Reklama

Niech „Niedziela” zdobywa świat dla Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

W ubiegłym roku przeżywaliśmy 80. rocznicę ustanowienia diecezji częstochowskiej. W roku 1925 bowiem, kilka lat po odzyskaniu niepodległości naszej Ojczyzny, papież Pius XI ustanowił w niej nową organizację kościelną. Częstochowa, która cieszyła się własnym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, stała się dla ludu Bożego naszej ziemi centrum życia religijnego i duchowego. Mówiąc językiem posoborowym, zaistniał Kościół Częstochowski. Otrzymał swojego biskupa w osobie ks. Teodora Kubiny, który wnet ustanowił kurię, sąd biskupi i założył seminarium duchowne, wychowujące kapłanów. W pierwszym też roku swojej pasterskiej posługi założył tygodnik katolicki Niedziela. Nie wyobrażał sobie widocznie nasz pierwszy biskup możliwości prowadzenia wspólnoty wierzących do Boga bez dobrej, katolickiej prasy, i to łatwo dostępnej, towarzyszącej wiernym na co dzień. W tym roku mija 80 lat od zaistnienia tak potrzebnego dla rozwoju wiary i kultury tygodnika katolickiego. Bogu dziś za niego dziękujemy. Wczoraj uczyniliśmy to w czasie uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze, dziś, w Niedzielę Środków Społecznego Przekazu, czynimy to w naszych parafiach. W związku z tym zalecam w modlitwie wiernych tę intencję.

Narzędzie ewangelizacji

Gdy próbujemy sobie uświadomić rolę, jaką wypełnia ten tygodnik w naszym religijnym życiu, przychodzą na myśl słowa sługi Bożego Jana Pawła II, który pięć lat temu w podobnej sytuacji rocznicowej pisał do Redaktora Naczelnego Niedzieli: „To nie zbieg okoliczności, ale fakt świadczący o duszpasterskiej mądrości biskupa Teodora Kubiny, który zakładając ten tygodnik, widział w nim niezbędne narzędzie ewangelizacji. Pragnął, aby pismo docierało do rodzin i było dla wszystkich źródłem informacji, katechizmem i modlitewnikiem. Miało ono nieść pomoc duszpasterzom w misji kształtowania sumień. Wiadomo, że najpierw okupacja, a potem komunistyczne rządy przerwały wydawanie Niedzieli aż do roku 1981. Jakby na wynagrodzenie tych mrocznych lat pismo odrodziło się jako tygodnik ogólnopolski i cieszy się dobrym przyjęciem czytelników. Dziękuję Bogu za to, że wspiera swoją łaską to dzieło, które nieustannie się rozwija ku pożytkowi wiernych. Życzę, aby rozwój struktur i form zawsze szedł w parze z głębią treści. Niech Wasze pismo spełnia nadzieje, jakie pokłada w nim obecny Pasterz Archidiecezji Częstochowskiej, i niech skutecznie przekazuje kolejnym pokoleniom nowego tysiąclecia ponadczasowe wartości duchowe”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Źródło informacji

Niezwykłe to słowa Jana Pawła II Wielkiego, o którego wyniesienie na ołtarze ciągle się modlimy. W ich świetle chciejmy dostrzec wartości dobrej prasy katolickiej w konkrecie naszej Niedzieli.
Jest ona źródłem informacji o świecie i Kościele. Kościół, który jest naszą Matką, karmiącą nas zdrowym pokarmem i prowadzącą do nieba, istnieje w świecie i zdobywa ten świat dla Chrystusa. Trzeba nam zatem wiedzieć, co się w nim dzieje, owszem, iść z nim w stronę człowieka i ewangelizować świat, w którym żyjemy. Pan Jezus pyta w dzisiejszej Ewangelii swoich uczniów, za kogo uważają Go współcześni Mu ludzie. Apostołowie umieli dać poprawną odpowiedź. Znali sytuację, jaka panowała wokół osoby Chrystusa. Jednak Jezus nie przestał stawiać Apostołom pytań o znajomość Jego Osoby. Sama wiedza o sprawach związanych z religią, z Chrystusem i z Kościołem - to za mało. Chrystus chce, byśmy się całkowicie zaangażowali po Jego stronie. On szuka w nas wiary, przyjęcia nadziei zbawienia i utożsamiania się z Nim w Jego miłości Boga i bliźniego. „A wy za kogo Mnie uważacie?” - pyta swoich uczniów. Pytanie to dotyczy każdego z nas. Odpowiedź winna być bardzo osobista. „Wielbić Boga - to dać Mu miejsce w świecie, w swoim życiu, pozwolić Mu wejść w nasze czasy i nasze działania” - przypomniał nam Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie ostatniej podróży apostolskiej do Niemiec.

Reklama

Prowadzić na głębię

Tygodnik Niedziela nie tylko jest źródłem informacji o Kościele i świecie. Jego zadaniem jest prowadzić nas na głębię Bożego Objawienia. Św. Piotr - mówi dzisiejsza Ewangelia - wierzył w Jezusa i, wydawałoby się, dobrze Go znał, ale jednak wnet okazało się, że jego wiara nie była wcale doskonała. Nie rozumiał tego, że Jezus odkupi nas za cenę śmierci krzyżowej i dopiero potem swojego zmartwychwstania. Jezus zgromił Piotra surowo za to, że Go chciał odwieść od krzyża. Nazwał kusicielem i objawił nam, że trzeba Go znać w całej głębi prawdy o Krzyżu i Zmartwychwstaniu. Konieczne jest zatem zaangażowanie się w Jego życie. Wymaga On z naszej strony dźwigania krzyża na co dzień. Żąda od nas ciągłego wzrastania w wierze, modlitwie, głębi wewnętrznej w podchodzeniu do życia. Trzeba nam zatem na wszystko patrzeć oczami samego Chrystusa i następnie dzielić się swoją wiarą, nadzieją i miłością z drugimi.

Katechizm i modlitewnik

Ojciec Święty Jan Paweł II pokazuje, że wartością Niedzieli jest właśnie to, iż ona była i jest dla ludzi katechizmem i modlitewnikiem, przekazicielką wartości duchowych i narzędziem ewangelizacji. Oby tak wciąż było. Oby tak było obecnie. W ciągu całej swej 80-letniej historii Lud Boży naszej ziemi brał do rąk Niedzielę i czerpał stamtąd prawdziwą wiedzę o Bogu, człowieku i Kościele, a przede wszystkim uczył się modlitwy, sumienia. Czerpał z niej umiejętność podchodzenia do bliźnich, a także miłości Ojczyzny. Uczył się tego wszystkiego w duchu Matki Bożej, której podobizna widnieje na pierwszej stronie każdego numeru Niedzieli, przypominając w ten sposób Jej macierzyńską obecność.

W każdej rodzinie

Nie znajduję dość słów, żeby Was zachęcić do czytania naszej Niedzieli. Winna ona naprawdę być kimś bliskim dla każdej rodziny. Chciałoby się powtarzać po wiele razy: naprawdę każdej katolickiej rodziny. Czytając Niedzielę, a choćby tylko przeglądając, będziemy mieć kontakt z nadprzyrodzonością, po prostu z żywym Bogiem. Będzie ona tworzyć w naszym domu klimat wiary, przywiązania do Kościoła, miłości do drugiego człowieka, poświęcenia dla Ojczyzny. Odnowiliśmy niedawno Jasnogórskie Śluby Narodu, w których aż cztery fragmenty dotyczyły wierności Bogu, Chrystusowi i Kościołowi w porządku życia małżeńskiego i rodzinnego. Czy w dzisiejszych czasach zagrożenia fundamentalnych wartości rodziny istnieje ważniejsza sprawa nad troskę o rodzinę? Niedziela stosująca słowo Boga żywego do konkretnych warunków życia Polaków, wnikająca w ich cierpienia i palące problemy, owszem, w swej wersji Niedziela Częstochowska poruszająca sprawy najbardziej nasze - niesie nam Chrystusa jako Emmanuela, Boga z nami, Boga przy nas i w nas. Niech więc Niedzieli nie brakuje w żadnym katolickim domu. Proszę, żeby zamożniejsi dzielili się z uboższymi darem słowa Bożego zawartego w tej katolickiej prasie. Osłońmy się w ten sposób przed zgubnym wpływem świata gorszącej, niszczycielskiej prasy i innych mediów. Umiejmy wybierać, rozróżniać duchy - jak mówi św. Jan Apostoł (por. 1 J 4, 1). Brońmy dzieci i młodzież, a także i starszych przed pornografią, która naprawdę niszczy sumienia. Nie możemy zapominać przestróg wypowiedzianych do nas przez Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1987 r.: „Mówię do każdego i do każdej: nie niszcz siebie! Nie wolno Ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie (...). Szkodzisz Twojej rodzinie, Twoim dzieciom”. Ojciec Święty mówił to głównie odnośnie do spraw związanych z alkoholizmem, który tak bardzo dotkliwie wyniszcza nasz naród, ale jego słowa dotyczą w ogóle niszczenia sumień również przez szkodliwą działalność niemoralnych mediów. Wyniszcza też, powiedzmy sobie prawdę, przez grzech zaniedbania w korzystaniu z dobrych, budujących duchowo i moralnie mediów.
Dziś, w Niedzielę Środków Społecznego Przekazu, wraz z całym Kościołem błagamy Boga o łaskę zrozumienia formacyjnego i ewangelizacyjnego wymiaru wszelkich mediów.

Wdzięczność

Pozwólcie na koniec, że zwrócę się ze słowem ogromnej wdzięczności do Redaktora Naczelnego naszej Niedzieli, który obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swojej gorliwej służby Kościołowi powszechnemu i częstochowskiemu w dziedzinie mediów i w ogóle wydawnictw książki religijnej. Modlimy się o potrzebne dary Ducha Świętego dla niego i dla jego współpracowników duchownych i świeckich. Tak jest, również świeckich. Tych jest bardzo wielu i pracują apostolsko z poświęceniem w redakcji i administracji. Bogu niech będą dzięki za nich. Błogosławię wszystkim Dobrodziejom naszej katolickiej prasy i, oczywiście, wszystkim Czytelnikom i Współpracownikom. Czytajcie Niedzielę, więcej - współpracujcie aktywnie z Niedzielą. Błagam Matkę Najświętszą Częstochowską, Patronkę naszego tygodnika i Główną jego Redaktorkę, aby nas - jak tego chciał obecny Papież Benedykt XVI - miała zawsze przy sobie, w swojej szkole, i uczyła nas wiary w Chrystusa i Jego Kościół.
Wrzesień i październik są miesiącami rozpoczynania. Życzę zatem umiłowanym Dzieciom i Młodzieży dobrodziejstwa łaski Bożej na ten czas pracy i zmagań z samym sobą. Nawołuję młodzież do otwarcia umysłów na słowo Boże w katechizacji. Błogosławię Nauczycielom i Katechetom. W tym kontekście jednak pragnę przypomnieć, że katechizacja obowiązuje wszystkich. Jest ona związana z chrztem św., którego moc w nas ciągle chce się rozwijać i potęgować przez kontakt ze słowem Bożym i życie sakramentalne. Potrzebna jest więc - powtarzam z całym przekonaniem - konieczna jest katechizacja dorosłych. Brak czasu nie pozwala nieraz starszym, zapracowanym ludziom na formalne dokształcanie się przy parafii, ale może je zastąpić słuchanie katolickich rozgłośni i czytanie prasy katolickiej. Mamy bliskie nam rozgłośnie - Radia Fiat i Jasna Góra. Mamy drogiego osiemdziesięciolatka - Tygodnik Katolicki Niedziela. Niech nam żyje Niedziela i zdobywa świat dla Boga. Niech Matka Boża, „Niedzielna” Patronka, wspiera nasz tygodnik.
Z głębi serca polecam wszystkich Matce Bożej Częstochowskiej, Patronce Niedzieli.

Częstochowa, 17 września 2006 r.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

[ TEMATY ]

edukacja

Ministerstwo Edukacji

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Projektowane zmiany w organizacji lekcji religii

CZYTAJ DALEJ

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Weigel, który napisał m.in. biografię polskiego papieża zatytułowaną "Świadek nadziei", wziął w poniedziałek udział w dyskusji w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję