Reklama

Watykan - Niemcy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Tylko Chrystus może zaspokoić pragnienia serca

Reklama

27 sierpnia br. rozważania przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Benedykt XVI poświęcił postaciom św. Moniki i jej syna św. Augustyna.
Papież powiedział m.in.: „Wspominamy dziś, 27 sierpnia, św. Monikę, a jutro wspominać będziemy jej syna, św. Augustyna: ich świadectwa mogą być wielką pociechą i pomocą dla wielu rodzin, także i w naszych czasach. Monika, urodzona w Tagaście (dzisiejsza Algeria), w rodzinie chrześcijańskiej, przeżywała w sposób przykładny swe powołanie żony i matki, pomagając mężowi Patrycjuszowi odkrywać piękno wiary w Chrystusa oraz siłę ewangelicznej miłości, zdolnej zwyciężyć zło dobrem. Po jego przedwczesnej śmierci Monika poświęciła się z odwagą opiece nad trojgiem dzieci, w tym i nad Augustynem, który początkowo dał się jej we znaki swoim dość buntowniczym temperamentem. Jak powie o tym później sam Augustyn, matka zrodziła go dwa razy; ten drugi - wymagał długiej duchowej udręki, na którą złożyły się modlitwa i łzy, lecz ukoronowała go w końcu radość, że nie tylko przyjął on wiarę i otrzymał chrzest, ale oddał się całkowicie na służbę Chrystusowi. Ileż trudności i dziś występuje w stosunkach rodzinnych i jak wiele matek smuci się, że ich dzieci obierają błędne drogi! Monika, niewiasta mądra i mocna w wierze, wzywa je, by nie upadały na duchu i nie ustawały w misji żon i matek, zachowując niewzruszoną ufność w Bogu i wytrwale trzymając się modlitwy”.
Po modlitwie Benedykt XVI pozdrowił przybyłych do Castel Gandolfo pielgrzymów. Po polsku Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i 50-lecie Ślubów Jasnogórskich. Został odnowiony ten akt oddania, z którego narodziło się wiele dóbr duchowych. Niech nadal inspiruje wszystkie dzieci Kościoła w Polsce. Matce Bożej zawierzam duchowieństwo i wiernych. Niech Wam Bóg błogosławi!”.

Benedykt XVI przed Boskim Obliczem

1 września br. Benedykt XVI przebywał w Manoppello, w środkowych Włoszech. Modlił się w sanktuarium, gdzie według legendy znajduje się chusta, na której odcisnęło się Oblicze Chrystusa, a następnie wygłosił katechezę o „szukaniu oblicza Boga”.
W kościele Ojciec Święty spotkał się z duchowieństwem diecezji i modlił się w milczeniu przed wizerunkiem Chrystusa. Po kilkuminutowej adoracji relikwii podszedł bliżej i z wyraźnym przejęciem wpatrywał się w Boskie Oblicze.
„Niechaj Pan pomoże wam coraz lepiej poznawać Swe oblicze i w ten sposób zobaczyć Ojca!” - to życzenie Benedykt XVI wpisał do księgi gości sanktuarium.
W darze Papież otrzymał kopię Świętego Oblicza, wykonaną przez s. Blandinę Schlömer. Następnie wyszedł ponownie przed świątynię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Bertone otrzymał we śnie błogosławieństwo Jana Pawła II

W czasie pożegnalnej konferencji prasowej w Genui ustępujący arcybiskup tego miasta kard. Tarcisio Bertone, który od 15 września obejmie obowiązki sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, ujawnił, że otrzymał we śnie błogosławieństwo Jana Pawła II na to nowe stanowisko.
„W nocy z 15 na 16 sierpnia ukazał mi się we śnie Papież Jan Paweł II, w podeszłym wieku, ale pogodny. Rozmawialiśmy o młodzieży i powiedziałem mu, że Światowe Dni Młodzieży to najpiękniejsza jego inicjatywa - relacjonował kardynał. - Opowiedziałem mu potem o moim nowym stanowisku sekretarza stanu i poprosiłem o błogosławieństwo. Jan Paweł II odpowiedział: «Z przyjemnością». Ukląkłem, otrzymałem jego błogosławieństwo i zbudziłem się szczęśliwy” - wyznał purpurat.
Kard. Bertone opowiedział ten sen wcześniej Benedyktowi XVI, który odrzekł: „Z błogosławieństwem Papieża Jana Pawła II nie masz się czego lękać i możesz spokojnie podjąć swe nowe zadanie”.

Korespondencja z Regensburga

„Tu jestem naprawdę w domu”

Ks. Cezary Chwilczyński

Tak Papież Benedykt XVI mówi o swojej ukochanej Bawarii. Tu spędził dzieciństwo, młodość, tu był profesorem teologii w Regensburgu i wreszcie biskupem Monachium. W Regensburgu znajduje się dom Papieża. Związki Benedykta XVI z tym historycznym miastem zaczęły się w 1964 r., kiedy to jego brat ks. Georg Ratzinger został szefem chóru katedralnego. Na początku Georg (ur. 1924 r.), wraz z siostrą Marią (ur. 1921 r.), zamieszkał w pobliżu katedry w domu diecezjalnym. Maria opiekowała się domem Georga, a młody ks. prof. Joseph Ratzinger często ich odwiedzał. Te spotkania rodzinne ubogacały spacery i wspólne wycieczki rodzeństwa.
W 1969 r. ks. Joseph Ratzinger dostaje propozycję wykładów na Uniwersytecie w Regensburu. Nie zastanawia się długo, a perspektywa atmosfery spotkań rodzinnych z bratem i siostrą przynagla go do wyjazdu z Tubingen, gdzie do tej pory wykładał.
Swoje spotkanie z Regensburgiem rozpoczyna od przygody z policją. Kiedy w październiku 1969 r. ks. Joseph Ratzinger przeprowadza się na nowe miejsce, zaprzyjaźniony z nim dyrektor szkoły w Schwarzwaldzie postanawia mu pomóc i swym małym samochodem przewozi wszystkie jego rzeczy. Oczywiście, samochód jest całkowicie wypełniony bagażami, co nie uszło uwadze policjanta na rogatkach Regensburga. Pasażerowie chyba musieli wzbudzać współczucie, bo po krótkiej rozmowie policjant zawołał: „Jedźcie w imię Boże dalej”, i pojechali.
Po roku pobytu w tym mieście ks. prof. Joseph Ratzinger podejmuje decyzję o budowie domu na peryferiach miasta w dzielnicy Pentling. Tu zamieszkuje z siostrą, a ich częstym gościem jest brat Georg. Do dziś w książce meldunkowej w Pentling zameldowany jest obecny Papież.
Z czasem wynajęto jedno piętro dla starszego małżeństwa, a jedno zawsze czekało na swojego lokatora, który w 1977 r. przeprowadził się do Monachium po papieskiej nominacji na biskupa tego miasta. Ale nawet wówczas, gdy pracował jako prefekt watykańskiej Kongregacji, kard. Ratzinger kilka razy w roku odwiedzał swoje rodzinne strony. Codziennie rano w pobliskim Domu Studenckim św. Pawła, należącym do ojców pasjonistów odprawiał Msze św. w małej kaplicy, po której jadł skromne zakonne śniadanie i każdego dnia odwiedzał wówczas grób rodziców. W 1974 r. rodzeństwo postanawia ekshumować z Traustein zmarłych rodziców (w 1959 r. zmarł ojciec, a w 1963 r. - matka) i pochować ich na cmentarzu Zigetdorf. W tym rodzinnym grobie pochowana została później siostra Maria, która 2 listopada 1991 r. zmarła na zawał serca.
Od 1994 r. brat obecnego Papieża przeszedł na emeryturę, oddając funkcję szefa chóru katedralnego w Regensburgu. Zamieszkał wówczas w pobliżu katedry w starym bawarskim domu kanoników katedralnych z XVIII wieku. To w tym domu dowiedział się, że brat Joseph został papieżem. I w tym właśnie domu 13 września spotka się ze swoim bratem Benedyktem XVI na obiedzie. Papieżowi zwykle towarzyszy jednak spore grono dostojników watykańskich, a więc biskup Regensburga zastanawiał się, gdzie oni spożyją posiłek, bowiem spotkanie braci ma być ich prywatnym czasem. I wpadł na pomysł, że skoro dom ks. Georga mieści się naprzeciwko gminy żydowskiej, to może tam? Zadzwonił do przewodniczącego gminy Hansa Rosengolda, który podobnie jak i cała gmina żydowska propozycję bp. Gerharda L. Müllera przyjął z euforią. Cały posiłek będzie koszerny, bowiem w kuchni w synagodze tylko taki może być przygotowany. Po raz pierwszy chyba w historii orszak papieski podejmowany będzie koszernym posiłkiem przez biskupa goszczącego Papieża w swojej diecezji.
W Regensburgu nawiązały się też szczególne przyjaźnie obecnego Papieża, jak choćby z rodziną Richardi. Od lat chrzcił dzieci, wnuki swojego przyjaciela i uczestniczył w ważnych wydarzeniach rodzinnych. Reinhard Richardi - przyjaciel Papieża opowiada, jak przed kilku laty pojechał do Rzymu. Tam wybrał się wieczorem do restauracji na kolację z kard. Ratzingerem. Właściciel lokalu na koniec podszedł do nich i powiedział do kardynała: - Ty będziesz następnym papieżem. Kardynał odpowiedział: - Piano, piano. - A jednak miał rację ten restaurator - wspomina Richardi.
Benedykt XVI przybędzie do swojego rodzinnego miasta, z którym łączy go tak wiele wspomnień. Oczekiwać go tu będzie, jak obliczają organizatorzy, blisko 400 tys. wiernych. Msze św. koncelebrować będzie 600 księży. 16-metrowy krzyż z drewna i stali, który już dziś góruje nad miejscem spotkania Benedykta XVI z rodakami, pozostanie na pamiątkę.
Kiedy 1 września spotkałem się przy willi Papieża w dzielnicy Pentling (Bergstrasse 6) z biskupem Regensburga Gerghardem L. Müllerem, uświadomił mi fakt, który nabiera szczególnego znaczenia - otóż ostatni raz Papież gościł w Regensburgu dokładnie 1000 lat temu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oni już wyciągają do nas ręce

2024-11-10 14:27

Magdalena Lewandowska

Pod pomnikiem złożono też symboliczne białe róże.

Pod pomnikiem złożono też symboliczne białe róże.

Na cmentarzu parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu modlono się w intencji dzieci utraconych i ich rodziców.

Uroczystościom przy pomniku poświęconym dzieciom nienarodzonym przewodniczył bp Maciej Małyga. – Ci, których na jakiś czas utraciliśmy, oni już żyją w Bogu. Ponieważ te dzieci odeszły bez żadnego zła, w całkowitym dobru, to mamy pewność wiary, że nic im nie brakuje i tylko my jesteśmy obarczeni tęsknotą, bólem i pragnieniem spotkania. Dla tych, którzy są w Bogu, nie ma czasu oczekiwania. Przeżywają to tak, jakby już wyciągali do nas ręce i zapraszali do spotkania, które nastąpi w domu naszego Ojca – mówił bp Małyga. Przypomniał, że nie ma potrzeby modlić się za dzieci nienarodzone, bo one dostąpiły już Nieba: – Ale chcemy za nie w modlitwie dziękować i prosić w intencji zbolałych rodziców. Powierzamy Bogu ich żal, tęsknotę i cierpienia, które przeżywają.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: co rozumiem przez słowa - "mój Bóg"?

2024-11-08 13:56

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Prorok Eliasz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Zawołał ją i powiedział: «Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił». Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał za nią i rzekł: «Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba!» Na to odrzekła: «Na życie Pana, Boga twego! Już nie mam pieczywa – tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy». Eliasz zaś jej powiedział: «Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i przynieś mi! A sobie i swemu synowi zrobisz potem. Bo tak mówi Pan, Bóg Izraela: Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię» Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień. Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się, zgodnie z obietnicą, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.
CZYTAJ DALEJ

Singapur: napad na kapłana odprawiającego Mszę Świętą

2024-11-10 17:35

[ TEMATY ]

ksiądz

napad

nóż

Singapur

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Singapuru kard. William Goh odwiedził dziś w szpitalu ks. Christophera Lee, który został wczoraj pchnięty nożem podczas odprawiania Mszy św. w kościele św. Józefa w Bukit Timah w Singapurze. Kardynał poprosił o modlitwę zarówno za księdza, jak i napastnika - poinformowano w mediach społecznościowych.

Ks. Christopher Lee został wczoraj wieczorem zaatakowany nożem w katedrze św. Józefa przez osobę, która w przeszłości dopuszczała się przestępstw narkotykowych. Podejrzany, 37-letni Singapurczyk notowany za poważne uszkodzenia ciała i przestępstwa narkotykowe, został rozbrojony przez obecnych wiernych, a następnie aresztowany przez funkcjonariuszy policji - informuje agencja AsiaNews.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję