Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Wielki Post nie pozwala nam zasklepić się w jakimś złudnym poczuciu bezpieczeństwa

Żyjemy w bardzo dramatycznych czasach, których przykładem są doświadczenia wojny na Ukrainie, ale również w wielu krajach świata – mówił abp Wacław Depo. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Eucharystia była również dziękczynieniem w 30. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bazylika archikadralna Świętej Rodziny

rocznica archidiecezji częstochowskiej

Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Sercu Maryi

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Wacław Depo odczytał Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Abp Wacław Depo odczytał Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m in.: ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Marian Szczerba, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej oraz ks. inf. Marian Mikołajczyk. W liturgii uczestniczyli m.in.: klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Liturgię współtworzył chór Basilica Cantans.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeżycia cierpień i śmierci niewinnych osób bez odniesienia do Boga objawionego w Jezusie Chrystusie wydają się być pozbawione sensu. Przyzywamy wstawiennictwa Najświętszej Rodziny z Nazaretu o przemianę serc i sumień, prawdziwą pokutę, aby ocalić świat od cywilizacji śmierci dla cywilizacji miłości i życia – mówił na początku Mszy św. abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii metropolita częstochowski wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, że „jednoczy o tej godzinie Kościół na całym świecie i spełniają się słowa zapisane przez św. Jana Pawła II w jego encyklice o Eucharystii, że Eucharystia jest stacją zatrzymania się świata. W tej stacji Bóg jedna stworzenie ze sobą poprzez ofiarę śmierci i zmartwychwstania swojego Syna. Statio Orbis, modlitwa przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie o dar pokoju dla świata, który tylko może dać Bóg”.

Nawiązując do 30. rocznicy podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji, w tajemnicy świętych obcowania arcybiskup przywołał zmarłych biskupów: Teodora Kubinę, Zdzisława Golińskiego, Stefana Barełę i Stanisława Nowaka. – Bądźcie z nami na naszych drogach Kościoła diecezjalnego i metropolitalnego. I wypraszajcie nam łaskę wierności do końca. Proszę was o to, a dla was prosimy o pełnię radości życia w Bogu – mówił arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Kolejny dar Wielkiego Postu nie pozwala nam zasklepić się w jakimś złudnym poczuciu bezpieczeństwa i już osiągniętej drogi doskonałości, ale woła o większą otwartość na dary Ducha Świętego, aby łaska Chrystusa nie okazał się być daremną – kontynuował abp Depo.

Reklama

– Akt Poświęcenia Kościoła, świata, Rosji i Ukrainy będzie dopełniony naszym nawróceniem, odmianą naszej świadomości, przemiany sumień i czynów miłosierdzia, które dopełniamy teraz przez otwartość domów, serc i rąk, pomagając tym, którzy są w potrzebie, a byli w niebezpieczeństwie życia i śmierci – podkreślił i zacytował fragment „Litanii do Ducha Świętego” Romana Brandstaettera: „Spójrz, Duchu Święty/Na ludzi idących przed siebie/ Drogą nieskończonego Postępu/ Na mędrców/Którzy ulepili golema/Na własne podobieństwo/I na własną zgubę. Spójrz, Duchu Święty/Na rozpad atomu/Na rozpad moralności/Na rozpad ładu/Na rozpad porządku/Na rozpad sztuki/Na rozpad cywilizacji/Na rozpad słów/Na rozpad prawa/Na rozpad harmonii/Na rozpad rozsądku/Na rozpad logiki/Na rozpad wszystkich wartości. Przyjdź, Duchu Święty”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że „ta modlitwa ma swoje dopełnienie i przestrogę w nauczaniu św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, że Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich, a tracąc pamięć, traci tożsamość. I dlatego jest ciągle na obrzeżach wojny i na obrzeżach antyludzkich. Rozwinęła bowiem kulturę, która wyklucza Boga z publicznej świadomości, czy to negując Jego istnienie, czy tez uważając Jego istnienie za niemożliwe do udowodnienia”.

– Mam odwagę zapytać, czy wczorajsze spotkanie w Brukseli osób kształtujących prawa i obowiązki w Unii Europejskiej, NATO i w świecie przyniesie odwrócenie od owego totalnego rozpadu wartości i cywilizacji oraz wojny światowej? Dlatego prosimy: przyjdź, Duchu Święty i odnów oblicze ziemi, również tej ziemi – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski komentując czytania mszalne, podkreślił, że „Izajaszowe proroctwo o Dziewicy, która pocznie i porodzi Syna, Boga z nami, należy do jednych z najważniejszych objawień Boga w historii ludzi”. – Od początków dziejów człowieka to Bóg jest tym, który powołuje człowieka i wkracza w indywidualną i wspólnotową historię. Każde nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością, że Słowo Boga stało się człowiekiem dla naszego zbawienia – mówił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

– Maryja objawia nam dzisiaj tajemnicę swojego zadania, swojej misji wobec świata, stając się Matką Zbawiciela i dlatego również Pośredniczką w tajemnicy Fatimy, wzywając nas do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia – przypomniał arcybiskup.

Na zakończenie metropolita częstochowski wskazał na tajemnicę istnienia Kościoła częstochowskiego. – Ten Kościół noszący dzisiaj tytuł archidiecezji częstochowskiej dziękuje Bogu za dar Jego powołania – podkreślił i dodał, że bardzo dobrze tajemnicę istnienia Kościoła częstochowskiego oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który pisał: „Pragnę opisać Kościół – mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, lecz ze mną nie umiera – ja też nie umieram z nim, który mnie stale przerasta/Kościół – korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem, Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem”.

Podczas liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Arcybiskup odmówił również Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski odznaczył także Medalem Świętej Rodziny Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej dr. n. med. Karola Biskupka i Jana Szymę.

Po błogosławieństwie arcybiskup dokonał poświęcenia tablicy nagrobnej abp. Stanisława Nowaka w krypcie biskupów częstochowskich.

Reklama

25 marca 1992 r., bullą „Totus tuus Poloniae populus”, Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię. Pierwszym arcybiskupem metropolitą w 1992 r. został dotychczasowy biskup częstochowski Stanisław Nowak.

Archidiecezja przeżywała dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy (4 czerwca 1997 r. i 17 czerwca 1999 r.), pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.) oraz pielgrzymkę papieża Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28 lipca 2016 r.).

Archidiecezja otrzymała dar w postaci pierwszych błogosławionych Kościoła częstochowskiego. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza, a 5 marca 2000 r. s. Kanutę Chrobot, nazaretankę.

Kolejnym metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Wacława Tomasza Depo, dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego. Objął on rządy w archidiecezji częstochowskiej w czasie ingresu do archikatedry Świętej Rodziny 2 lutego 2012 r.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W okresie posługi abp. Depo Częstochowa z Jasną Górą uczestniczyły w czuwaniu i międzynarodowej modlitwie różańcowej, która odbyła się w dziesięciu sanktuariach świata z inicjatywy papieża Franciszka (2014). Archidiecezja częstochowska przeżywała w tym okresie Rok Zawierzenia (2013-14) i Rok Ewangelizacji (2014-15). Zostały też zorganizowane: I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji i Kongres Miłosierdzia z racji Roku Miłosierdzia w Kościele Powszechnym (2016).

Bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi i religijnymi w ciągu tych 30 lat były koronacje obrazów Matki Bożej koronami papieskimi: 25 sierpnia 1996 r. – Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 28 maja 2005 r. – Matki Bożej Pajęczańskiej, 8 września 2007 r. – Matki Bożej w Bęczkowicach i 12 września 2015 r. – Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.

2022-03-25 22:08

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowy z abp. Wacławem Depo - #Gaudete

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

adwent

Niedziela Gaudete

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na tę i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo

CZYTAJ DALEJ

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Liturgia Słowa z dzisiejszego dnia przypomina nam, kim jest Ten, który do nas przemawia. Zwraca ona naszą uwagę na to, że Bóg jest wszechpotężny, że jest Tym, który ma moc zniszczyć naszego wroga, abyśmy mogli być wolni. A co to za wróg? Bynajmniej nie jest to opcja polityczna przeciwna moim poglądom, nie jest to złośliwy sąsiad ani bezwzględny pracodawca, który wydawałoby się, pozbawiony jest ludzkich uczuć. Moim wrogiem jest wszelkie zło, które siedzi we mnie, zaczyn wszelkiego grzechu, mój nieprzemieniony jeszcze przez łaskę Chrystusa sposób myślenia i postępowania. Mówiąc językiem biblijnym – jest to stary człowiek we mnie, którego nie ukrzyżowałem w sobie, aby mieć prawdziwe życie w sobie – życie, które daje Bóg.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję