Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r.

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej.
Królowo Polski, przyrzekamy!

Ks. Wacław Depo biskupem zamojsko-lubaczowskim

Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI ks. dr Wacław Depo, rektor seminarium w Radomiu, został mianowany w sobotę 5 sierpnia 2006 r. biskupem zamojsko-lubaczowskim. Papież przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa diecezji Jana Śrutwy, złożoną ze względu na stan zdrowia.
Ingres nowego ordynariusza zamojsko-lubaczowskiego do katedry odbędzie się 9 września o godzinie 11.00. Biskup Nominat jako swoją dewizę przyjął słowa: „Ad Christum Redemptorem hominis” (Ku Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka), zaczerpnięte z pierwszej encykliki Jana Pawła II (Redemptor hominis, 7).
Biskup Nominat jest doktorem teologii dogmatycznej. Urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu k. Radomia, w rodzinie robotniczej. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 r. w Sandomierzu z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego. Bezpośrednio po nich był wikariuszem w parafii Stromiec k. Białobrzegów Radomskich.
W latach 1980-84 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1980 r. uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej, dwa lata później licencjat, a w 1984 r. - doktorat (wszystkie stopnie pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława Bartnika).
Po obronie doktorskiej pełnił posługę ojca duchownego księży diakonów w Radomiu i wykładał w WSD w Sandomierzu i Radomiu. Od 1989 r. był wicerektorem, a po roku został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej (od 1992 r. było to WSD diecezji radomskiej). Począwszy od 1995 r. uczestniczył przez 4 lata w pracach komisji ds. programu nauczania w uczelniach katolickich w Polsce (tzw. ratio studiorum). We wrześniu 1999 r. został wybrany przewodniczącym Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych; funkcję tę powierzyli mu rektorzy także w 2002 i 2005 r.
Przez wiele lat był m.in. duszpasterzem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu (1984-90), od 1984 r. - wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej i wstępu do teologii w WSD i Instytucie Teologicznym w Radomiu, a od 1992 r. - wykładowcą teologii dogmatycznej w Kolegium Teologicznym Diecezji Radomskiej. Jest ponadto prelegentem w czasie dni skupienia sióstr i osób życia konsekrowanego. W maju br. ze strony Konferencji Episkopatu Polski został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja.

(BP KEP)

Zmarł w opinii Świętości

bp Stanisław Smoleński (1915-2006)

8 sierpnia 2006 r. zmarł znany biskup krakowski Stanisław Smoleński, były ojciec duchowny Karola Wojtyły i długoletni sufragan krakowski. Miał 91 lat. Przez 69 lat pełnił posługę kapłańską, z czego 36 lat był biskupem sufraganem archidiecezji krakowskiej.
Bp Stanisław Smoleński urodził się 17 maja 1915 r. w Wiedniu, gdzie ewakuowano z Krakowa jego rodziców z powodu działań wojennych. Jego ojciec Jerzy Józef Gedeon Smoleński, profesor geografii UJ, razem z wieloma innymi profesorami zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w ramach hitlerowskiej akcji „Sonderaktion Krakau”.
We wrześniu 1933 r. Stanisław Smoleński wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym UJ. 24 października 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity krakowskiego księcia Adama Stefana Sapiehy w kaplicy arcybiskupów krakowskich.
Zaraz po święceniach został skierowany na dalsze studia teologiczne do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum”, gdzie obronił licencjat.
W czasie wojny pracował w Krakowie jako katecheta w średnich szkołach zawodowych i pełnił funkcję rektora kościoła św. Wojciecha. W sierpniu 1944 r. został mianowany przez abp. Sapiehę ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym. Nominacja była ustna, gdyż seminarium było prowadzone tajnie wobec zakazu ze strony okupanta niemieckiego. Na tym stanowisku pracował do 1961 r. Jednocześnie był ojcem duchownym Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II.
W latach 1946-48 przygotował pracę doktorską na Wydziale Teologicznym UJ pod kierunkiem ks. prof. Władysława Wichra na temat Rola momentów uczuciowych w rekolekcjach szkolnych - przyczynek do psychologii skutecznego oddziaływania moralnego. Na podstawie tej pracy otrzymał tytuł doktora teologii moralnej. Prowadził wykłady z teologii życia wewnętrznego na Wydziale Teologicznym UJ, a po usunięciu Wydziału z Uniwersytetu kontynuował wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym.
14 stycznia 1970 r. Ojciec Święty Paweł VI mianował ks. dr. Stanisława Smoleńskiego biskupem pomocniczym kard. Karola Wojtyły. Sakrę biskupią otrzymał z rąk metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. w katedrze na Wawelu.
W latach 1972-79 był przewodniczącym Komisji Głównej Duszpasterstwa Synodu Archidiecezji Krakowskiej. Był także członkiem Komisji Episkopatu dla spraw duszpasterstwa rodzin, Komisji ds. duchowieństwa oraz Komisji ds. powołań duchownych, a w latach 1975-82 był przewodniczącym tej Komisji.
Na ponawiane prośby Ojciec Święty Jan Paweł II 2 lutego 1992 r. zwolnił bp. Smoleńskiego z obowiązków biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
W opinii środowiska krakowskiego był człowiekiem wielkiego ducha i umysłu, zmarł w opinii świętości.
Pogrzeb śp. bp. Stanisława Smoleńskiego odbył się 11 sierpnia br. Ciało złożono w krypcie kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Tydzień w Polsce

Archidiecezja warmińska wznowiła prace związane z procesem beatyfikacyjnym kard. Stanisława Hozjusza. W przypadającą 5 sierpnia rocznicę śmierci Sługi Bożego modlono się w katedrze olsztyńskiej o jego beatyfikację oraz powołano nowy skład komisji procesu na szczeblu diecezjalnym.

O uchylenie decyzji podjętej przez ministrów państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie finansowania z budżetu UE badań nad komórkami macierzystymi, pozyskanymi z ludzkich embrionów - zaapelowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Obrońcy życia skierowali w tej sprawie specjalny list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Josepa Borrella.

Na placu Męczenników w Warszawie, przy kościele Ojców Redemptorystów, poświęcono tablicę upamiętniającą jedną z tysięcy rodzin zamordowanych na Woli podczas Powstania Warszawskiego. Tablicę odsłoniła córka zamordowanej - Wanda podczas uroczystej Mszy św. w kościele św. Klemensa Hofbauera. Tablicę poświęcił wikariusz prowincjała Ojców Redemptorystów - o. Sylwester Cabała.

Groby Polaków zamordowanych w 1940 r. przez NKWD odkryto w Bykowni pod Kijowem. Wszystko wskazuje na to, że są to oficerowie z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Prace ekshumacyjne prowadzone są pod egidą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Po ujawnieniu afery w IPN związanej z wysyłaniem do archiwum w Ludwigsburgu dowodów hitlerowskich zbrodni w Polsce okazało się również, że z archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazano do Niemiec w wieczyste użytkowanie - wbrew ustawie o narodowym zasobie archiwalnym - wystawę Powstanie Warszawskie’44 z autentycznymi zdjęciami oraz akta Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy.

Pruskie Towarzystwo Powiernicze ogłosiło, że zaskarży Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w celu uzyskania dla Niemców wysiedlonych z przyznanej Polsce po II wojnie światowej części dawnych Prus Wschodnich odszkodowań za pozostawione przez nich majątki.

Rzecznik MSZ Andrzej Sadoś został pełnomocnikiem ds. ochrony i promocji wizerunku Polski w świecie.

Mariusz Kamiński otrzymał nominację na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Będzie on odpowiedzialny za jak najszybsze skompletowanie blisko 500-osobowej kadry CBA.

Rząd uruchomił pieniądze z rezerwy budżetowej, które przeznaczono na specjalny fundusz pomocy osobom represjonowanym podczas wydarzeń w czerwcu 1976 r. Chodzi głównie o protesty antykomunistyczne w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Resort zdrowia potwierdził, że już we wrześniu br. ma być przygotowana nowelizacja ustawy o planowaniu rodziny, zawierająca zakaz eksperymentów z wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Zakaz będzie dotyczył placówek państwowych i prywatnych, w tym klinik oferujących procedurę zapłodnienia in vitro.

Przed sądem lustracyjnym trwa proces Zyty Gilowskiej. Zeznający w nim funkcjonariusze SB potwierdzili wersję, że niedawna wicepremier i minister finansów została zarejestrowana fikcyjnie jako ich tajny współpracownik. Rozprawy na wniosek samej Gilowskiej były jawne - transmitowały je telewizja i radio. „Bardzo się cieszę z przebiegu tego procesu i mam nadzieję, że będę mógł prof. Gilowską powitać w rządzie” - powiedział premier Jarosław Kaczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz miłosierdzia

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

kapłan

miłosierdzie

kapłan

wikipedia.org

Św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

Św. Józef Benedykt
Cottolengo, prezbiter

Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.

Józef Benedykt Cottolengo od najmłodszych lat wyróżniał się wrażliwością na los ubogich. Z domu rodzinnego wyniósł zasady życia chrześcijańskiego oraz głębokie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Do seminarium wstąpił w czasach, gdy po wybuchu rewolucji francuskiej wzmogły się represje przeciwko Kościołowi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1811 r.

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie – tak zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Sędzia odrzucił zależenie obrońców księdza na tymczasowe aresztowanie kapłana. Rozprawa była prowadzona w trybie niejawnym. Przed salą rozpraw pojawiło się wielu zwolenników księdza, którzy wierzą w jego niewinność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję