Reklama

Kościół

Rzym: zmarł kard. Javier Lozano Barragán

W wieku 89 lat zmarł w Rzymie były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 210, z czego 117 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

Javier Lozano Barragán urodził się 26 stycznia 1933 w Toluce w środkowym Meksyku. Po ukończeniu seminarium duchownego w mieście Zamora wyjechał do Rzymu na dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał licencjat z filozofii i doktorat z teologii. W Wiecznym Mieście przyjął 30 października 1955 święcenia kapłańskie. Po powrocie do kraju pracował w swej diecezji (Zamora), m.in. jako wykładowca i prefekt studiów w swym dawnym seminarium, zajmował się też stałą formacją duchowieństwa.

Był także przewodniczącym Meksykańskiego Towarzystwa Teologicznego, dyrektorem Instytutu Teologii Pastoralnej, prowadzonego przez Latynoamerykańską Radę Biskupią (CELAM) w Medellinie (Kolumbia) i członkiem zespołu ds. refleksji teologicznej w łonie tej organizacji. Jako ekspert wziął udział w III konferencji ogólnej CELAM-u w meksykańskiej Puebli (27 stycznia-13 lutego 1979).5 czerwca 1979 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Miasta Meksyk (sakrę nowy hierarcha przyjął 15 sierpnia tegoż roku w narodowym sanktuarium meksykańskim w Guadalupe).

W 5 lat później – 28 października 1984 papież przeniósł go na stanowisko biskupa jego dawnej diecezji – Zamory. Bp Lozano uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła lokalnego i powszechnego, m.in. w IV konferencji ogólnej CELAM-u w Santo Domingo (1992) i w obradach Synodu Biskupów.31 października 1996 Ojciec Święty ściągnął go do Watykanu, mianując go przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia i wynosząc do godności arcybiskupa tytularnego. A na konsystorzu 21 października 2003 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na nowym stanowisku kurialnym wielokrotnie reprezentował papieża jako jego specjalny wysłannik na ważne spotkania i konferencje, zwłaszcza na kolejne centralne obchody Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w różnych krajach.

W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W maju 2007 uczestniczył w pracach V konferencji ogólnej CELAM-u w Aparecidzie (Brazylia).18 kwietnia 2009, mając 76 lat, kard. Lozano ustąpił z urzędu przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Reklama

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 210 członków, w tym 117 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe, zaś 93 jest tego prawa pozbawionych, z których 42 mianował Jan Paweł II, 26 – Benedykt XVI i 25 – Franciszek; a wśród 117 purpuratów, mających prawa wyborcze, 12 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 38 – jego następca i 67 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (ur. 11 III 1924), Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925) i Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926), najmłodszymi zaś Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI ustanowił kardynałem św. Paweł VI dnia 27 VI 1977, a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2022-04-20 09:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Burke w Poznaniu: dziękuję Bogu za ewangelizację Polski

[ TEMATY ]

kardynał

pl.wikipedia.org

- Mając w pamięci bogatą historię pierwszej katedry w Polsce i wiele prób, przez jakie przeszła, zwłaszcza zniszczeń, jakim uległa, dziękuję Bogu za ewangelizację Polski i za to wszystko, co Polska uczyniła i robi dla ewangelizacji w Kościele, a także w świecie - podkreślił podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze kard. Raymond Burke.

Patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego 6 lutego po raz pierwszy gościł w Poznaniu z okazji prezentacji swojej publikacji „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako sakrament miłości”, przetłumaczonej na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję