, w świecie duchów i choć mają swój początek, nie znamy ich końca. Aniołowie jako byty duchowe nie rodzą się jednak i nie umierają tak jak ludzie, którzy żyją na ziemi. Nie jest więc możliwe, aby małe dziecko, które umarło jako człowiek, zmieniło swoją istotę i stało się aniołem. Co innego znaczy użyte przez Ciebie stwierdzenie, że ten zmarły chłopczyk „jest w gronie aniołów”. Wierzymy, że przez swoją niewinność został on zbawiony i przebywa w niebie razem ze świętymi i razem z aniołami. Jest on już w Kościele zbawionych, ale jest człowiekiem, który osiągnął zbawienie. Mamy więc prawo po otarciu łez w związku ze śmiercią małych dzieci mieć olbrzymią nadzieję, że radują się one między aniołami i świętymi w niebie. Myślę, że w duchu tej nadziei możemy pozostać wierni tradycji ubierania zmarłych dzieci w białe ubranka i nasz ziemski ból powinno przenikać przynoszące ulgę przekonanie, że te małe istoty są już szczęśliwe u Boga.
A co w takim razie z aniołami? Co z ich liczbą i rodzeniem się nowych Aniołów Stróżów? Otóż nie można ludzkiej, ziemskiej miary przykładać do świata duchów, jakim są aniołowie. One są istotami niepoliczalnymi i jest ich mnóstwo. Pisał o tym m.in. św. Tomasz w „Sumie teologicznej”, w tomie o aniołach. Ten Doktor Anielski, jak nazywamy św. Tomasza, pisał, że „aniołowie jako jestestwa niematerialne istnieją w jakiejś wielkiej liczbie, i co do tego górują nad wszelką wielością materialną”. Bóg więc nie musi stwarzać nowego anioła, gdy rodzi się nowy człowiek. Aniołowie bowiem „górują nad wszelką wielością” ziemską i ludzką. Nie martw się więc, że kiedyś mogłoby komuś zabraknąć Anioła Stróża. Zachęcam natomiast do częstej modlitwy do aniołów stróżów. Ktoś doradził mi kiedyś, aby przed spotkaniem z drugim człowiekiem modlić się też do jego anioła stróża. Od kiedy to robię, jakoś milej i życzliwiej rozmawia mi się z ludźmi. Warto spróbować takiej modlitwy, zwłaszcza przed trudnymi rozmowami!

Na listy odpowiada ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki z Częstochowy.
Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary.
Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź.
Można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. prof. Andrzej Szostek

2026-07-21 19:20

[ TEMATY ]

śmierć

KUL/Mat.prasowy

Śp. ks. prof. Andrzej Szostek

Śp. ks. prof. Andrzej Szostek

W dniu 21 lipca 2026 roku zmarł ks. prof. Andrzej Szostek MIC - informuje archidiecezja lubelska.

profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

[ TEMATY ]

nowenna

św. Marta

Adobe Stock

Jezus i św. Marta

Jezus i św. Marta

Święta Marto, przyjaciółko Jezusa, kobieto wiary i ufności, patronko spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych, przychodzimy do Ciebie z naszymi troskami, lękami i cierpieniami. Ty doświadczyłaś bólu po śmierci brata Łazarza, a jednocześnie usłyszałaś z ust Chrystusa słowa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. Wstawiaj się za nami, abyśmy nawet w najciemniejszych chwilach nie tracili nadziei i ufali Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Biegną z Wrocławia do Maryi

2026-07-22 15:56

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy 6. Sztafetowej Pielgrzymki Biegowej Wrocław-Jasna Góra

Uczestnicy 6. Sztafetowej Pielgrzymki Biegowej Wrocław-Jasna Góra

Już po raz 6. z parafii pw. Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu-Jagodnie wyruszyła na Jasną Górę Sztafetowa Pielgrzymka Biegowa.

Potrwa dwa dni – pielgrzymi mają do przebiegnięcia 160 km, na nocleg zatrzymają się w gościnnym domu Sióstr Świętego Józefa w Kluczborku. Biegną zmieniając się co kilka kilometrów. Odpoczywają na rowerach i w jadących z nimi dwóch samochodach. Jako opiekun duchowy pielgrzymom towarzyszy ks. Kamil Motyka. – Biegniemy do Jasnogórskiej Mamy, by zanieść jej nasze troski, trudy dnia codziennego, ale też nasze radości. W Maryi jest nasze ukojenie i pokrzepienie. Biegniemy, aby się jej oddać na kolejny rok – mówi Zbyszko Roszko, inicjator biegowej pielgrzymki w parafii na Jagodnie. Tłumaczy, że dwudniowa pielgrzymka biegowa to szansa dla osób, które lubią ruch, a nie mają czasu i przestrzeni na dłuższą pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję