Reklama

Wiadomości z diecezji

Niedziela podlaska 39/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 9-16 września w klasztorze Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbywały się doroczne rekolekcje zakonne. Ćwiczeniom duchowym, z których skorzystało 8 sióstr aktualnie przebywających w klasztorze, przewodniczył ks. Tomasz Pełszyk - ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
11 września w Drohiczynie, z udziałem bp. Antoniego Dydycza, odbyło się spotkanie formacyjne księży zakonnych, emerytów i rencistów oraz kapelanów szpitalnych. W trakcie zebrania omawiano istotne problemy życia i posługi kapłańskiej. Refleksje były połączone ze wspólną modlitwą.
13 września w Serpelicach odbył się IX Diecezjalny Dzień Młodzieży. Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza w spotkaniu uczestniczył bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna. W programie spotkania - tematyką nawiązującego do Światowego Dnia Młodzieży w Toronto - znalazły się: Droga Krzyżowa na Kalwarii Podlaskiej, świadectwa młodzieży z wakacyjnych wydarzeń religijnych oraz Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grodzieńskiego, w trakcie której młodzież otrzymała woreczki z solą. W spotkaniu wzięło udział ok. 4 tys. młodzieży, głównie z gimnazjów i szkół średnich diecezji drohiczyńskiej.
14 września bp Antoni Dydycz uczestniczył w obchodach 140. rocznicy powstania Kółek Rolniczych. Uroczystości rozpoczęły się prawosławną liturgią, pod przewodnictwem bp. Grzegorza z Bielska Podlaskiego, w cerkwi na Grabarce, po której dokonano pobłogosławienia pamiątkowego krzyża. Druga część odbyła się w Ropczycach k. Kleszczel, gdzie odbyło się otwarcie i pobłogosławienie zbiornika retencyjnego. Organizatorami obchodów była Rada Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Burmistrz Kleszczel.
14 września bp Antoni Dydycz dokonał odsłonięcia krzyża umieszczonego na wieży kościoła Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, a następnie odprawił Mszę św. w murach budowanej jeszcze świątyni.
W dniach 15-16 września bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Szkopach. W trakcie wizytacji ok. 100 osobowa grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Parafia w Szkopach powstała w 1918 r., choć pierwszy kościół był tu już w 1644 r. Liczy ona obecnie ok. 1000 wiernych. Proboszczem od sierpnia br. jest ks. Andrzej Dryżałowski.
16 września - z inicjatywy Europejskiego Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej, Caritas Diecezji Łomżyńskiej i Centrum Rehabilitacji pw. św. Rocha - w Łomży odbył się IV Kongres Dzieci Niepełnosprawnych. W programie Kongresu były m.in.: uroczysta Msza św. w katedrze łomżyńskiej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Zawistowskiego, II Łomżyńska Olimpiada Niepełnosprawnych z defiladą Olimpijczyków, Przegląd Twórczości Wokalno-Recytatorskiej Osób Niepełnosprawnych oraz Koncert Muzyczny. Diecezję drohiczyńską reprezentowali wychowankowie Zakładu Opiekuńczo Wychowawczego w Bacikach Średnich z opiekunką Małgorzatą Radziszewską. W Kongresie uczestniczył również ks. Walenty Wojtkowski - dyrektor Caritas diecezji drohiczyńskiej.
16 września w Domu Biskupim w Drohiczynie odbyło się spotkanie bp. Antoniego Dydycza z pracownikami Kurii Diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Sądu Biskupiego. Głównym tematem spotkania była organizacja peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w Diecezji Drohiczyńskiej. W związku z tym zostały powołane następujące komisje: programowa w składzie: ks. Wł. Hładowski i ks. St. Ulaczyk; duszpasterska: ks. E. Borowski, ks. Zb. Rycak, ks. R. Kowerdziej, ks. J. Kuźmicki, ks. T. Syczewski; techniczna: ks. A. Krupa, ks. J. Dylewski, ks. L. Gardziński; medialna: ks. A. Płachno, ks. Zb. Rostkowski; archiwizująca: ks. T. Pełszyk, ks. M. Łaziuk.
W czasie spotkania zostały podjęte następujące ustalenia: zostanie wykonana kopia cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego z Wilna; peregrynacja obrazu rozpocznie się 10 czerwca 2003 r. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim; peregrynacja zakończy się 10 czerwca 2004 r. w parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim; nawiedzenie obrazu poprzedzi trzydniowe przygotowanie duszpasterskie; w czasie peregrynacji będą przerwy - z racji duszpasterskich (rekolekcje, wakacje, kolęda); w czasie kolędy nastąpi oddanie rodzin diecezji drohiczyńskiej Jezusowi Miłosiernemu; obraz nawiedzi wszystkie parafie, kaplice, domy zakonne i szpitale, według określonego harmonogramu; zostaną przygotowane materiały liturgiczne, katechetyczne, dekoracyjne (np. plakaty, obrazki, książeczki, itd.); książeczka będzie zawierać nabożeństwa dla rodzin, dzieci, chorych oraz stosowne pieśni; zostaną powołane - w zakresie diecezjalnym - zespoły homiletyczne; poszczególne komisje mogą poszerzyć swój skład.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję