Reklama

Kościół

Łódź: Jak przygotowano oleje święte na czwartkową Mszę Krzyżma

W Wielki Czwartek tj. 14 kwietnia o godz. 10:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej kapłani pod przewodnictwem księży biskupów będą celebrować Mszę Krzyżma, w czasie której metropolita łódzki pobłogosławi olej krzyżma, olej chorych oraz olej katechumenów.

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Msza Krzyżma

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Do przygotowania olejów świętych wykorzystujemy 24 litry włoskiej oliwy z oliwek, którą wlewamy do dwu stągwi wykorzystywanych w liturgii – tłumaczy ks. Hubert Kempiński, ceremoniarz biskupi.

Olej chorych to czysta oliwa z oliwek, natomiast olej krzyżma – to oliwa, do której wlewa się rozgrzany balsam jerozolimski (mieszaninę ziół i olejków), który co roku jest przywożony z Ziemi Świętej, oraz specjalne wonności, których woń podkreśla wyjątkowość krzyżma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z uwagi na działalność Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego przygotowującego do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej przez dorosłych w niewielkim naczyniu przygotowywany jest także olej katechumenów.

Podziel się cytatem

Olej krzyżma wykorzystywany jest przy udzielaniu sakramentu chrztu, sakramentu bierzmowania, sakramentu kapłaństwa, a także podczas konsekracji kościoła oraz ołtarza. Olej chorych służy przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych, natomiast olej katechumenów służy do chrztu dorosłych.

Pobłogosławione oleje święte zostaną rozwiezione przez duchownych do poszczególnych parafii.

2022-04-12 18:51

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: postawić Chrystusa w centrum swojego życia, a nie gdzieś na peryferiach

[ TEMATY ]

kapłaństwo

bp Jan Wątroba

Msza Krzyżma

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

„Dziś jest kapłańskie święto. To szczególny dzień kapłańskiej refleksji, dziękczynienia za dar powołania, a zarazem kapłańskiej prośby o sprostanie zadaniom i prośby o siłę, by udźwignąć konsekwencje wypowiedzianego kiedyś przez Panem 'tak'” - mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 28 marca 2024 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.

Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w kościele katedralnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięli udział bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz ok. 200 kapłanów z całej diecezji. W Eucharystii licznie wzięli udział również ministranci, lektorzy, animatorzy, ceremoniarze, członkowie scholi parafialnych i dziewczęcej służby maryjnej, którzy odbywają doroczną pielgrzymkę do katedry rzeszowskiej.
CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup apeluje do Muska, żeby poślubił matkę swoich dzieci

2025-02-13 11:04

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

ślub

Elon Musk

abp Salvatore Cordileone

PAP/EPA

Elon Musk ze swoim synem o imieniu X w Białym Domu

Elon Musk ze swoim synem o imieniu X w Białym Domu

Uznanie dla wypowiadanych przez miliardera technologicznego Elona Muska deklaracji wspierających rodzinę, a jednocześnie zachętę do poślubienia matki swoich dzieci skierował pod adresem jednego z czołowych przedstawicieli administracji Trumpa arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone.

W swoim poście hierarcha komentując słowa Muska zachęcające do posiadania potomstwa stwierdził: „To jest piękne. Ale najpierw się ożeń i kochaj też mamę swoich dzieci”. W kolejnym poście abp Cordileone dodał, że „możemy podziękować mu za jego publiczną służbę i wciąż przypominać sobie, że małżeństwo ma znaczenie”.
CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Dausze - awans Świątek do półfinału

2025-02-13 18:10

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Turniej WTA

półfinał

pl.wikipedia.org

Broniąca trofeum Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju WTA 1000 w Dausze. Wiceliderka światowego rankingu tenisistek pokonała reprezentującą Kazachstan Jelenę Rybakinę 6:2, 7:5.

Świątek walczy w Dausze o czwarty triumf z rzędu. W ubiegłorocznym finale katarskiego turnieju pokonała właśnie Rybakinę 7:6 (10–8), 6:2. To było ich ósme spotkanie i czwarta wygrana Polki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję