Reklama

U Leśniowskiej Patronki Rodzin

Jedno z nielicznych polskich sanktuariów maryjnych poświęconych rodzinom znajduje się w Leśniowie, niedaleko Żarek, w archidiecezji częstochowskiej. Położone w niewielkiej, zaledwie 40-kilometrowej, odległości od Jasnej Góry i prowadzone również przez ojców paulinów, ma jednak swój indywidualny wyraz i szczególny sposób oddziaływania. Przybywający tutaj od wieków pielgrzymi pragną pomodlić się u stóp łaskami słynącej figury Matki Bożej Leśniowskiej - jednej z najpiękniejszych gotyckich figur w Polsce - której postać tchnie świętością, a także głęboką, wewnętrzną radością kobiety szczęśliwej w swoim macierzyństwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legenda i historia

W przewodnikach można znaleźć dawną legendę, według której powracający z wyprawy na Ruś książę Władysław Opolczyk szukał wody, by napoić swoją drużynę. Ponieważ nie mógł znaleźć potoku, zwrócił się w modlitwie o pomoc do Maryi. Kiedy spod ziemi wytrysnęło źródełko, książę postanowił, że w drewnianej kapliczce w pobliżu źródełka umieści jako wotum figurę Matki Bożej. Figurę tę przywiózł z Rusi wraz z ikoną Czarnej Madonny pozostawioną później na Jasnej Górze. Z dokumentów kościelnych wiadomo, że kościół parafialny istniał tutaj już w 1325 r. Dwa wieki później kasztelan oświęcimski Jan Koryciński, w podzięce za otrzymane łaski, na miejscu drewnianego kościoła zbudował murowany. Kolejny właściciel Leśniowa Józef Męciński w 1706 r. powierzył - na mocy fundacji - kościół i przylegający do niego klasztor ojcom paulinom. Po upadku powstania styczniowego z nakazu cara pauliński klasztor skasowano. Ojcowie powrócili do leśniowskiego klasztoru dopiero w połowie 1936 r., rozpoczynając natychmiast jego remont i rozbudowę. Po przeprowadzeniu tych prac - 22 lipca 1937 r. przeniesiono tu, z Leśnej Podlaskiej, nowicjat. Do dziś pierwszy rok życia w zakonnej wspólnocie paulinów ze wszystkich placówek na świecie - z wyjątkiem Węgier - upływa w Leśniowie.

Papieskie korony

W historii tego miejsca jest wiele zdarzeń świadczących o tym, że do Matki Bożej Leśniowskiej od dawna przybywali pielgrzymi z bliższej i dalszej okolicy. - Z biegiem lat umacniała się tradycja rodzinnego pielgrzymowania do Leśniowa - mówi o. Zbigniew Ptak, przeor klasztoru. - Cześć, jaką wierni otaczają od wieków to miejsce, łaski i dobrodziejstwa otrzymane za przyczyną Matki Bożej Leśniowskiej zaowocowały ustanowieniem tutaj sanktuarium Patronki Rodzin oraz koronacją figury Matki Bożej. To historyczne wydarzenie miało miejsce 13 sierpnia 1967 r., koronacji dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą, biskupem diecezji częstochowskiej Stefanem Barełą oraz generałem Zakonu Paulinów o. Jerzym Tomzińskm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rodzina potrzebuje modlitwy

Koronacja figury była potwierdzeniem żywego kultu oddawanego tutaj od dawna Matce Bożej. Wielowiekowa tradycja głosiła, że Leśniowska Matka jest szczególną orędowniczką rodzin, że Ją warto prosić o dar wyrozumiałości, zaufania, przebaczania, o pomoc w budowaniu dojrzałych relacji między małżonkami, a także między rodzicami i dziećmi.
- Współczesna rodzina jeszcze bardziej potrzebuje modlitwy - mówi o. Zbigniew Ptak. - Kryzys dotyka rodziny na całym świecie, wypaczane jest pojęcie miłości i Boże prawo, ustanawiające święty, nierozerwalny związek małżeński, związek kobiety i mężczyzny. To wszystko w efekcie musi obrócić się przeciwko człowiekowi. Dlatego tak gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji rodzin, dlatego od wielu lat w każdą środę przed wieczorną Mszą św. odmawiana jest Nowenna do Matki Bożej Patronki Rodzin, podejmujemy wiele inicjatyw mających na celu umocnienie rodzin.
Jednym z najważniejszych wydarzeń jest doroczna diecezjalna pielgrzymka rodzin odbywająca się 2 lipca - w uroczystość Matki Bożej Leśniowskiej. Sanktuarium nawiedzają liczne pielgrzymki, zarówno te, dla których jest stacją podczas pieszej wędrówki na Jasną Górę, jak i te, które przyjeżdżają tutaj specjalnie. W sumie jest to blisko tysiąc grup rocznie.
Od września ubiegłego roku ojcowie z Leśniowa zapraszają na niedzielne rodzinne spotkania rozpoczynające się o godz. 11.00. W każdą drugą niedzielę miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji dzieci, dla nich przygotowane jest słowo Boże, a po Komunii św. każde otrzymuje indywidualne błogosławieństwo oraz specjalną modlitwę do odmawiania przez cały miesiąc. Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca jest sprawowana w intencji rodzin. Po jej zakończeniu odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym leśniowscy kapłani potwierdzają zawierzenie swojej posługi Matce Bożej. Każda rodzina otrzymuje indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz specjalną modlitwę, w której rodziny proszą Leśniowską Patronkę o dar miłości, a także świecę z znakiem sanktuarium i zachętą, by była ona zapalana podczas wspólnej modlitwy małżonków.

Reklama

Piękny zwyczaj z Rawenny

Od niedawna w Leśniowie odnowiono piękny zwyczaj praktykowany przed wiekami w Rawennie. W czwartą niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. w intencji przyszłych matek. Po Komunii św. jedna z niewiast w stanie błogosławionym odczytuje modlitwę zawierzenia siebie i dziecka Matce Bożej. Po Mszy św. przyszli rodzice otrzymują błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, tekst modlitwy, a także biały pasek ze znakiem sanktuarium i napisem: „Leśniowska Patronko Rodzin - ochraniaj moje dziecko”. Ideą jest, aby kobiety, podobnie, jak kiedyś niewiasty z Rawenny, nosiły ten pasek przez cały czas oczekiwania narodzin dziecka, aby - a jest to szczególnie ważne w czasach dramatycznego spadku liczby dzieci w Polsce - pogłębiały świadomość wartości daru macierzyństwa.

Czas rocznic czasem modlitwy

W najbliższych miesiącach leśniowskie sanktuarium obchodzić będzie kilka historycznych rocznic: 300-lecie obecności ojców paulinów i 70-lecie ich powrotu do Leśniowa, a latem przyszłego roku 70-lecie ustanowienia w tym miejscu nowicjatu oraz 40-lecie koronacji figury Matki Bożej. Jak podkreśla o. Zbigniew Ptak, przypomnienie tych rocznic, bogaty program religijno-kulturalny, który będzie w tym czasie realizowany, ma przede wszystkim na celu poszerzenie kręgu osób rozumiejących problemy współczesnych rodzin i włączających się w modlitwę w ich intencjach, popularyzowanie wielowiekowego charyzmatu leśniowskiego sanktuarium. Podejmowane są również kolejne inicjatywy, jak np. zaproszenie 14 lutego - w dniu św. Walentego - par narzeczeńskich na zaręczyny do sanktuarium.
Leśniów - jak wskazuje nazwa - położony jest w sercu lasów, sanktuarium nad brzegiem Leśniówki jest oazą ciszy i spokoju, woda wypływająca ze źródełka od czasów księcia Władysława Opolczyka ma niezwykłe walory zdrowotne. Najważniejsze jednak, że zawsze czeka tu Patronka Rodzin, hojnie darząca łaskami wszystkich, którzy Ją o to proszą.

Reklama

Leśniowska Matko,
Ochraniaj Naszą Rodzinę

Leśniowska Patronko naszej rodziny
Ty widzisz najlepiej, jak bardzo potrzebujemy miłości.
Chcielibyśmy kochać z każdym dniem coraz mocniej,
ale nie potrafimy; staramy się,
ale owoce naszej miłości są znikome.
Dlatego wzywamy Twojej pomocy.
Ciebie, troskliwa Opiekunko Rodzin,
Matko o pięknym Obliczu i jeszcze piękniejszym Sercu,
błagamy: ogarnij nasze serca swoją miłością.
A uczyń to tak mocno, abyśmy już tylko miłowali,
tworząc nasze rodziny podobne
do Twojej świętej Rodziny z Nazaretu. Amen.

Leśniów w 2006 r.

Jubileuszowe daty

2 lipca - Rozpoczęcie Jubileuszu, Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin

16 lipca - Rodzinny Festyn Charytatywny, organizowany przez parafię w Żarkach

21-23 lipca - Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin

30 lipca - Ogólnopolskie spotkanie dla kierowców z Krzysztofem Hołowczycem, współorganizator MIVA Polska

20 sierpnia - Koncert plenerowy Zespołu „Śląsk”

3 września - Występ Zespołu Folklorystycznego, w ramach Festiwalu Kultury Europejskiej

Poza wymienionymi spotkaniami odbędzie się jeszcze wiele koncertów, wystaw, plenerów malarskich i rzeźbiarskich, spektakli teatralnych, których terminy podane będą w późniejszym czasie.

Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin

W Leśniowie w dniach 21-23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin. Organizatorzy serdecznie zapraszają muzykujące rodziny. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej sanktuarium: www.lesniow.prv.pl

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Biblista przypomniał przykładowe fragmenty z Ewangelii, które mówią o niebie: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16, 16), „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 54), „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce” (J 14, 2).

CZYTAJ DALEJ

Aby posługa była owocna

2024-05-12 21:00

[ TEMATY ]

święcenia

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński

Kandydaci do święceń rozpoczęli już rekolekcje, które są bezpośrednim przygotowaniem duchowym do przyjęcia prezbiteratu i diakonatu. Prosimy o modlitwę w ich intencji.

W niedzielę 12 maja w kościołach naszej diecezji został odczytany komunikat Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu, w którym Pasterz diecezji nie tylko poinformował wiernych o dacie i miejscu uroczystości święceń, ale też poprosił wszystkich o modlitwę w intencji kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję