Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Spotkanie religii świata

W dniach 4 i 5 września w Asyżu odbyło się spotkanie przedstawicieli religii świata. Do jego uczestników posłanie skierował również Ojciec Święty.
W trakcie zgromadzenia odbyło się 16 dyskusji panelowych. Kard. Józef Glemp przewodniczył pierwszej z nich: Asyż 1986-2006 - z udziałem przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia, judaizmu, islamu i buddyzmu. Świeckości natomiast poświęcona była debata prowadzona przez kard. Paula Pouparda z udziałem m.in. bp. Vincenzo Paglii - duchowego opiekuna Wspólnoty św. Idziego, która zorganizowała obecne spotkanie. O Eurafryce, czyli koniecznej współpracy między Europą a Afryką, dyskutowali m.in. prezydent Burkina Faso - Blaise Compaoré i Abuna Paul - patriarcha Kościoła koptyjskiego z Etiopii. Tematami pozostałych dyskusji były: Rodzina i religie; Pragnienie Boga, prośba o pokój; Cywilizacja współżycia w czasach wojny; Przyszłość Libanu i 1986-2006: budowa pokoju i solidarności jest możliwa.
O profetyzmie Jana Pawła II rozmawiali m.in. kard. Walter Kasper i rabin René Samuel Sirat z Konferencji Rabinów Europy. Założyciel ruchu Arka Jean Vanier i anglikański biskup Londynu Richard Chartres uczestniczyli w dyskusji nt. Miłość Boga, miłość bliźniego. Globalizacji solidarności poświęcony był panel z udziałem m.in. kard. Crescenzio Sepe z Neapolu oraz przedstawicieli rządów Włoch i Argentyny.
Spotkanie zakończyło się 5 września modlitwą o pokój. Każda z religii spotkała się na niej w odrębnym miejscu. Chrześcijanie zgromadzili się w katedrze św. Rufina. Po procesjonalnym przejściu wszyscy zebrali się na Piazza del Comune, gdzie przekazali sobie wzajemnie pocałunek pokoju. Następnie przeszli na plac św. Franciszka, gdzie w obecności prezydenta Włoch Giorgio Napolitano spotkanie zakończono. Uczestnicy wystosowali wspólny apel do całego świata, z którego przebijało pragnienie pokoju.

Francja

Plac Jana Pawła II


Paryski plac przed katedrą Notre Dame od 3 września nosi imię Jana Pawła II. Uroczystego aktu zmiany nazwy dokonano w obecności mera stolicy Francji Bertranda Delanoe, arcybiskupa Paryża André Vingt-Trois oraz nuncjusza apostolskiego we Francji Fortunato Baldellego.
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z napisem: „Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II”. Na tablicy umieszczono również daty urodzin i śmierci Papieża Polaka (1920-2005) oraz lata pontyfikatu (1978-2005).
Abp Vingt-Trois przypomniał wielotysięczne tłumy, jakie zebrały się pod katedrą Notre Dame na wieść o śmierci Jana Pawła II w kwietniu ubiegłego roku. Przypomniał także, że dla Francji, tradycyjnie określanej „pierwszą córą Kościoła”, katedra Notre Dame jest niezwykle ważnym miejscem - nie tylko jako „symbol katolicyzmu”, ale także jako „żywy element naszej pamięci narodowej i wspólnego dziedzictwa kultury”.
Mer Paryża - Bertrand Delanoe w swoim wystąpieniu nazwał Jana Pawła II m.in. kluczową postacią naszych czasów, bohaterem wolności i człowiekiem pokoju.
O tym, że plac przed katedrą Notre Dame będzie nosił imię Jana Pawła II, zadecydowała w czerwcu br. Rada Miasta Paryża. Podejmując tę decyzję, złamała obowiązującą dotąd zasadę, że dopiero w pięć lat po śmierci danej osoby można nazwać jej imieniem plac lub ulicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szwajcaria

Zakończenie jubileuszu Gwardii Papieskiej

Zostały zakończone trwające przez cały rok oficjalne uroczystości jubileuszowe z okazji 500-lecia Gwardii Szwajcarskiej. Ostatnim ich punktem była uroczysta Msza św., sprawowana 3 września w Bissone w szwajcarskim kantonie Ticino, oraz parada gwardzistów w strojach historycznych. W tej byłej twierdzy koło Naters do końca roku powstanie muzeum poświęcone dziejom papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Głównym punktem jubileuszowych uroczystości Gwardii Szwajcarskiej była Msza św., którą 6 maja w Bazylice św. Piotra odprawił Papież Benedykt XVI dla obecnych i byłych gwardzistów szwajcarskich oraz ich rodzin. Tego samego dnia odbyła się też ceremonia zaprzysiężenia nowych rekrutów oraz spotkanie towarzyskie w zamku św. Anioła i fajerwerki w barwach uniformów gwardzistów.
W oryginalny sposób jubileusz uczcili byli gwardziści. 75 z nich przez 28 dni przeszło liczącą 723 km trasę ze Szwajcarii do Rzymu, którą przed 500 laty przebyło 150 żołnierzy. Byli gwardziści szwajcarscy wkroczyli 6 maja do Rzymu przez bramę na Piazza del Popolo.

Reklama

Kard. Miloslav Vlk, metropolita Pragi, w ostrych słowach skrytykował kontrowersyjną trasę koncertową gwiazdy muzyki pop Madonny pod hasłem Confessions. „Zarabia się miliony na deptaniu wartości chrześcijańskich” - powiedział kard. Vlk 1 września w Pradze. Jego zdaniem, piosenkarka nadużywa symboli chrześcijańskich, by ośmieszyć wiarę, a jej megashow są dla chrześcijan nie do przyjęcia.
Ze szczególną krytyką spotkała się piosenka Live to tell, którą Madonna śpiewa, przybierając na krzyżu wyłożonym lusterkami pozę ukrzyżowanego Jezusa. W tle pokazywane są fotografie chorych dzieci afrykańskich.

Kard. Miloslav Vlk jest jednym z najbardziej znanych czeskich duchownych. W 1968 r. w komunistycznej Czechosłowacji przyjął święcenia kapłańskie. Władze utrudniały mu pracę duszpasterską. W 1978 r. nawet jej zabroniły. Pracował, myjąc okna i jako archiwista w banku. Po bezkrwawej rewolucji został biskupem czeskich Budziejowic, a w 1991 r. - metropolitą Pragi. Ma 74 lata.

Indie

Tysiące ludzi różnych wyznań i religii złożyły hołd bł. Matce Teresie z Kalkuty w dziewiątą rocznicę jej śmierci, przypadającą 5 września. Według s. Nirmali, następczyni Błogosławionej, jej przesłanie może być światłem w trudnych konfliktach, do jakich od dawna dochodzi w Indiach między chrześcijanami a hinduskimi ekstremistami. W rocznicę śmierci metropolita Kalkuty abp Lucas Sirkar odprawił uroczystą Mszę św. w domu generalnym Misjonarek Miłości w tym mieście.

Papua-Nowa Gwinea

W Papui-Nowej Gwinei zabito katolickiego zakonnika - 40-letniego br. Augustine Taiwa, bonifratra, koordynatora kursów duszpasterskich w Istytucie św. Franciszka Ksawerego w Bomana.
Zajście miało miejsce 28 sierpnia wieczorem w stolicy kraju Port Moresby, jednak dopiero 2 września informację tę podała agencja Fides.
Br. Taiwa został ugodzony w głowę metalowym prętem, gdy prowadził samochód. Zdaniem świadków, br. Augustine kierował pojazdem z otwartym oknem, jadąc powoli ze względu na spory ruch na ulicy, gdzie prowadzony jest handel.
Napastnik i jego dwóch wspólników są znani policji, a ich ujęcie jest tylko kwestią czasu - zapewnił przedstawiciel miejscowych władz.

Kolumbia

Grupa Kolumbijczyków zainicjowała Operację Kolbe. Jej uczestnicy, wzorując się na postawie św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz, chcą zajmować miejsce osób porwanych przez rebeliantów. Poszukiwanych jest 4015 wolontariuszy.
Inicjatywa opiera się na słowach Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13).
Z twórcami Operacji Kolbe można skontaktować się za pośrednictwem operacionkolbe@hotmail.com.

Tydzień na świecie

Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich pielgrzymowali do sanktuarium maryjnego w Aylesford w Kencie. Jednym z elementów spotkania, na które przybyło także wielu Polaków pracujących w Anglii od niedawna, było odnowienie Ślubów Jasnogórskich. 54. doroczna pielgrzymka Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii przebiegała pod hasłem Maryja źródłem nadziei dla ubogich. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol.

O. Mauro Jöhri ze Szwajcarii został wybrany nowym przełożonym generalnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe 6 lat.

Sytuacji rodziny w Europie Środkowej i Wschodniej poświęcony był 10. Międzynarodowy Kongres „Renovabis”, przebiegający pod hasłem: Forma życia - rodzina. Problem przyszłości dla Europy. W kongresie wzięło udział ponad 300 delegatów z 24 krajów europejskich.

Zarząd zamku na Hradczanach przekazał archidiecezji praskiej katedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha. W ten sposób Kościół po 52 latach stał się na nowo właścicielem tej jednej z najważniejszych świątyń w Republice Czeskiej.

Prezydent Niemiec Horst Köhler podczas berlińskich obchodów Dnia Stron Ojczystych poparł środowiska niemieckich przesiedleńców w staraniach o budowę centrum dokumentującego przesiedlenia.

W Czechach powstał rząd tymczasowy: prezydent Vaclav Klaus oficjalnie powołał mniejszościowy rząd kierowany przez szefa centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirka Topolanka. Będzie on kierował Radą Ministrów do czasu przyspieszonych wyborów wiosną 2007 r.

Staraniem miejscowych Polaków i dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, w Stryju na Ukrainie rozpoczął działalność Dom Polski.

Na cmentarzu wojennym w Miednoje obchodzono uroczyście 6. rocznicę jego powstania. Mszę św. odprawił duszpasterz policji bp Marian Duś.

Kreml nadal tłumi prawdę o Biesłanie: milicja rozpędziła w Moskwie i Petersburgu nieoficjalne próby upamiętnienia 2. rocznicy tragedii i skonfiskowała cały nakład raportu podważającego oficjalną wersję wydarzeń w Biesłanie.

W chińskiej prowincji Fujian we wsi Yutouchang zburzono zbudowaną w lipcu br. świątynię katolicką, gdyż, zdaniem lokalnych władz, „zagrażała ona bezpieczeństwu” miejscowej społeczności. Wspólnota podziemnego Kościoła katolickiego przez wiele lat gromadziła pieniądze na budowę świątyni. Policja zapowiedziała, że niebawem taki sam los spotka będący w stanie budowy kościół położony w sąsiedniej wsi. Wspomniana akcja odbyła się w asyście ok. 500 policjantów i urzędników, pobitych zostało kilka osób, które próbowały zapobiec zniszczeniu kościoła.

Władze Libanu zamierzają złożyć skargę na Izrael za użycie wobec ludności cywilnej bomb kasetowych, co jest zakazane przez konwencję genewską.

Przedstawiciele życia religijnego i świata polityki w Niemczech porozumieli się w Münster w sprawie wspólnych działań na rzecz Bliskiego Wschodu. Celem tej inicjatywy - DINO - jest przyczynianie się do zrozumienia skomplikowanych stosunków w tym regionie i poszukiwanie pokojowych rozwiązań.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W Instytucie Teologicznym w Łodzi, uczelni afiliowanej do Akademii Katolickiej w Warszawie, studiują studenci motywowani potrzebą pogłębienia swojej wiedzy i wiary w Boga, nie wykluczając możliwości przyszłej pracy nauczyciela religii.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję