Reklama

Kościół

Gniezno/Pola Lednickie: wraca Lednica i Jutrznia Lednicka

W pierwszą sobotę czerwca (4 czerwca) na Polach Lednickich odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem: „Na krańce świata”.

[ TEMATY ]

Lednica

abp Wojciech Polak

Lednica 2000

Materaiał organizatorów

Po pandemicznej przerwie wraca też Jutrznia Lednicka. Tego dnia rano, razem z Prymasem Polski, młodzi modlić się będą przy relikwiach św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej.

„Z radością dołączam się do zaproszenia skierowanego przez Ojców Dominikanów i Stowarzyszenie Lednica 2000 do udziału w XXVI Spotkaniu Młodych, które odbędzie się 4 czerwca 2022 r. pod hasłem: NA KRAŃCE ŚWIATA” - pisze w zaproszeniu abp Wojciech Polak.

„Po przerwie związanej z pandemią wracamy również do wspólnej modlitwy w katedrze gnieźnieńskiej. Niech spotkanie na jutrzni, u źródeł chrzcielnych Polski, przy relikwiach św. Wojciecha, będzie dla nas w tym roku okazją do podziękowania za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, pasterza świętowojciechowej diecezji”.

„Cieszę się, że bazylika prymasowska w Gnieźnie i Lednickie Pola ponownie zapełnią się młodzieżą i oczekując na spotkanie z serca błogosławię” - pisze Prymas.

Podziel się cytatem

Reklama

Jutrznia Lednicka rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 9.00. Do uczestnictwa zaproszona jest młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także grupy udające się na Lednicę i chcące wcześniej pokłonić się patronowi Polski. Z młodymi jak zawsze modlić się będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Po zakończeniu nabożeństwa dominikanie przewiozą relikwie św. Wojciecha na Pola Lednickie, gdzie będą towarzyszyć młodym podczas całego czuwania.

Tegoroczny apel poprowadzi charyzmatyczny duszpasterz, dominikanin o. Tomasz Nowak. Organizatorzy zapraszają również Ukraińców. U źródeł chrzcielnych Polski młodzież będzie tańczyć i śpiewać na chwałę Bożą oraz prosić o pokój w Ukrainie i całym świecie.

2022-04-27 18:21

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na krańce świata

[ TEMATY ]

Lednica

Lednica 2000

Mat.prasowy

Pod hasłem „Na krańce świata” 4 czerwca, czyli dzisiaj na Polach Lednickich odbywa się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Symbolem tegorocznego spotkania będzie różaniec. O wydarzeniu opowiada tegoroczny duszpasterz spotkania o. Tomasz Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję