Reklama

Niedziela Świdnicka

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Przyjechałem, aby zyskać odpust

Mówił bp Marek Mendyk odwiedzając parafię Miłosierdzia Bożego w Świdnicy w dniu jej święta, w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

ks. Tomasz Zając

Świdnica ‑ Miłosierdzie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. kan. Tomasz Zając podczas odczytywania sprawozdania duszpastersko – gospodarczego

ks. kan. Tomasz Zając podczas odczytywania sprawozdania duszpastersko – gospodarczego

Spotkanie biskupa z wiernymi i duszpasterzami rozpoczęło się już w sobotę 23 kwietnia w o godzinie 15, kiedy wszyscy wspólnie modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego. Po krótkiej zachęcie do nieustawania w modlitwie, za Kościół i o zbawienie siebie i innych, pasterz diecezji spotkał się z radą parafialną, gdzie omówiono bieżące sprawy duszpasterskie i gospodarcze.

Cel wizyty

Tego samego dnia wieczorem bp Mendyk przewodniczył Mszy św., w czasie której wyjaśnił zgromadzonym, że nie tylko dlatego przybył do parafii, zobligowany przepisami prawa kanonicznego, które nakłada na biskupa obowiązek odwiedzenia danej parafii raz na pięć lat, ale przybył też dlatego, żeby zyskać odpust i pewną łaskę życia wiecznego.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pierwsza od lewej Alina Barć, jedna z katechetek w biskupim mieście, jest parafianką parafii Miłosierdzia Bożego

Pierwsza od lewej Alina Barć, jedna z katechetek w biskupim mieście, jest parafianką parafii Miłosierdzia Bożego

- To dzisiejsze święto kieruje naszą uwagę na miłosierdzie. Pamiętamy jeszcze to wszystko co się wydarzyło w Wielki Piątek, kiedy Jezus z wysokości krzyża przekazuje nam jako testament swoje przebaczenie. Umęczony i wyszydzony Jezus prosi o miłosierdzie dla zabójców. Jego otwarte ramiona, przebite serce, stają się powszechnym sakramentem tej ojcowskiej czułości Pana Boga, który ofiaruje wszystkim miłość i przebaczenie – akcentował.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk zachęcał do modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia

Bp Marek Mendyk zachęcał do modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia

Dalej mówił, że Jezusowe pozdrowienie do uczniów „Pokój wam” jest owocem zwycięstwa Jego miłości na grzechem i śmiercią. – Dziś także Jezus w imię miłości posyła każdego z nas, abyśmy przekazywali dar pokoju, który rodzi się z przebaczenia i darowania win. - Nie ma większej radości, gdy człowiek odchodzi od kratek konfesjonału w przekonaniu, że teraz już może iść tylko do nieba. Taka jest Boża moc i miłosierna miłość. Jest to nadzwyczajny dar, który z woli Chrystusa jest związany z sakramentem pokuty i pojednania – wyjaśniał.

Sprawozdanie proboszcza

Wcześniej ks. kan. Tomasz Zając przedłożył sprawozdanie wizytacyjne za ostatnie pięć lat. Proboszcz wspólnoty podkreślił duże rozmodlenie parafii, co się przejawia w pobożności eucharystycznej związanej z adoracją Najświętszego Sakramentu, która odbywa się przez cały dzień w każdą środę i przez całą noc w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Z rzeczy materialnych gospodarz parafii wymienił m.in. odnowienie drogi asfaltowej prowadzącej do kościoła, co znacznie poprawiło komfort i wygodę oraz przedstawił zaawansowanie prac przy budowie kościoła pomocniczego na osiedlu Kolonia.

Reklama

Ks. Zając podzielił się także sprawami trudnymi, wśród których dużym problemem są małżeństwa niesakramentalne. Z wyliczeń proboszcza wynika, że takich par na terenie parafii jest oficjalnie ponad 350.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Koncert parafialnego chóru „Misericordia” był podsumowaniem uroczystości odpustowych

Koncert parafialnego chóru „Misericordia” był podsumowaniem uroczystości odpustowych

Ze śpiewem na ustach

Przez całą niedzielę na każdej dopołudniowej Mszy św. bp Mendyk głosił słowo Boże. A wieczorem z racji odpustu, miejscowy chór "Misericordia" pod batutą Barbary Janas i przy współpracy z zaprzyjaźnionymi muzykami przygotowali koncert pieśni religijnych, które były przeplatane tekstami św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu.

2022-04-24 23:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk do osób konsekrowanych: - Jesteście sercem Kościoła

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

Dzień Życia Konsekrowanego

Katedra Świdnicka

ks. Marek Korgul

Objawienie Pańskie

ks. Mirosław Benedyk

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, prowadzące w Wałbrzychu Dom Pomocy Społecznej.

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, prowadzące w Wałbrzychu Dom Pomocy Społecznej.

O miłości, wierności i jedności w życiu zakonnym mówił bp Marek Mendyk do przedstawicieli osób konsekrowanych zgromadzonych w święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze świdnickiej.

Liturgię rozpoczęła procesja ze świecami, w której udział wzięli wszyscy zgormadzeni wierni w świątyni. Święto Ofiarowania Pańskiego szczególnie podkreśla, iż Chrystus stał się światłością świata, dlatego symbolika światła jest tego dnia w szczególnie eksponowana.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję