Reklama

Z Polski

„Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kieruje się oskarżenia w stronę osób szykanowanych w przeszłości przez komunistyczne władze, a równocześnie pomija się problem odpowiedzialności tych, którzy budowali nieludzki system przemocy i kłamstwa” - napisali biskupi w oświadczeniu odczytanym dziennikarzom po 335. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się 9 marca w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski:

Naród polski pragnie jeszcze raz okazać miłość, wdzięczność i pamięć Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który odszedł od nas, ale pozostał z nami. Pozostawił nam swoje dziedzictwo, np. szacunek do drugiego człowieka. Nigdy nie mówił źle o nikim, każdego wysłuchał. Na trumnie księga się zamknęła, ale rozpoczął się nowy etap historii tego człowieka.
1 kwietnia w Krakowie nastąpi zamknięcie prac Trybunału Rogatoryjnego w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego Jana Pawła II. Proces rzymski będzie dłuższy. Ale my nie chcemy się spieszyć, żeby nikt w przyszłości nie zarzucił nam, że przeprowadziliśmy proces powierzchownie.
2 kwietnia w Łagiewnikach celebrowana będzie Msza św. Wieczorem środowiska akademickie Krakowa przejdą Drogą Krzyżową od kolegiaty św. Anny pod okno papieskie na Franciszkańskiej. Proszę, żeby jeszcze raz wszyscy przypięli sobie białą wstążeczkę. Jest to symbol wdzięczności, a nie żałoby.

Obradowała Konferencja Episkopatu Polski

Przeciw sensacjom i pomówieniom

Oświadczenie powstało w „związku z atmosferą podejrzeń i pomówień, towarzyszącą ujawnianiu materiałów gromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa Polski Ludowej”.
Episkopat z wdzięcznością przyjął informację o wielorakich przygotowaniach do obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W polskich diecezjach odbędą się sympozja naukowe, odczyty, koncerty i wystawy.
Tematem obrad Konferencji Episkopatu była także zbliżająca się wizyta Benedykta XVI w Polsce. Z tej okazji Episkopat skieruje do wiernych specjalny list. Biskupi podziękowali Papieżowi za wyniesienie metropolity krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza do godności kardynalskiej.
Do wszystkich polskich kapłanów, diecezjalnych i zakonnych, Episkopat skierował list, gdzie zaakcentowana została troska o stałą formację duchowieństwa.
- Chodzi o to, aby nikt z kapłanów nie zaniedbywał stałej formacji, bo od niej zależy kształt posługi duszpasterskiej - podkreślał bp Andrzej Suski z Torunia.
Biskupi potwierdzili, że wznoszona w Warszawie Świątynia Opatrzności Bożej jest nie tylko wypełnieniem wotum Sejmu z czasu Konstytucji 3 Maja, ale jest też potwierdzeniem woli Polaków, wyrażanej od wielu pokoleń. Episkopat zwrócił się do różnych środowisk, instytucji i osób indywidualnych z prośbą o modlitwę i materialne wsparcie tego narodowego dzieła.

Piotr Chmieliński

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski

W związku z atmosferą podejrzeń i pomówień towarzyszącą ujawnianiu materiałów gromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa Polski Ludowej, Konferencja Episkopatu podkreśla, że chrześcijańskim obowiązkiem pozostaje łączenie świadectwa prawdy z szacunkiem dla nienaruszalnej godności człowieka.
Kościół, pamiętając o słowach Chrystusa: „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32), nie unika pytań o najbardziej bolesne karty polskich dziejów. Przeciwstawia się jednak instrumentalnemu traktowaniu człowieka przez tworzenie klimatu sensacji i pomówień, utracie elementarnych proporcji w formułowaniu ocen przy określaniu odpowiedzialności moralnej, łatwym uogólnieniom pozbawionym obiektywnych uzasadnień.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kieruje się oskarżenia w stronę osób szykanowanych w przeszłości przez komunistyczne władze, a równocześnie pomija się problem odpowiedzialności tych, którzy budowali nieludzki system przemocy i kłamstwa oraz temu systemowi służyli.
Dramatyczne doświadczenia polskich dziejów świadczą, że w systemie łamiącym sumienia zawiedli zaufanie także niektórzy ludzie Kościoła. Ubolewamy nad tym i przepraszamy szczególnie tych, którzy z ich powodu doświadczyli przykrości i krzywd. Równocześnie jednak podkreślamy, że chrześcijańska postawa wobec człowieka czyniącego zło wyraża się w miłosierdziu i przebaczeniu wobec tych, którzy wyrażają skruchę i pragną podjąć zadośćuczynienie. Biskupi mają świadomość troski o zbawienie wszystkich, także i tych, którzy prześladowali Kościół.
Zarówno od polityków, jak i od ludzi mediów, oczekujemy szczególnej troski o to, by nie tworzyć uproszczonego obrazu polskich dziejów i nie zabijać prawdy o tych, którzy potrafili okazywać swą niezłomność, za cenę cierpienia, a czasem nawet życia, jak np. bł. ks. Władysław Findysz czy sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko i wielu innych kapłanów. Niechaj ich przykład umacnia naszą nadzieję płynącą z przyjęcia pełnej prawdy.
Ufamy, że w atmosferze wielkopostnej przemiany złożone problemy niedawnej przeszłości będą rozwiązywane sprawiedliwie i z poszanowaniem godności człowieka.
Warszawa, 9 marca 2006 r.

Tydzień w Polsce

Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej uznała, że zbrodnia katyńska nie jest zbrodnią stalinowską (mimo iż pod decyzją o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu podpisał się m.in. Stalin). Już w 2004 r. ta sama prokuratura uznała, że zbrodnia katyńska nie jest zbrodnią ludobójstwa. Jak wynika z obecnego stanowiska rosyjskich prokuratorów, które przesłano Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w toku śledztwa nie odnaleziono dokumentów, które wskazywałyby, że ofiary zbrodni katyńskiej można objąć przepisami ustawy o rehabilitacji ofiar represji politycznych. Stanowisko to dotarło do Polski 2 dni przed 66. rocznicą zbrodni katyńskiej, wywołując olbrzymie poruszenie i protesty.

Prezydent Lech Kaczyński był w Berlinie. Dyskutował m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także złożył wizytę w Bundestagu. Prezydent RP skrytykował niemieckie plany budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom (tuż przed jego wizytą niemieckie miasta opodatkowały się na rzecz budowy Centrum).

Premier Kazimierz Marcinkiewicz wraz z ministrami uczestniczył w Granadzie w III Polsko-Hiszpańskich Konsultacjach Międzyrządowych. Ogłoszono, że od 1 maja Hiszpania otwiera dla Polaków swój rynek pracy.

Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę o łamanie unijnego prawa, po tym jak polski rząd podjął kroki w celu zablokowania fuzji banków BPH i Pekao SA, której chce ich właściciel - włoski UniCredito.

Komisja Europejska zagroziła Polsce karami za - jej zdaniem - niepodejmowanie odpowiednich kroków, by obniżyć deficyt budżetowy. Bruksela straszy wszczęciem procedury, która mogłaby zakończyć się nawet zablokowaniem wypłacania naszemu krajowi pieniędzy z tzw. funduszy spójności.

Po zaprezentowaniu przez Polskę projektu Europejskiego Paktu Bezpieczeństwa Energetycznego Komisja Europejska oświadczyła, że wspólna polityka energetyczna powinna pozostać w gestii instytucji unijnych (polski projekt poparła Litwa).

Federalny Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku oddalił zbiorowy pozew wniesiony przez grupę amerykańskich Żydów, domagających się restytucji mienia w Polsce, zagrabionego przez nazistów i skonfiskowanego potem przez rządy komunistyczne. Sąd poparł stanowisko rządu RP i stwierdził, że amerykańskie sądy nie mają jurysdykcji w tej sprawie, gdyż rządy państw obcych posiadają tu tzw. immunitet suwerenności.

Podczas III Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego w Mińsku prezydent Aleksander Łukaszenko zarzucił Polsce, że „tańczy, jak jej Amerykanie zagrają”, gdyż jest zadłużona na Zachodzie „na 110 mld dol.”. Polskie MSZ wyraziło głębokie zaniepokojenie wypowiedziami przedstawicieli najwyższych władz Białorusi, zarzucających Polsce ingerencję w wewnętrzne sprawy tego kraju.

Media ujawniły, że Polska jest na pierwszym miejscu listy potencjalnych lokalizacji europejskiej części tarczy antyrakietowej Pentagonu.

Sejm skierował do dalszych w prac w komisji nadzwyczajnej trzy projekty zmian w Kodeksie pracy, które przewidują wydłużenie urlopów macierzyńskich.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Jerzy Urban w 2002 r. na łamach Nie świadomie i umyślnie znieważył Jana Pawła II i jest prawomocnie skazany na 20 tys. zł grzywny za obrazę Papieża Polaka jako głowy Państwa Watykańskiego. Sąd oddalił apelację obrony redaktora naczelnego Nie, utrzymując wyrok sądu pierwszej instancji ze stycznia 2005 r.

9 marca w wieku 90 lat zmarła Hanka Bielicka, aktorka teatralna i filmowa, nazywana królową estrady i kabaretu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

[ TEMATY ]

świadectwo

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Maximo przyznaje, że nigdy nie przeczytał Biblii, co teraz chce zrobić, jak tylko zdobędzie trochę pieniędzy. Teraz stracił łódź, która zapewniała mu codzienne utrzymanie.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii a podczas Eucharystii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, zaś zasłużonych parafian uhonorował Medalami św. Jadwigi Śląskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję