Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnicka Caritas doceniona za granicą

Diecezja świdnicka od początku pomaga ukraińskim uchodźcom.

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Diecezja nie tylko tworzy miejsca noclegów, ale robi wszystko, by każdy kto w nich zamieszka, czuł się tam dobrze. Widzą to niezależni obserwatorzy nie tylko w Polsce. Wiele instytucji chwali się dużymi liczbami przyjętych uchodźców, ale w rzeczywistości większość z nich spędza w przygotowanych noclegowniach kilka dni. Stąd w ciągu miesiąca funkcjonowania przez te same pomieszczenia przewijają się setki, a nawet tysiące Ukraińców. A jak pomaga Caritas w diecezji świdnickiej?

Nowy dom

- Przyjęliśmy od pierwszych dni wojny na Ukrainie ponad 200 osób, głównie matki z dziećmi i osoby starsze. Część z nich nie chciała zostawać na dłużej, ale większość została w naszych domach. Obecnie zakwaterowane są w następujących miejscach: w naszych domach w Zagórzu Śl. zakwaterowanych jest ok 40 mężczyzn i 35 kobiet, w Pieszycach natomiast mieszka 35 osób. Pomogliśmy też w zakwaterowaniu kilkuset uchodźców do sióstr zakonnych w Pieszycach, Bardzie, Ołdrzychowicach i Wałbrzychu oraz na niektórych parafiach w diecezji – wymienia ks. prał. Radosław Kisiel.

Dodaje, że we wszystkich tych domach osoby zakwaterowane są z pełnym czteroposiłkowym wyżywieniem, mają zapewnioną opiekę i pomoc prawną i pracowniczą. Mieszkają w pokojach do 3 osób z łazienkami, TV i WI-FI. Mają również zapewnioną możliwość nauki języka polskiego, pomoc psychologiczną i duchową.

Szeroki strumień pomocy

- Zapewniliśmy pomoc lekarską dla chorych dzieci, dentystę, ginekologa dla matek w ciąży. Pomogliśmy w rejestracji i zdobyciu PESEL, załatwieniu konta w banku, profilu zaufanego i deklaracjach ZUS. Szukamy też dla naszych podopiecznych pracy w sklepach, magazynach, banku, strefie ekonomicznej itp. Sami zatrudniliśmy w Caritas dwie osoby, a przybyłym: neurochirurgowi i pielęgniarce pomagamy w zatrudnieniu w szpitalu – podkreśla duchowny.

W Zagórzu Śl. jest aż 28 dzieci, z czego 18 jest w wieku szkolnym, dlatego zapewniono im dowóz i przyjęcie do Katolickiej Szkoły w Świdnicy, gdzie dodatkowo zatrudniono nauczycielkę ze znajomością języka ukraińskiego. Dzieci z Pieszyc uczęszczają natomiast do szkoły w Pieszycach.

Reklama

Pobyt uchodźców wojennych jest zgłoszony u wojewody, a Ukraińcy są zakwaterowani na podstawie umowy podpisanej ze Starostą Wałbrzyskim i burmistrzem Pieszyc. Caritas podjął też współpracę z Centrum Kryzysowym we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Walimiu i Strzegomiu.

Włoskie media

Udało się także przyjąć, a następnie przekazać dwa TIR-y z darami dla Ukrainy. Jeden z nich przybył z Caritas Torino i Caritas Diecezji Modena-Nonantola, co zauważyły włoskie media.


- Przypominamy inicjatywę gminy Salassa w regionie Canaveze, która się okazała ogromnym sukcesem. Zebrano wiele paczek z żywnością i produktami podstawowej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Dary zostały przekazane Caritas Diecezji Świdnickiej, która je rozdysponowuje między tych, którzy zostali na polu walki, a tych, którzy zdążyli uciec – mówi dziennikarz włoskiej telewizji RETE 7.

2022-04-14 11:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przybywają kolejni uchodźcy, a wraz z nimi psy i koty

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

Zagórze Śląskie

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

Uciekający przed wojną ukraińscy uchodźcy, przybywają na tereny diecezji świdnickiej. Mogą oni liczyć na serca ludzi dobrej woli, którzy pomagają jak mogą.

W wielu parafiach organizowane są spontaniczne punkty pomocowe, gdzie gromadzone są niezbędne dary dla poszkodowanych. We wszystkich kościołach przeprowadzono zbiórki pieniężne. Środki te za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Polska delegatka na zgromadzenie w Pradze: oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół

2023-02-07 15:24

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.

KAI: Jakie są siostry wrażenia po dwóch dniach europejskiego zgromadzenia synodalnego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję